Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Egyptští beduíni unesli americké turistky, aby osvobodili druhy z vězení

  • 26
Egyptští beduíni unesli na Sinajském poloostrově dvě americké turistky a jejich egyptského průvodce. Místním úřadům se po několika hodinách podařilo vyjednat jejich propuštění. V poslední době je to už několikátý podobný incident - před pár dny unesli ozbrojenci čínské dělníky, předtím obsadili turistický resort.

Ozbrojenci trojici unesli na jihu poloostrova. Zastavili jejich minibus, který jel z řeckého pravoslavného kláštera svaté Kateřiny do turistického resortu Šarm aš-Šajch. Američanky a egyptského průvodce naložili do svých dvou aut a odvezli je do hor. V autobuse byli ještě další tři lidé, ty ale nechali být.

"Ozbrojenci požadovali propuštění několika členů jejich kmene, kteří byli zadrženi tento týden kvůli pašování drog a přepadení. Souhlasili ale s propuštěním žen po vyjednávání mezi úřady a kmenovými vůdci," popsal šéf bezpečnostních složek na Sinaji Mohammed Naguib bez dalších detailů.

Agentura Reuters nicméně napsala, že jí její zdroje z řad beduínů prozradily, že úřady souhlasily s propuštěním čtyř příslušníků kmene z policejní vazby.

Beduíni na Sinaji

Egyptští beduíni si už dlouho stěžují na diskriminaci a zatýkání vládními silami. V posledních měsících se bezpečnostní situace v zemi zhoršila a s tím vzrostlo i napětí mezi beduíny a oficiálními složkami. Ozbrojenci napadají policejní stanice, blokují přístup do měst a hledají cesty, jak osvobodit své druhy z vězení. Mezi beduíny a Káhirou ale panovalo napětí i před revolucí. Roztržka s minulým režimem vypukla kvůli půdě na Sinaji poté, co se Mubarakova vláda rozhodla v 90. letech spustit masový program výstavby turistických komplexů v oblasti a mnozí beduíni obvinili vládu, že je podvedla, když půdu prodala soukromým investorům.

Dramatické okamžiky zažily v pátek v Egyptě i dvě Italky, které pracují pro potravinářskou společnost nedaleko města Suez. Při cestě pouští je zastavili čtyři ozbrojení muži, vzali jim auto, více než deset tisíc eur a jejich laptopy. Ženy ale nechali jít.

Bezpečnost v izolované pouštní oblasti Sinaje se zhoršila po loňském pádu prezidenta Husního Mubaraka. Tento týden unesli na Sinaji ozbrojení islamisté 25 čínských dělníků. Propustili je další den. I oni požadovali propuštění členů jejich skupiny, kteří skončili za mřížemi kvůli obviněním z terorismu.

Na konci ledna pak egyptští beduíni obsadili na Sinajském poloostrově turistický resort. Nebyli v něm žádní turisté, v zajetí se ocitli zaměstnanci střediska. Ozbrojenci požadovali 4 miliony egyptských liber, tedy asi 13 milionů korun.

Předtím beduíni unesli asi padesát německých a britských turistů, když jejich autobus omylem přejel přes silniční zátarasy, které beduíni postavili na protest proti guvernérovi jižní Sinaje. I tyto turisty po několika hodinách propustili, připomněla agentura Reuters.

Pobřežní oblasti u Rudého moře na Sinaji jsou jedním z největších turistických lákadel v Egyptě. Únosy jsou tak další ranou pro už tak skomírající turistický ruch v zemi. Ten se potýká s odlivem návštěvníků už od povstání. Egyptský ministr turistiky v lednu oznámil, že příjmy z turistiky v Egyptě se v meziročním srovnání loni propadly o skoro 30 procent na 8,8 miliardy dolarů (asi 170 miliardy korun).

Po pádu dlouholetého autoritářského prezidenta Husního Mubaraka se bezpečnostní situace v zemi notně zhoršila. Obyvatelé napříč Egyptem jsou hlavně rozčarováni z vývoje v zemi, který není takový, jaký si představovali. Třeba v lednu obyvatelé města Dabaa zničili část nedostavěné jaderné elektrárny.

Ve středu se situace v zemi ještě více eskalovala. Egypt zažil masakr na fotbalovém stadionu, jaký nemá obdoby. Domáci fanoušci napadli příznivce hostujícího týmu a jejich běsnění nepřežilo přes sedmdesát lidí, stovky jsou zraněny. Fotbaloví ultras okamžitě z krveprolití obvinili policii, která dle nich nezasáhla, jak měla (více o následcích masakru čtěte zde).

Sinajský polostrov

Sinajský polostrov


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video