Desetitisíce stoupenců Mursího vyšly v noci na sobotu do ulic Káhiry (13....

Desetitisíce stoupenců Mursího vyšly v noci na sobotu do ulic Káhiry (13. července) | foto: Reuters

Egypt vyslýchá sesazeného prezidenta Mursího kvůli útěku z vězení

  • 1
Egyptská justice zahájila výslech sesazeného prezidenta Muhammada Mursího a členů jeho Muslimského bratrstva ohledně okolností jejich útěku z vězení během povstání v roce 2011. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na právnické zdroje.

Vyšetřování je reakcí na obvinění, podle nichž Mursímu a dalším 30 vysokým představitelům jeho islamistické strany při útěku z káznice ležící severozápadně od Káhiry v lednu 2011 pomohlo některé z radikálních zahraničních muslimských hnutí jako libanonský Hizballáh či palestinský Hamas, napsala agentura AFP.

Zmrazení majetku Muslimského bratrstva

Egyptské státní zastupitelstvo nařídilo zmrazit majetek 14 vedoucích představitelů Muslimského bratrstva odstaveného počátkem července od moci. Mezi těmi, jejichž majetek byl obstaven, je vůdce strany Muhammad Badí, jeho zástupce, číslo dvě ve straně, Chajrát Šatir a šéf Strany svobody a spravedlnosti (FJP), založené před volbami bratrstvem, Saad Katatní.

Egyptská média už dlouho spekulují, jak významnou roli Hamas sehrál během pádu režimu exprezidenta Husního Mubaraka. Sám Hamas tvrdí, že se záležitostí neměl co do činění. Mursí prohlašuje, že mu pomohli utéct místní obyvatelé.

Výslech exprezidenta, kterého po masových demonstracích odpůrců svrhla 3. července armáda, se odehrává na tajném místě, sdělily zmíněné zdroje.

Zpráva o zahájení výslechu přichází den poté, co egyptská prokuratura oznámila, že začala vyšetřovat Mursího kvůli podezření ze špionáže, spolupráce se zahraničními subjekty s cílem poškodit národní zájmy, z podněcování k násilí a z ničení ekonomiky země.

Prokuratura obdržela stížnosti na Mursího a osm dalších islamistů, včetně vůdce Muslimského bratrstva. Mursí zatím nebyl obviněn z žádného trestného činu. Podání stížnosti je prvním krokem k zahájení trestního řízení.

USA a podpora egyptského lidu

Egyptský ministr obrany Abdal Fatah Sisi pak v neděli ve svém projevu prohlásil, že žádná skupina nebude vyloučena z účasti v politickém životě. Hájil rovněž rozhodnutí armády sesadit bývalého prezidenta Muhammada Mursího, protože kvůli masovým demonstracím přišel o svoji legitimitu.

Americké ministerstvo zahraničí mezitím oznámilo, že náměstek ministra William Burns v neděli odjede na návštěvu Egypta, kde se setká se členy prozatímní vlády, zástupci občanů a podnikatelské komunity. V zemi má zůstat do úterý.

Spojené státy chtějí návštěvou zdůraznit svoji podporu egyptskému lidu a přispět k ukončení násilí a přechodu země k demokraticky zvolené občanské vládě, píše se v prohlášení. Ministerstvo neuvedlo, zda se Burns při návštěvě setká také se zástupci vojenských sil nebo příznivci Muslimského bratrstva a sesazeného prezidenta Mursího.

Muslimské bratrstvo svolalo na pondělí velké protesty

Proti Mursího svržení protestují nadále v ulicích Káhiry davy exprezidentových přívrženců a hodlají v tom prý vytrvat, dokud se Mursí nevrátí k moci. Propuštění exprezidenta a jeho návrat do funkce žádaly v noci na sobotu desetitisíce demonstrantů (více o protestech čtěte zde). Další masová shromáždění svolalo Muslimské bratrstvo na pondělí.

Prozatímní premiér Bibláví se snaží ukončit chaos v zemi rychlým sestavením nové vlády. Podle nejnovějších zpráv v ní má post ministra financí obsadit bývalý egyptský velvyslanec v USA Nabíl Fahmí. Někdejší šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej dnes složil přísahu jako přechodný viceprezident země. Biblávího vláda by měla být složena převážně z technokratů a liberálů, kteří se pokusí obnovit v Egyptě civilní režim.

Egypt po roce 1945. Pád monarchie, Násir, Mubarak a konec Mursího:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue