Ekologické autobusy dojezdily

Zvýšení ceny zemního plynu se promítá do provozu na silnicích v Uherském Hradišti. Tamní společnost ČSAD stáhla z provozu jednadvacet autobusů jezdících na zemní plyn a vrátila se raději k naftě. Příčinou bylo mimojiné i zrušení nulové spotřební daně na zemní plyn, chystané na leden příštího roku.

"Bylo to ekonomické rozhodnutí," říká technický náměstek společnosti Jiří Psota. Deset let staré autobusy dosloužily, a když ČSAD stála před rozhodnutím, zda i nové budou jezdit na plyn, rozhodla pořizovací cena vozů. Autobusy na zemní plyn jsou přibližně o milion korun dražší než na naftu.

"A když k tomu přidáte, že cena plynu šla výrazně nahoru, museli jsme se ptát, jestli se nám ten rozdíl v pořizovací ceně autobusů vrátí. Zjistili jsme, že bychom sice dotovali ekologický provoz, ale ekonomicky by se nám to nevyplatilo," vysvětluje náměstek Psota.

Přechod k naftě ještě automaticky neznamená, že obyvatelé Uherského Hradiště a jeho okolí teď budou kvůli výfukovým zplodinám trpět víc než dosud. "Nové autobusy na naftový pohon vyhovují normám Evropské unie a jsou už nejspíš ekologičtější než deset let stará vozidla na plyn. Náhradu plynu naftou v tomto případě rozhodně nepokládám za antiekologický krok," říká vedoucí odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice Radim Šupka.

Město společnost ČSAD k zachování autobusů na zemní plyn nijak nepřemlouvalo. "Je to soukromý subjekt a my chápeme, co udělal. Když stát provádí takovou antiekologickou politiku, je to od ČSAD logický krok," tvrdí Šupka v narážce na zrušení nulové spotřební daně na zemní plyn.

Vyšší daně, platné od ledna ve většině evropských zemí, mají podle expertů vést ke snížení spotřeby. Milan Ščasný z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy ale nedávno upozornil, že je na vládě, aby úpravami sazeb motivovala k využívání ekologicky šetrnějších energií. Některé země už alternativní druhy dopravy zvýhodňují, například němečtí dopravci mají u plynu daň garantovanou až do roku 2020.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue