Egyptský prezident Muhammad Mursí (21. listopadu 2012)

Egyptský prezident Muhammad Mursí (21. listopadu 2012) | foto: Reuters

Prezident Egypta přiznal chybu. Armáda mu dala dva dny na řešení situace

  • 7
Káhiru i další egyptská města zachvátily v neděli masivní protesty. Lidé opět požadovali rezignaci prezidenta Muhammada Mursího. Mursí vzkázal, že si je svých chyb vědom a pracuje na jejich nápravě. Opozice jej vyzval k rezignaci, urychlené řešení situace žádá armáda.

Mursího vzkaz tlumočil nespokojeným Egypťanům prezidentův mluvčí po nedělních mohutných demonstracích, které byly největšími protesty v zemi od bouří arabského jara v roce 2011. Do ulic vyšlo na milion lidí (více o nedělních protestech se dočtete zde).

Opozice dala Mursímu den na rezignaci

Egyptská opozice v pondělí dopoledne vymezila prezidentovi Mursímu lhůtu na to, aby se svého úřadu vzdal. Pokud neodstoupí, hrozí totální občanskou neposlušností.

"Dáváme Muhammadu Mursímu lhůtu do 2. července 17:00, aby se vzdal moci a umožnil státním institucím připravit předčasné prezidentské volby," cituje agentura AFP z prohlášení opozičního hnutí Tamarrudu. Později se k nim přidala i armáda.

"Jestliže požadavky národa nebudou splněny ve stanovené lhůtě, pak armáda předloží rozvrh politických opatření, na jejichž splnění pak dohlédne," řekl ministr obrany Abdal Fatah Sisi.

Násilné střety mezi odpůrci a stoupenci prezidenta si podle oficiálních údajů od neděle vyžádaly 16 mrtvých a téměř 800 zraněných.

Pět lidí zemřelo v neděli při střelbě v nilských městech Baní Suvajf a Asijút jižně od Káhiry. Dva pak podlehli v přestřelce na předměstí Káhiry při útoku na ústředí Muslimského bratrstva, z něhož Mursí pochází. Podle ministerstva zdravotnictví bylo v důsledku šarvátek v ulicích egyptských měst zraněno 613 lidí.

Mursího odpůrci v pondělí vtrhli do hlavního sídla vládnoucího Muslimského bratrstva a vyplenili ho. Podle médií se o šestipatrovou budovu v Káhiře vedly prakticky celou noc boje a přestřelky si údajně vyžádaly nejméně dva mrtvé a zřejmě desítky zraněných.

Agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedla, že střety, včetně přestřelek, trvaly až do rána a že zemřelo dokonce pět lidí. Podle lékařů je zraněných až sto. Především mladí aktivisté ráno zaútočili kamením a zápalnými láhvemi.

Vzhledem k tomu, že ještě předtím stačilo osazenstvo budovu opustit, bez odporu vtrhli dovnitř a začali vnitřek plenit. Někteří vyhazovali různé věci rozbitými a ohořelými okny ven, jiné vynášeli televize a jiné využitelné zařízení ven.

Podívejte se, jak se o víkendu protestovalo v Alexandrii a v Káhiře:

Mursímu nikdo nenaslouchá, hájil ho mluvčí

Mursí to prý podle mluvčího Omara Amera myslí vážně, když opakuje výzvy k celonárodnímu dialogu. "Dává všemu egyptskému lidu najevo, že udělal chyby a že tyto chyby nyní napravuje," řekl mluvčí na noční tiskové konferenci.

Mursí "natáhl ruku" k dialogu a chce naslouchat každému, řekl mluvčí. Vesměs tak zopakoval prezidentova dosavadní vyjádření, která opozice odmítla jako neseriózní. "Jestliže na jeho iniciativu nikdo neodpovídá, nikdo mu nenaslouchá a žádná strana o ni nejeví zájem, co myslíte, že má prezident dělat?" namítal mluvčí.

Opozice žádá Mursího okamžitý odchod a vyhrožuje totální občanskou neposlušností. Poukazuje na to, že prezident nedokázal vyřešit ekonomické ani bezpečnostní problémy a přispívá k rozdělení Egypta na příznivce a odpůrce islamistů, díky nimž se dostal k moci. Přesně před rokem vyhrál Mursí prezidentské volby jako kandidát Muslimského bratrstva.

Opoziční hnutí Tamarrud, které podporují četné významné osobnosti a různá nenáboženská liberální a levicová hnutí, tvrdí, že už má 22 milionů podpisů pod peticí na prezidentovo odvolání. To by bylo podstatně více než počet voličů, kteří při loňských červnových volbách hlasovali pro Mursího.

Doposud podala rezignaci čtveřice egyptských ministrů. Podle neoficiálních informací jde o ministra turistiky, o ministra komunikací a informačních technologií, o státního ministra pro právní a parlamentní záležitosti a o státního ministra pro životní prostředí. Egyptská státní tisková agentura již dříve uvedla, že tito ministři zvažují odchod ze sympatií k protestujícím.

Mursí v nedávném rozhovoru pro britský tisk potvrdil své odhodlání odolat "nedemokratickému útoku na legitimitu svého zvolení". Nabídl však změny v nové ústavě, která přinesla větší důraz na uplatňování islámského práva a prohloubila tím v liberálních vrstvách obavy z nastolení islamistické diktatury.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video