V budově ministerstva v Káhiře snímají portrét Mubaraka

V budově ministerstva v Káhiře snímají portrét Mubaraka | foto: AP

Egypťané začali strhávat portréty darebného Mubaraka, má zmizet i z očí

  • 4
Egypt dělá poslední tečku za třicetiletou vládou Husního Mubaraka. Na základě soudního rozhodnutí se začalo s odstraňováním portrétů bývalého prezidenta z ulic a veřejných budov. Mubaraka nadále vyšetřuje policie kvůli korupci, prokurátor prodloužil dobu jeho zadržení o patnáct dní.

Rozhodnutí egyptského soudu je posledním krokem likvidace dědictví Mubarakovy vlády. Z ulic a veřejných budov zmizí veškeré portréty nejen dlouholetého hegemona, ale i jeho manželky Suzanne.

Epgyptské protesty

Co vedlo k pádu Mubaraka?

Opatření se dotkne stovek, pravděpodobně ale až tisíců ulic, stanic metra, škol, náměstí nebo knihoven ve městech po celém Egyptě.

"Lidé rozkryli Mubarakovu korupční cestu, která začala na lavici na přehlídce a skončila na náměstí Tahrír," řekl podle agentury AP soudce Mohammed Hassan Omar. Připomněl tak to, jak se Mubarak v roce 1981 dostal k moci, i jak o ni letos přišel.

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak na karikatuře demonstrantů

Mubarak se během protestů dočkal mnoha ošklivých přízvisek - zde z něj učinili osla

Mubarak, tehdejší viceprezident, seděl před třiceti lety během vojenské přehlídky vedla prezidenta Anwara Sadata. Toho při slavnosti zastřelili muslimští radikálové a Mubarak ho tak po několika dnech nahradil ve funkci. Rozhodlo o tom referendum, v němž byl jediným kandidátem.

Egypťan mezi nejvlivnějšími

Vůdčí tvář egyptských demonstrantů Vaíl Gháním

Vaíl Gháním, symbol cesty k Mubarakovu pádu, se dostal do žebříčku sta nejvlivnějších lidí časopisu Time. Třicetiletý manažer Googlu pochopil, že jen masa lidí má sílu hnout s egyptským vládcem a že sociální média, obzvláště síť Facebook, budou k mobilizaci ideální. Jejich prostřednictvím proto vyzval k pokojným demonstracím a občanské neposlušnosti. Postupně se přidalo 12 milionů lidí.

Náměstí Tahrír v centru Káhiry bylo zase dějištěm Mubarakova pádu, když zde Egypťané osmnáct dní demonstrovali a požadovali jeho odstoupení. Jeho odhodlání zůstat v čele státu až do září zlomili 11. února, kdy bylo oznámeno Mubarakovo odstoupení.

Nyní se o Mubarakovi mluví hlavně v souvislosti s podezřením z korupce, zneužitím moci pro osobní zisk, plýtvání veřejnými prostředky.

"Je jasné, že míra korupce, jak je čím dál víc odhalována, předčí představy každého," oznámil soudce.

Mubaraka a jeho dva syny zadržela policie 13. dubna v souvislosti s násilnostmi při demonstracích.

Během prvního výslechu se zhroutil a projevila se u něj srdeční slabost. Vyšetřovatelé ho proto nyní vyslýchají v nemocnici.

Prokurátor v pátek rozhodl o tom, že bude bývalý prezident zadržován o patnáct dní déle, než jak se původně zamýšlelo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video