Egyptem otřásají protesty, v Alexandrii ubodali amerického studenta

  • 91
Egypt opět vře. Do ulic řady měst vyšly tisíce stoupenců prezidenta Muhammada Mursího, demonstrovali však i jeho odpůrci. Při střetech obou táborů v Alexandrii utrpělo zranění nejméně 85 lidí a dva další zemřeli. Jedním z nich byl i mladý americký student.

Armáda je v pohotovosti a do klíčových měst už vyslala posily, duchovní vyzývají ke klidu. Akce souvisí s nedělním ročním výročím působení Mursího v úřadě. Opozice na tento den vyzvala k masovému celonárodnímu protestu. Odpůrci Mursího se sešli v centru Káhiry, jeho stoupenci na okraji metropole ve čtvrti Nasr.

Vyhrocená polarizace egyptské společnosti, násilnosti z posledních dnů s nejméně pěti mrtvými a zhruba třemi stovkami zraněnými, stejně jako obavy z možného krvavého vyústění ohlášené nedělní demonstrace opozice vyhánějí ze země stovky Egypťanů i cizinců.

Nejezděte tam, varovaly USA

Spojené státy v pátek varovaly své občany před cestami do Egypta, kde byli ten den při násilnostech zabiti dva lidé, údajně včetně Američana. Části svého diplomatického personálu v Egyptě a jejich rodinným příslušníkům Washington povolil opustit zemi.

"Ministerstvo zahraničí (USA) dovolilo omezenému počtu zaměstnanců vlády a jejich rodinám opustit Egypt vzhledem k politickým a sociálním nepokojům, které se tam odehrávají," uvedl úřad podle agentury AFP. Rozhodnutí není závazné, podle činitelů by ale Washington mohl rodinám diplomatických pracovníky nařídit zemi opustit, pokud se situace zhorší.

Administrativa prezidenta Baracka Obamy, který je v současnosti na návštěvě na jihu kontinentu, zároveň vydala varování, podle kterého mají Američané do Egypta cestovat pouze v nezbytných případech.

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba a v jižní části Sinaje doporučuje zvážit jakékoliv cesty mimo letoviska.

"Nedoporučujeme též zdržovat se na těch veřejných místech, která jsou v současné době hojně využívána ke shromážděním," uvedl úřad už v úterý na svém webu.

Jejich davy zaplavily káhirské mezinárodní letiště, jehož nejmenovaný představitel podle agentury AP označil situaci za "bezprecedentní exodus". Zemi opouštějí především rodiny egyptských činitelů a obchodníků, zahraničních diplomatů a představitelů Ligy arabských zemí i mnoho egyptských křesťanů.

V Alexandrii ubodali Američana

Nepokoje v druhém největším egyptském městě Alexandrii se staly osudnými mladému americkému studentovi. Původně egyptská státní televize uvedla, že muž pracoval jako novinář. Později se však zjistilo, že Američan přijel do země přes léto učit angličtinu a sám se chtěl zdokonalit v arabském jazyce

Jednadvacetiletý Andrew Pochter utrpěl několik ran do hrudi a následkům těchto zranění po převozu do nemocnice podlehl.

Není jasné, proč byl na demonstraci, ale je jisté, že měl u sebe malý fotoaparát. Dle prohlášení jeho rodiny zveřejněném na sociální síti Facebook se mladík o Blízký východ hluboce zajímal a měl v plánu tam i žít a pracovat. Na jaře prý chtěl začít studovat v Jordánsku, v minulosti nějaký čas pobýval také v Maroku.

Jeho kolegové oznámili, že byl v Alexandrii v rámci činnosti americké nevládní organizace AMIDEAST, která zajišťuje výuku a rozvojové programy. Pochterovu smrt potvrdilo ministerstvo zahraničí, podle jehož prohlášení přišel mladý muž o život, když fotil střety mezi Mursího stoupenci a odpůrci. Američan údajně natáčel mobilním telefonem dění poblíž sídla Muslimského bratrstva, když ho napadli demonstranti.

Armáda se podle agentury AP pokoušela v Alexandrii znepřátelené skupiny, které se do sebe vzájemně pustily holemi a kamením, oddělit a rozehnat slzným plynem.

Nesmíme dospět k občanské válce, varují duchovní

Na okraji Káhiry ve čtvrti Nasr se konalo shromáždění, jehož účastníci střídající se na mohutném pódiu zdůrazňovali, že Mursí je především legálně zvoleným prezidentem. Opozice totiž dlouhodobě poukazuje na neúspěchy jeho vlády a snaží se ho přinutit, aby odstoupil. Pod svou protestní petici už shromáždila 20 milionů podpisů.

Mursího stoupenci zaplnili káhirské centrum, náměstí Tahrír, které bylo dějištěm masových protivládních demonstrací v roce 2011. Duchovní z vlivné instituce al-Azhar vydali prohlášení, v němž varují před občanským konfliktem a vyzývají ke klidu. "Nesmíme dospět k občanské válce," stojí v textu. Al-Azhar také doporučil opozici, aby přijala Mursího výzvu k dialogu a upustila od demonstrací.

V neděli to bude přesně rok, co se Mursí po loňských červnových volbách ujal úřadu. Zvítězil jako kandidát Muslimského bratrstva. Mnoho Egypťanů se domnívá, že nedokáže řešit ekonomické problémy a že svou politikou společnost polarizuje na příznivce a odpůrce islamistů. Mursí ve svém středečním projevu k národu přiznal chyby a uznal, že Egypt potřebuje radikální reformy. Ty, kdo proti němu protestují, ale obvinil z ohrožování demokracie a vytváření chaosu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue