Somálští piráti po jednom z nezdařených útoků v Adenském zálivu.

Somálští piráti po jednom z nezdařených útoků v Adenském zálivu. | foto: Reuters

Egyptští rybáři se pomocí mačet dostali z rukou somálských pirátů

  • 16
Na čtyřicet egyptských rybářů strávilo v rukou somálských pirátů čtyři měsíce. Když se nikdo neměl k jejich osvobození, rozhodli se vzbouřit a dostat na svobodu vlastními silami. Povedlo se. Dva piráty přitom zabili.

S piráty se střetli ve vodách Adenského zálivu nedaleko somálského města Las Qorey. "Napadli nás mačetami a nářadím, zmocnili se nějakých našich zbraní a bojovali s námi," popsal pirát Miraau, kterého nyní zadržují úřady.

Dvě egyptské rybářské lodě se dostaly do zajetí před čtyřmi měsíci společně s italskou nákladní lodí. Za tu ale majitel zaplatil výkupné a piráti ji i s posádkou nedávno propustili, uvedla televizní stanice BBC na svých webových stránkách.

Piráty potkal neúspěch v Adenském zálivu i později, když se v pátek pokusili zajmout tureckou loď. Zabránily jim v tom varující výstřely helikoptéry německého námořnictva, která je součástí mise Evropské unie, jež se snaží řádění pirátů u afrických břehů zabránit.

Úspěch nedávno slavila i turecká armáda, která zatkla pětici pirátů a jejich zadržení dokonce natočila na video. - video si můžete prohlédnout zde

V první polovině roku se počet pirátských útoků po celém světě oproti minulým obdobím zdvojnásobil, uvedla agentura Reuters. Přispěl k tomu nárůst pirátských akcí právě v Adenském zálivu.

Somálští piráti

Vody kolem Afrického rohu v Adenském zálivu patří k nejnebezpečnějším na světě. Piráti sice přepadávají lodě i v Malackém průlivu u Indonésie či u břehů Nigérie, ale ne tak intenzivně jako u Somálska. Země totiž nemá od začátku 90. let funkční vládu. Stát je rozložen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí.
Somálští piráti začali přepadat lodě v 80. letech. Tvrdili, že chtějí zabránit nelegálnímu rybolovu a přivážení odpadu k pobřeží. V 90. letech se začalo pirátství rozvíjet, lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné. Tehdy šlo o desítky tisíc dolarů, dnes o stovky tisíc i o miliony.

Somálský pirát v keňském vězení. (19. listopad 2008)Piráti jsou většinou mladí Somálci z chudých oblastí, z nichž mnozí mají zkušenosti z obchodních lodí.
Obyvatelé regionu Puntland na severovýchodě Somálska, odkud většina novodobých pirátů pochází, o nich říkají, že vedou opulentní život. "Mají peníze, moc a každým dnem jsou silnější," říká Abdi Farah Juha, který žije v puntlandské metropoli Garoe. "Žení se s nejkrásnějšími dívkami, stavějí si fantastické domy, mají nová auta, zbraně." Sumy, které získají na výkupném, z nich dělají obrovské boháče v zemi, kde téměř polovina obyvatelstva závisí na potravinové pomoci.

Zdroj: ČTK, CNN a BBC


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video