Pouliční umělec vyjádřil volby egyptského prezidenta za pouhou loutkohru mocné

Pouliční umělec vyjádřil volby egyptského prezidenta za pouhou loutkohru mocné armády (13. května 2012) | foto: AP

Tady vládnu já! Egyptská armáda si zajistila pravomoci ústavním dodatkem

  • 22
Egyptská Nejvyšší vojenská rada, která vládne zemi od pádu režimu Husního Mubaraka, představila v pondělí ústavní dodatek, jímž přebírá moc takřka nad vším. Upřesňuje i svou roli při tvorbě nové ústavy.

"Vládnoucí vojenská rada (SCAF) přebírá legislativní moc, dokud nebude zvolen nový parlament," zní asi nejdůležitější věta ústavního dodatku, který představili v pondělí armádní generálové. Podle agentury Reuters dále vojenští velitelé deklarují zodpovědnost SCAF za veškeré záležitosti spojené s ozbrojenými silami.

"Hlava SCAF, a ne nový prezident, bude hlavou ozbrojených sil, dokud nebude sepsána nová ústava," upřesňuje text, přičemž následuje deklarace, že prezident může vyhlásit válku pouze se souhlasem SCAF, stejně tak může povolat armádu na pomoc při řešení vnitrostátních problémů.

Vyhrál Mursí! Ne, vyhrál Šafík!

Tábory obou prezidentských kandidátů se překřikují v prohlášeních, který z uchazečů nakonec získal křeslo egyptského prezidenta.

Muslimské bratrstvo, které stojí za vznikem Strany svobody a spravedlnosti, vyhlásilo za vítěze voleb svého lídra Muhammada Mursího. Podle jejich verze výsledků hlasování získal Mursí 51,8 procenta hlasů, zatímco Ahmad Šafík 48,1 procenta z celkového počtu 25,5 milionu hlasů.

Podle příznivců Šafíka však vede právě on. Má prý 51 nebo 52 % hlasů, citovala mluvčího prezidentského kandidáta agentura Reuters.

Mursí už dokonce absolvoval vítězný projev ve svém hlavním štábu. Nezmínil se vůbec o islámském právu šaría, sliboval "stabilitu, lásku a bratrství v egyptském občanském národním, demokratickém, ústavním a moderním státě."

Oficiální výsledky druhého kola voleb budou zveřejněny až ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK

Dodatek se věnuje také nové ústavě. Podle něj může Nejvyšší vojenská rada rozpustit ústavodárné shromáždění, pokud bude čelit při plnění svého úkolu jakýmkoliv překážkám, a sestaví pak do týdne nové shromáždění, které bude zastupovat "všechny síly ve společnosti".

Nová ústava má vzniknout do tří měsíců od zformování shromáždění, finální text má být do patnácti dnů poslán ke schválení do referenda. Nové volby do egyptského parlamentu se pak uskuteční do měsíce od přijetí nové ústavy.

Parlamentní volby už nebudou muset splňovat podmínku jedné třetiny nestraníků, což byl hlavní důvod rozpuštění parlamentu zvoleného na přelomu roku 2011 a 2012 (více čtěte zde). Údajně se nové parlamentní volby řídit "jakýmkoliv systémem" bez upřesnění.

Vetovat jakýkoliv článek ústavy může podle zveřejněného dodatku prezident, nejvyšší představitel SCAF, premiér, hlava Rady justičních autorit nebo pět členů ústavodárného shromáždění. Důvodem veta má být protichůdnost článku ústavy s "cíli revoluce či s jejími fundamentálními principy", nebo nesoulad s principy minulé ústavy, píše agentura Reuters.

V případě, že by shromáždění s vetem nesouhlasilo, spor se přesune k egyptskému Ústavnímu soudu, který musí rozhodnout do sedmi dnů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video