Egypťané budou zřejmě znovu muset k volebním urnám. Ilustrační snímek

Egypťané budou zřejmě znovu muset k volebním urnám. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Nově zvolený parlament je neústavní, překvapil egyptský ústavní soud

  • 13
Egyptský ústavní soud prohlásil nedávno zvolený parlament za neústavní. Třetina jeho osazenstva prý byla letos v lednu zvolena v rozporu se zákonem. Zemi tak zřejmě čekají nové volby. Mubarakův premiér a jeden ze dvou kandidátů na prezidenta Ahmad Šafík se druhého kola prezidentských voleb účastnit může, rozhodl dále soud.

Ústavní soudci se zabývali zákonem o parlamentních volbách. Ten předpokládá, že o dvě třetiny parlamentních křesel se ucházejí politické strany a zbylá třetina je určena nezávislým kandidátům. V parlamentních volbách se ale i o tato "nezávislá" křesla ucházeli straníci.

Rozpory v prohlášení

Verdikt provázely protichůdné komentáře v médiích. Některá spekulovala, že
rozsudek povede k novým volbám do třetiny sporných křesel. Předseda soudu
Reuters řekl, že bude rozpuštěna dolní komora. Místopředseda soudu Máhir Samí anglické verzi egyptského deníku
al-Ahrám sdělil, že verdikt bude mít za důsledek rozpuštění horní i dolní komory.

Soud ve svém čtvrtečním verdiktu rozhodl, že tato třetina parlamentních křesel byla obsazena v rozporu se zákonem. Později se podle AFP vyjádřil, že tím pádem je neústavní celá komora a měly by se konat nové volby.

Poslanec za vítěznou stranu Muslimského bratrstva Reuters řekl, že bude-li parlament rozpuštěn, Egypt se dostane do "temného tunelu". Budoucí prezident by totiž neměl k dispozici parlament ani ústavu. Základní zákon země má vypracovat ústavodárný výbor jmenovaný parlamentem, vznik tohoto orgánu však provází řada komplikací.

Poražený nezávislý kandidát a bývalý člen  Muslimského bratrstva Abdal Abúl Futúh na Facebooku podle Reuters oba dnešní soudní verdikty přirovnal k "naprostému převratu". Podle Ahmada Šafíka je verdikt "historický".

Šafík může být volen

Soudci v ten samý den rozhodovali i o ústavnosti zákona, který zakazuje lidem spojeným s Mubarakovým režimem ucházet se po dobu pěti let o vysoké funkce. Zákon byl schválen v dubnu a prosadili ho islamisté jako vítězové parlamentních voleb. Nejistota panovala okolo jednoho ze dvou kandidátů pro víkendové druhé kolo prezidentských voleb. Bývalý Mubarakův premiér Ahmad Šafík by tak o možnost kandidovat přišel.

Volební komise zákon napadla a poslala k ústavnímu soudu, čímž Šafíkovi umožnila jít do prvního kola voleb. Právní experti poukazují na pochybnost zákona, který vylučuje z politického procesu osoby, jež nebyly usvědčeny ze žádného zločinu.

Soudní budovu střežili od zahájení jednání ozbrojení vojáci a policisté. Přišlo k ní několik set nespokojených Egypťanů, kteří si nepřáli, aby Šafík volby dokončil. Podle nich ho prosazuje do čela státu nynější přechodná vojenská vláda, která má po volbách moc předat civilním institucím.

Prezidentské volby, které měly završit revoluční změny po loňském svržení Mubaraka, Egypťany rozdělily na dva nesmiřitelné tábory. Proti Šafíkovi stojí islamista Muhammad Mursí spojovaný s Muslimským bratrstvem.

Pro mnohé není jako hlava státu přijatelný ani jeden z nich a někteří tvrdí, že lidé půjdou po volbách znovu do ulic. Mnohé další kruhy a intelektuálové vyzvali k bojkotu víkendového volebního kola.

Parlamentní volby se konaly v několika etapách od listopadu do února. Zvítězily v nich strana islamistického hnutí Muslimské bratrstvo a ultrakonzervativní saláfistická strana Núr.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue