Ikonický Tahrír zaplavily noviny s novým egyptským prezidentem na titulní

Ikonický Tahrír zaplavily noviny s novým egyptským prezidentem na titulní straně (25. června 2012) | foto: Reuters

Nový egyptský prezident svou poznámkou o Íránu vyděsil úplně všechny

  • 260
Zahraniční politika Egypta se zřejmě ani poté, co nastoupil islamistický prezident, příliš nezmění. Proti zásadní změně kurzu je mocná armáda, její sponzoři a možná i samo Muslimské bratrstvo. Poznámka Muhammada Mursího o zlepšení vztahů s Íránem ale nenechala klidným nikoho z nich.

Muhammad Mursí v pondělí Západ, o Izraeli nemluvě, rozhodně neuklidnil. Vítěz prezidentských voleb, který koncem měsíce od armády převezme moc coby nový lídr země, prý chce rozšířit vztahy Egypta s Íránem. Pro íránskou agenturu Fars pak kandidát sice zkrotlého, přesto islamistického Muslimského bratrstva dodal, že jeho cílem je vytvořit "lepší rovnováhu v oblasti".

Co tím myslí, není ze zprávy zcela jasné. Lze si představit, že si nyní tvůrci zahraničněpolitické koncepce egyptského Muslimského bratrstva, když ne rvou vlasy, tak jistě lámou hlavu, jak Mursího poznámku uspokojivě vysvětlit.

Neúspěšný Šafík zmizel ze země

Poslední premiér svrženého egyptského prezidenta Husního Mubaraka a neúspěšný kandidát v nedávných prezidentských volbách Ahmad Šafík v úterý odletěl z Egypta a zamířil do Spojených arabských emirátů. Podle agentury AP to uvedl zdroj z káhirského letiště. Šafík se prý na cestu vydal v doprovodu svých tří dcer a vnoučat několik hodin poté, co egyptská prokuratura začala vyšetřovat obvinění, podle kterého Šafík ve funkci ministra civilního letectví za Mubarakova režimu plýtval státními penězi.

Zdroj: ČTK

Írán je nejen zemí teokratickou, ale především v posledních letech hluboce nesvobodnou, ba demokracií otevřeně pohrdající.

Teherán nejen že brutálně potírá vlastní mladé, po svobodě volající revolucionáře, ale otevřeně podporuje i syrského diktátora Bašára Asada. A toho stejně upřímně nenávidí revolucionáři z káhirského Tahríru. Ti, o jejichž podporu Muslimské bratrstvo alespoň verbálně stojí, když hovoří o demokracii jako jediném možném modelu pro nynější Egypt...

Mursí vyděsil skoro všechny

Nemluvě o tom, že Írán pro jeho jaderné ambice považuje za hrozbu i Západ v čele s USA. A ty jsou nejen přítelem Izraele, ale i klíčovým sponzorem egyptské armády.

Té armády, která Egyptu stále vládne. Která teď nahrazuje parlament a má zásadní vliv na soudy i ekonomiku. Bez svolení vojáků nový prezident nedostane ani propisku k podpisu vlastní inaugurace. Vojáci spravují nejen vlastní, ale i státní rozpočet...

Mursí znejistil i Saúdskou Arábii a bohaté země Arabského zálivu, kde pracují zástupy egyptských gastarbeitrů, kteří, mimochodem, většinou volili jeho. Írán, jenž se pasuje do role ochránce všech šíitů (menšinových muslimů) této planety, je zeměmi Zálivu považován za nepřítele. I proto, že Saúdská Arábie se považuje za strážce sunnitské ortodoxie, ke které patří většina muslimů.

Mursího poznámku lze vykládat jako výhrůžku Izraeli, který budoucí prezident zřejmě opravdu nenávidí.

Co chtěl Mursí říci? Židovský stát zvažuje útok na Írán, jehož prezident Mahmúd Ahmadínežád mu vyhrožuje zničením. Izrael proto považuje jaderný Írán za existenční hrozbu. Znamená Mursího vyjádření, že nový Egypt bude bránit Írán nejen proti Izraeli, ale vlastně proti všem - snad s výjimkou Ruska, Číny, Bašárovy Sýrie či Severní Koreje?

Mursí je považován za konzervativce i v rámci Muslimského bratrstva. Léta se angažoval ve výboru, který si dal za úkol boj se "sionistickým projektem", rozuměj Izraelem.

Je ale možné předpokládat, že zkrotlé Muslimské bratrstvo nesdílí jeho vizi. A že Mursí, který je znám jako nevýrazný a poslušný manažer, nikoli diskutér, kolegy poslechne.

Jsou to fanatici jako v Teheránu?

Jistě, muslimští bratři opravdu Izrael nemilují. V tom mají pravdu jak seriózní analytici, tak přímočaří nepřátelé islámu. Pokud postoj bratří v řadě oblastí "měkne", Izrael nepřítelem zůstává. I zde ale bratři opakují, že jejich vláda bude akceptovat mezinárodní smlouvy, tedy i tu mírovou s Izraelem.

Osobní náklonnost k Izraeli nechoval ani loni svržený autokrat Husní Mubarak, který si za podporu mírové smlouvy nechal Západem zaplatit. A když se mu to hodilo, svedl hněv ulice do antiizraelské žumpy uspořádáním procesu s domnělými agenty od sousedů.

Jenže muslimští bratři teď potřebují podporu ze všech stran. Z proizraelského Západu i sunnitského Zálivu. Doma se logicky snaží sjednotit prorevoluční síly -všechny politiky a skupiny, kteří nevolili Ahmada Šafíka a návrat k mubarakovským časům.

A revolučním liberálům i nacionalistům těžko vysvětlí, že nesvobodný i expanzivní Írán je vzorem pro Egypt. To poslední, co si bratři přejí, je získat image fanatiků íránského typu. Nemluvě o tom, že jimi ve své většině nejsou.

I proto se spekuluje, že premiérem Mursího vlády bude Muhammad Baradej, někdejší ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii, se kterou získal Nobelovu cenu. Baradej je vše možné, jen ne islamista. Silná váha má být také ministr zahraničí, který si prosadí vlastní, smířlivější, klidnější politiku vůči Izraeli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video