Egyptští koptové se bojí nejisté budoucnosti pod vládou umírněných islamistů. Ilustrační snímek

Egyptští koptové se bojí nejisté budoucnosti pod vládou umírněných islamistů. Ilustrační snímek | foto: AP

Egyptští křesťané mají strach z povolební islamizace země

  • 76
Egyptští křesťané se obávají oficiálních výsledků voleb a hlavně povolebního vývoje. Po očekávaném vítězství umírněných islamistů hrozí, že budou rozprášeni či postupně ze své rodné země vytlačeni. Neurčitá vyjádření Muslimského bratrstva vyvolávají mezi menšinovými kopty obavy.

Předvolební hesla o ochraně nehovoří. Řešení je islám, volá Muslimské bratrstvo. K jeho zisku ve volbách je třeba přičíst také křesla, která obsadí vyznavači puritánské formy islámu, salafisté.

"Lžeme si, jestliže si myslíme, že islamisté křesťanům zajistí svobodu a práva. Mnoho mých přátel chce z Egypta odejít," řekl devětadvacetiletý křesťan a filmový kritik Joe Fahim.

Revoluce může mít pro křesťany opačný důsledek než pro muslimy. Většinovým muslimům pomůže ke svobodě, menšiny udusí. Iráčtí křesťané byli po pádu prezidenta Saddáma Husajna rozprášeni. Jenomže egyptská revoluce byla hnutím obyčejných lidí, kteří si vymohli nový systém, zatímco v Iráku šlo o invazi západních armád.

Koptové i liberální muslimští intelektuálové nevědí, zda se bratrstvo jako pravděpodobný vítěz voleb rozhodne pro spojenectví se salafisty, nebo raději s liberály. Proto doufají, že Egyptský blok tvořený právě liberály získá po třetí etapě voleb dostatek hlasů. Dále se koptové musejí rozhodnout, zda jsou připraveni na spolupráci s umírněnými islamisty, nebo zda se spokojí s rolí opozice.

Koptové

Koptové vyznávají ortodoxní křesťanství. V Egyptě žili dávno před příchodem islámu. Nyní tvoří asi desetinu obyvatelstva.

Oficiálně bratrstvo tvrdí, že chce vybudovat moderní, demokratický stát postavený na islámském právu a morálce. Jeho Strana svobody a spravedlnosti chce uplatňovat šaríu a říká, že vyznavači jiné víry se budou moci řídit vlastním zákonem.

Někteří čekají íránský osud, jiní věří v Twitter

Pro některé kopty to znamená, že se Egypt stane islámskou teokracií podobně jako Írán. Jiní toto srovnání s revolucí íránských šíitů považují pro tradičně sunnitský Egypt v době Twitteru a Facebooku za nepatřičné. "Sázíme na instinkt egyptské společnosti, která byla vždy proti extremismu," tvrdí Gamál Íd z organizace ochránců lidských práv Human Rights Information.

Koptové si tradičně stěžují na diskriminaci v práci i při povolování církevních staveb. Spojí-li se bratrstvo se salafisty, může se jejich situace ještě zhoršit.

Křesťanský aktivista lidských práv Mamdúh Ramzí se na věc dívá z jiného pohledu. Podle něj poškodí nástup islámského práva umírněné muslimy víc než křesťany, protože se budou muset podrobit zákonu, s nímž se neztotožňují.

Někteří křesťané kritizují představitele své náboženské obce za pasivitu vůči islamistům. "Církev mlčí. Viděl jsem na křesťanském televizním kanálu kněze v rozhovoru s představitelem salafistů. Jako by tím lidem vzkazoval, aby se zklidnili a smířili s tím, že budou žít podle islámského práva," soudí Fahim.

Povolební plány bratrstva nezní moc solidně, bojí se křesťané

Křesťanští vůdci se veřejně neprojevují, aby nevyhrocovali napětí. Ti, kteří promluvili, se nejvíc bojí vágnosti plánů bratrstva. "Krátce po povstání říkali, že chtějí občanský stát, pak mluvili o občanském státě založeném na islámské právu a teď o moderním islámském státě... Je to zmatené a vyvolává to obavy," řekl jeden z nich.

Členové bratrstva obavy smetávají ze stolu, protože všichni Egypťané prý budou respektováni jako občané bez ohledu na svou víru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video