Mladí Egypťané protestují před prezidentským palácem v Káhiře proti prezidentovi Mursímu. | foto: AP

Politické násilí vyhnalo Egypťany znovu do ulic, žádají odchod Mursího

  • 7
Tisíce demonstrantů vyšly v pátek do ulic řady egyptských měst vyjádřit protest proti vládě islamistického prezidenta Muhammada Mursího a jeho Muslimského bratrstva. Protestující vyzývali Mursího k naplnění cílů revoluce, někde žádali přímo jeho odchod. Vyprovokovalo je policejní násilí. Desítky lidí při demonstracích utrpěly zranění.

Opoziční protesty se zaměřily i proti policejnímu násilí. Na řadě míst se střetli demonstranti s policií. Podle agentury DPA utrpělo zranění přes 80 lidí. Demonstranti v některých městech, především na severu země, házeli na policisty kamení a zápalné lahve. Policie před prezidentským palácem v Káhiře, v Alexandrii i v některých dalších městech odpověděla slzným plynem.

Za zvuků bubínků a s egyptskými vlajkami v ruce směřovaly zástupy demonstrujících z několika káhirských čtvrtí na ústřední náměstí Tahrír a k prezidentskému paláci, který leží v prestižní čtvrti Heliopolis. Také na jeho bránu dopadaly podle svědků zápalné lahve.

"Lid chce pád režimu," skandovali demonstranti, jiní zase hlasitě označovali ministra vnitra za "darebáka". Na náměstí Tahrír se objevily transparenty s nápisy nepřátelskými vůči Mursímu a Muslimskému bratrstvu.

Na Tahríru se shromáždilo přes 10 tisíc protivládních demonstrantů, jejich protest byl ale pokojný. Jen na stanici podzemní dráhy demonstranti vylezli na vagóny a zastavili tím provoz na této hlavní lince káhirského metra, informovala egyptská agentura MENA.

Nové protesty odstartovala policejní brutalita

Protestní průvody vyšly po poledních modlitbách také do ulic Alexandrie, Suezu a mnoha dalších měst. V průmyslovém městě Mahalla, které je baštou opozice, pořádková policie zakročila proti demonstrantům, kteří se pokusili zaútočit na budovu městské správy. Násilnosti se odehrály také ve městech Kafr aš-Šajch, Tanta a rodišti prezidenta Mursího Zagazigu.

Impulsem k novým demonstracím se stalo několik nedávných případů policejní brutality, stejně jako dva verdikty muslimských duchovních (fatvy) vyzývající k zabití předních opozičních představitelů. Úřad prezidenta Mursího tyto fatvy odsoudil jako "terorismus".

Po jejich vydání zesílilo ministerstvo vnitra bezpečnostní opatření kolem domovů obou opozičních šéfů, jmenovitě uvedených v jednom z ediktů radikálního klerika Mahmúda Šábana. Ten přímo v televizi vyzval k usmrcení Muhammada Baradeje a Hamdína Sabbáhího, další duchovní pak rozšířil výzvu na "všechny zločince, kteří ničí zemi". Tím měl na mysli protiislamistickou opozici.

Baradej i Sabbáhí jsou členy Fronty národní spásy, hlavní laické opoziční koalice stojící proti Mursímu.

K pátečním protestům vyzvalo celkem 38 opozičních uskupení. Požadují vytvoření vlády národní jednoty, změny v ústavě vypracované komisí, kde převažují islamisté, a záruky zachování nezávislosti soudní moci. V poslední vlně násilí, která začala 25. ledna, kdy Egypt slavil druhé výročí začátku revoluce proti autokratickému prezidentovi Husnímu Mubarakovi, zemřelo již 59 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video