Svůj hlas v referendu přišli vložit i vůdci koptských křesťanů

Svůj hlas v referendu přišli vložit i vůdci koptských křesťanů | foto: AP

Egypt schválil ústavní změny i přes odpor prezidentských kandidátů

  • 5
Egypťané za sebou mají první velký test na cestě k demokracii. V referendu se drtivou většinou vyslovili pro změny v ústavě, které mimo jiné krátí funkční období prezidenta nebo zavádí soudní dohled nad hlasováním. Prezidentští kandidáti změny nepovažují za dostatečné.

Egypt uspořádal v sobotu první svobodné volby po půl století. K referendu přišlo přes 18,5 milionu lidí, což je přibližně 41 procent oprávněných voličů. Pro ústavní změny hlasovalo 77,2 procenta z nich.

Egypťané se vyjadřovali k balíku 11 změn v devíti článcích ústavy. Návrhy mimo jiné omezují dobu výkonu prezidentského mandátu na dvě čtyřletá funkční období nebo zavádějí soudní dohled nad hlasováním.

Rozšiřují také politická práva občanů. Podle kritiků však ne dostatečně, někteří chtějí ústavu úplně novou. Kampaň proti přijetí změn neúspěšně vedli dva pravděpodobní prezidentští kandidáti - generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá a nositel Nobelovy ceny Muhammad Baradej.

Ten byl v sobotu napaden u volební místnosti v Káhiře, kam přišel hlasovat. Po incidentu rychle ujel z místa a poté prohlásil, že je nezodpovědné pořádat referendum k ústavě, když není v zemi zajištěna bezpečnost.

Za přijetí ústavních změn naopak bojovalo největší opoziční hnutí v zemi Muslimské bratrstvo. Právě to považují někteří odborníci za největšího favorita voleb, které by se měly uskutečnit na podzim.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video