Egypťané podporují Palestince bojkotem zboží z USA

Stále víc Egypťanů se připojuje k bojkotu amerického zboží. Podpora palestinského protiizraelského povstání ve formě sankcí vůči nejsilnějšímu spojenci Izraele nabývá v arabském světě podobu náboženské povinnosti, píše agentura AFP. K hnutí se připojují studenti a odbory v Libanou, Sýrii, Jemenu, Maroku i monarchiích Perského zálivu. Obrat některých amerických restaurací jako McDonald's či KFC už poklesl o 35 procent.
Profily osobností, které rozhodují o Blízkém východě

V Egyptě kolují seznamy zboží, především na univerzitách a středních školách, na něž se má bojkot zaměřit.

Lidé mají ignorovat služby a zboží amerických podniků jako McDonald's, KFC, Coca Cola, Marlboro, Levi's, Nike a Ariel. Restaurace za dva měsíce palestinské intifády zaznamenaly 35procentní pokles obratu.

Abdal Munajm Kajsúní z vedení egyptských turistických zařízení to považuje za významné. Americké podniky zaměstnávají 80 000 Egypťanů, jejichž roční mzda dosahuje 30 miliónů egyptských liber (osm miliónů dolarů).

Firma Mahmúda Gubráního, která v licenci vyrábí čisticí prostředky značky Procter a Gamble, prodává o čtvrtinu míň než obvykle.

Koncem listopadu odvolal egyptský prezident na protest proti izraelskému násilí vůči Palestincům velvyslance (Muhammada Abdal Azíze) Basjúniho z Tel Avivu do Káhiry. Doposud nebylo jasné, zda je odvolání dočasné, nebo je to krok, který povede k přerušení izraelsko-egyptských vztahů navázaných v roce 1979. Egypt tehdy jako první arabská země podepsal se židovským státem mírovou smlouvu.
S islámským postním měsícem ramadánem, který začal minulý týden, nabyl bojkot náboženského rozměru. Šajch univerzity Al- Azhar Muhammad Saíd Tantáví vyzval muslimy, aby bojkotovali zahraniční výrobky, jejichž "prodej by mohl pomoci nepříteli (Izraeli) a znevýhodnit Palestince".

Bojkot amerického zboží je náboženskou povinností
Egyptský velký muftí šajch Nasr Faríd Vásil vydal náboženský dekret (fatvu), podle něhož je bojkot amerického a izraelského zboží (náboženská povinnost).

Káhirský profesor Muchtár Abdal Látif říká: "Cílem intifády je osvobodit mešitu Al-Aksá, doufám že Palestinci budou pokračovat v boji."

Povstání začalo po zářijové návštěvě šéfa izraelské opozice Ariela Šarona na jeruzalémské Chrámové hoře, kde stojí Al-Aksá - třetí nejposvátnější místo islámu, ale kde je také posvátné místo židů, Zeď nářků.

Egypťané doufají, že situace přinutí arabské vlády vyhlásit bojkot zahraničních podniků obchodujících s Izraelem, podobně jako tomu bylo v roce 1951. Tehdejší embargo bylo zrušeno až po podpisu první dílčí izraelsko-palestinské dohody v roce 1993.


Podle agentury Reuters bylo od 28. září, kdy vypukly krvavé palestinsko-izraelské srážky, zabito 297 lidí, většinou Palestinců. Agentura AFP uvádí počet obětí vyšší o sedm.

Na Blízkém východě se střílí dál
Při nových násilných střetech izraelští vojáci zastřelili na západním břehu Jordánu dva Palestince. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na palestinské a nemocniční zdroje.

Izraelská strana uvedla, že zprávu musí nejdříve prověřit. Podle Palestinců byl jeden jejich člověk zastřelen ve vesnici poblíž města Betléma a další zabit při protestních akcích v Ramalláhu.

Palestinský vyjednávač Saíb Irikát novinářům v Jeruzalémě řekl, že akce izraelských vojáků proti Palestincům mají stále násilný charakter a že jen přiživují extremismus.
Mluvčí izraelského premiéra Ehuda Baraka podle agentury AFP oznámil, že Barak se má v úterý večer z vlastní iniciativy sejít s vůdcem pravicové opozice Arielem Šaronem a jednat s ním o bezpečnostní situaci.

Maskovaný příslušník Hnutí islamského odporu (Hamas) se 5.prosince v Gaze zúčastnil pohřbu Palestince, který zahynul v uplynulých dnech při sebevražedném útoku v blízkosti židovské osady Netzarim. (ČTK 5.prosince 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video