Salafista od pohledu. Radikální islamisty poznáte podle dlouhého,...

Salafista od pohledu. Radikální islamisty poznáte podle dlouhého, neupravovaného vousu. | foto: Profimedia.cz

Rumcajsové proti holobrádkům. Egypťané se dělí podle délky vousu

  • 29
Jestliže v našich zeměpisných šířkách platí známé přísloví "Šaty dělaj' člověka", tak v Egyptě se dá v podstatě to samé říci o vousu. Mocným plnovousem se chlubí radikální salafisté, umírnění příslušníci Muslimského bratrstva volí pečlivý zástřih a liberálové mají tváře hladce oholené.

Egyptští policisté si mohou nechat narůst vousy. Ve středu o tom rozhodl správní soud, když tak vyřešil spor ochránců zákona s ministerstvem vnitra. Za vlády autokratického prezidenta Husního Mubaraka policisté – ale třeba i piloti aerolinií – vousy mít nesměli. Porost tváře režim chápal jako nadměrnou příchylnost k islámu. A té se Mubarak bál.
 
Jenže starý (a holobradý) faraon již dva roky zemi nevládne. Vous naopak prožívá bouřlivou renesanci. Což souvisí s nástupem – a politickým úspěchem – umírněně i radikálně islamistických stran. "V muslimském světě znamená vous více než jen projev módy. Je čímsi jako sociologickou zkratkou, která většinou bezchybně napoví, s kým máte tu čest," píše pro stanici BBC reportér Ashraf Khalil.

Radikálové si potrpí na image

Prorok Mohamed následníkům doporučil "nechat růst vous". Učinil tak v sunně, což je – zjednodušeně řečeno – souhrn výroků, které se jemu či jeho druhům přičítají. Jak už to mezi lidmi bývá, chutě se pustili do interpretací, jak že vous musí vypadat. Přesto se většina muslimů domnívá, že důležitější než tvar či délka porostu je charakter člověka...

Nicméně nejdelším i na pohled neudržovaným vousem se v Egyptě (i jinde) chlubí salafisté. Radikální islamisté, kteří přednášejí ty nejfantastičtější (i nejfanatičtější) návrhy. Třeba zničit pyramidy, které jsou "pohanské". Či je alespoň zalít do vosku.

Salafisté sice nechávají vousům volnost, někteří si je však pečlivě barví henou, což podle tradice snad činil i Mohamed. Je nevhodné proměnit šedý porost na tmavý (a maskovat tak věk), ale výše zmíněné barvivo přípustné je. Nejen cynici proto říkají, že salafisté si potrpí více na image než na principy.

Mimochodem, jak egyptský prezident Mubarak, tak jeho tuniský kolega (rovněž autokrat) Zín Abidín bin Alí se v seniorském věku nechali zvěčnit nejen bez vousů. ale i s překvapivě tmavými vlasy. Mladistvý vzhled měl symbolizovat kondici, možná stav mysli, ale tyto fotografie u jejich spoluobčanů vyvolávaly jen veselí.

Salafistická Strana světla je druhou nejsilnější stranou egyptského parlamentu. První ve volbách skončili umírněně islamističtí Muslimští bratři. Tedy jimi řízená Strana svobody a spravedlnosti. I prezident Muhammad Mursí pochází z bratrstva, jehož členové nosí charakteristický – chce se říci identický – vous. Zastřižený, upravený.

Demonstrace s bradou i bez

Porost obličeje je výtečnou reportérovou pomůckou: člověk již při letmém pohledu kolem sebe tuší, v jaké společnosti se ocitl. Časy se ale mění – v době protimubarakovské revolty byl bratrský vous zárukou přátelského přístupu k zahraničním reportérům. Hladké tváře nezřídka patřily tajným policistům. Nyní budou mít porost na obličeji i policisté, které mnozí v "kauze brada" podezřívají z podlézavosti vůči nové, bratrské vládě.

Islamisté mají zřejmě své vlastní bojové oddíly, jejichž členové vypadají (co se sestřihu týče) zhruba jako prezident Mursí. Nacházíte-li se v houfu liberálních demonstrantů, často zcela oholených, přechod do tábora vousatých (ať již jakkoli) nemusí být bezproblémový.

Samostatnou kapitolou je knír, který nosí třeba Muhammad Baradej. Egyptský opoziční lídr, který mezi roky 1997 a 2009 proslul coby šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, je kritizován, že se příliš nedrží muslimských zvyků.

Jiný kraj, jiný mrav. Nynější turecký premiér, náboženský konzervativec Recep Tayyip Erdogan, přišel zkraje 80. let o zaměstnání, neboť si knír z náboženských důvodů oholit odmítl. Zřejmě udělal dobře: je premiérem, stane se patrně prezidentem a knír nosí dodnes.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video