Protesty na podporu svrženého prezidenta Mursího (3. listopadu 2013)

Protesty na podporu svrženého prezidenta Mursího (3. listopadu 2013) | foto: AP

Egypt po třech měsících zrušil výjimečný stav, protesty však pokračují

  • 4
Egyptský soud zrušil výjimečný stav, který trval od 14. srpna. Opatření skončilo o dva dny dříve, než se očekávalo. Protesty přívrženců svrženého prezidenta Muhammada Mursího však pokračují a očekává se, že po zrušení výjimečného stavu zesílí, napsaly tiskové agentury.

Káhirský soud v úterý dospěl k závěru, že výjimečný stav končí 12. a nikoliv 14. listopadu, jak dosud uvádělo ministerstvo vnitra. Rozdíl tkví podle AP v tom, že jednoměsíční výjimečný stav sice prozatímní prezident Alí Mansúr vyhlásil 14. srpna, jeho dvouměsíční prodloužení ale vláda oznámila 12. září. Podle soudu to tedy znamená, že končí 12. listopadu.

Výjimečný stav, který byl vyhlášen po srpnových krvavých střetech vládních sil s příznivci svrženého prezidenta Mursího s více než 600 mrtvými, znamenal pro obyvatele a návštěvníky Egypta zvýšená bezpečnostní opatření. Vojáci a policisté například měli právo kohokoli zastavit a zkontrolovat jeho doklady. Mohli rovněž zatýkat a zadržet podezřelé bez soudního příkazu. V některých provinciích platil zákaz nočního vycházení.

Lidé si podle BBC stěžovali, že jim zákaz vycházení ničí byznys, a to v situaci, kdy se vláda snaží vytvářet pracovní místa a pozvednout ekonomiku.

Navzdory těmto zpřísněným opatřením Mursího stoupenci neustávali v protestech proti svržení exprezidenta, jež označují za vojenský puč. V úterý egyptská policie zasáhla slzným plynem proti studentům demonstrujícím na Mursího podporu ve městě Mansúra v deltě Nilu. Podle očitých svědků, citovaných agenturou Reuters, byli při střetech mezi policií, studenty a místními obyvateli zraněni čtyři lidé. Slyšet prý byla i střelba.

Stovky studentů z různých univerzit v Egyptě už několik týdnů pořádají protesty proti armádě a na podporu Mursího. Většina takových akcí skončila policejním zásahem s použitím slzného plynu a zatýkáním.

Armáda přinutila Mursího odstoupit 3. července, dosadila přechodnou vládu a spustila tvrdou kampaň proti Muslimskému bratrstvu, z jehož řad exprezident vzešel. Činnost bratrstva byla zakázána a jeho majetek zkonfiskován. Zatčeno bylo téměř celé vedení tohoto hnutí a sám Mursí je souzen za podněcování k násilí při jedné z prosincových demonstrací. Muslimské bratrstvo a jeho stoupenci stejně jako exprezident nový režim neuznávají, Mursí se stále označuje za legitimně zvolenou hlavu státu.

Parlamentní volby se mají v Egyptě konat v únoru nebo v březnu a po nich budou následovat volby prezidentské.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video