Ahmed Nadží těsně před vynesením rozsudku (20. února 2016)

Ahmed Nadží těsně před vynesením rozsudku (20. února 2016) | foto: Reuters

Egyptský spisovatel dostal dva roky vězení. Za sexuálně explicitní text

  • 11
Egyptský spisovatel Ahmed Nadží se o uplynulém víkendu vyslechl verdikt soudu, který ho poslal na dva roky do vězení. Spisovatel před soudem stanul kvůli otištění úryvku z jeho nejnovější knihy v oblíbeném lokálním magazínu. Text podle soudu narušil morálku společnosti popisováním sexu a užívání drog.

Nadží stanul kvůli stejnému obvinění před soudem už v lednu letošního roku. Byl osvobozen, státní žalobce se však proti verdiktu odvolal. Podnět k trestnímu stíhání proti egyptskému spisovateli podal jeden z občanů, který údajně po přečtení úryvku z knihy začal trpět srdečními problémy a poklesem krevního tlaku, píše CNN.

V Egyptě je hůř než za Mubaraka, lidé mizí beze stopy, říká politoložka

Odvolací soud nakonec v sobotu jeho stížnosti vyhověl a Nadžímu udělil nejvyšší možný trest. Postihu pak neunikl ani editor magazínu Akhbar al-Adáb, který kritizovanou pasáž z knihy The Guide for Using Life (volně přeloženo jako Příručka pro život, pozn. red.) otiskl. Soud mu udělil pokutu v přepočtu asi 31 tisíc korun.

Nic platné nebylo Nadžímu ani to, že knihu před jejím otištění posvětila Egyptská rada pro cenzuru. „Vůbec nevzali v potaz naši ústavu, která říká, že nemůžete (za tvorbu) poslat umělce do vězení. Článek 67 ústavy to takto tvrdí,“ vysvětlil serveru The Guardian jeden z právních zástupců Nadžího Mahmúd Othman. Odsouzený se na místě odvolal, soud ho před dalším projednáváním případu poslal do vazby.

20.února 2016 v 17:40, příspěvek archivován: 22.února 2016 v 10:09

I so need to punch a wall right now. Love & appreciation to Ahmed Naji (jailed for 2 years for novel excerpt). pic.twitter.com/vIDtOdWxQR

Podle expertky na egyptské právo Maj el-Sadaníové je verdikt soudu dalším důkazem, jak je v zemi stále častěji omezována svoboda projevu. „Musíme to brát v kontextu dalších zásahů, po kterých ve vazbě skončili akademici zadržení hned na letištích, napadání kreslířů či zátahů ve vydavatelských domech,“ popisuje expertka z Centra pro lidská práva ve Washingtonu DC.

I ona potvrzuje, že rozsudek pro Nadžího je v rozporu s egyptskými i mezinárodními zákony. Opět připomíná článek 67 egyptské ústavy. Rozsudek pak podle ní porušuje také článek 19 mezinárodní konvence o civilních a politických právech.

„Nechápu, jak může být odsouzen člověk, který jen vyjadřuje svou uměleckou svobodu, zatímco policisté, kteří mučí zadržené, stíháni nejsou,“ diví se el-Sadaníová.

Sísí brojí proti agresivní policii

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí před několika dny nařídil ministrovi vnitra, aby byli pohnáni k odpovědnosti všichni policisté, kteří zaútočí na civilisty. Ministr má podle agentury Reuters předložit parlamentu i návrh dodatku zákona, který zpřísní tresty policistům, kteří zneužívají svého postavení.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv již léta pravidelně obviňují egyptské bezpečnostní služby, že zadržené osoby mučí a nezřídka také ubijí. Násilnické počínání policie patřilo k hlavním roznětkám lidové vzpoury v lednu 2011, která svrhla autoritářského prezidenta Husního Mubaraka.

Prezident Sísí připustil, že i nyní se „určitý počet policistů“ dopouští trestuhodných činů. „Tyto činy musejí přestat a viníci musejí být pohnáni k odpovědnosti. To si vyžaduje dodatek zákona či nový zákon,“ uvedla v prohlášení jeho kancelář. Návrh má být předložen parlamentu na počátku března.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video