Egyptský voják hlídkuje v Káhiře (5. července 2013)

Egyptský voják hlídkuje v Káhiře (5. července 2013) | foto: AP

Egyptská armáda: líheň prezidentů a průmyslový holding v jednom

  • 6
Mocenské otěže v Egyptě opět převzali generálové. Egyptská armáda je největší v arabském světě i v Africe, slouží v ní téměř 470 tisíc vojáků a povolat může zhruba milion záložníků. Počínaje revolucí z roku 1952, kdy důstojníci svrhli krále, vládne Egyptu. Moc držela i šestnáct měsíců po revoluci z kraje roku 2011.

Armáda je podle některých Egypťanů jediná fungující instituce v zemi. Penzionovaní důstojníci řídí velké firmy a z řad armády vzešli všichni prezidenti (Gamál Násir, Anwar Sadat i Husní Mubarak). Vyjma toho posledního, Muhammada Mursího, který je inženýr a do voleb ho poslalo umírněně islamistické Muslimské bratrstvo.

Egyptská armáda

Egyptská armáda je desátá největší na světě. Slouží v ní téměř 470 tisíc vojáků, povolat může povolat zhruba milion záložníků. Pozemní jednotky mají 280 tisíc až 340 tisíc členů, námořnictvo 18 500 členů a vzdušné síly 30 tisíc členů.

A je to právě Muhammad Mursí, kdo se pokusil snížit vliv armády. Respektive dostat ji pod civilní kontrolu. Armáda si totiž původně vymiňovala cosi jako nadústavní postavení. Žádala kupříkladu, aby mohla sama rozhodovat o vlastním rozpočtu. Chtěla si také autonomně vybírat svého velitele a ministra obrany.

Vojáci využili politické krize a pozastavili platnost stávající ústavy, kterou prosadilo Muslimské bratrstvo spolu s radikálními islamisty. A kterou Egypťané schválili v referendu. Lze očekávat, že přepracovaný základní zákon by byl pro vojáky příznivější.

Armáda má i ekonomické zájmy. Podniká nejen ve zbrojním průmyslu, ale třeba i v zemědělství, neboť generálové měli za to, že armáda má být potravinově soběstačná. Významně se podílí také na výstavbě dopravní infrastruktury. A je proto velkým zaměstnavatelem.

KOMENTÁŘ

Revoluce, nebo puč?

Vojáci nežádají politickou stabilitu pouze z vlasteneckých důvodů, kterými se zaklínají. Nynější krize ještě oslabuje již tak churavou egyptskou ekonomiku a znehodnocuje měnu.

Zpravodajský server BBC připomíná, že generálové si během svržení Mursího počínali šikovněji, než po pádu Husního Mubaraka, kdy také převzali moc. Tehdy čelili obvinění, že porušují lidská práva a pokračují v Mubarakově autoritářské vládě. Nyní si pro převrat předem vyjednali podporu liberálů i náboženských vůdců a slíbili, že Mursího nevystřídá vláda generálů, ale technokratický kabinet, který zemi dovede k novým volbám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video