Egypt věnoval Saúdské Arábii dva strategické ostrovy v Tiranské úžině | foto: Profimedia.cz

Káhira přenechala Saúdům dva strategické ostrovy, Egypťané reptají

  • 40
Víkendové podepisování obchodních dohod mezi Saúdskou Arábií a Egyptem má překvapivou dohru. V rámci smluv se totiž egyptský režim vedený Abdalem Fattáhem Sísím vzdal práv na dvojici strategicky položených ostrovů v Rudém moři. Do ulic kvůli tomu vyšly stovky Egypťanů, jedenáct z nich skončilo ve vězení.

O víkendu ohlásily dva silné blízkovýchodní sunnitské státy, Egypt a Saúdská Arábie, prohloubení vztahů. Saúdskoarabský král Salmán na návštěvě Káhiry podepsal několik dohod o spolupráci a obchodu obou zemí. Státy pak také symbolicky spojí nový most přes Rudé moře, který ponese Salmánovo jméno (více o sbližování Egypta a Saúdské Arábie se dočtete zde).

V Egyptě je hůř než za Mubaraka, lidé mizí beze stopy, říká politoložka

Dohoda však má také pasáže, které obě strany při slavnostním aktu neprezentovaly. Mluvčí egyptské vlády krátce po podpisu dohod v televizní stanici ONTV prozradil, že Káhira se ve prospěch Saúdské Arábie vzdá dvojice strategicky umístěných ostrovů Sanafir a Tiran v Rudém moři. K tomuto kroku se vláda odhodlala po šesti letech vyjednávání, dodal podle BBC mluvčí.

Egyptská vláda předání ostrovů odůvodnila tím, že z historického hlediska vždy patřily Saúdské Arábii, která jejich správu v roce 1950 předala Egyptu . Historik Taqadom al-Khatib však na Twitteru zveřejnil několik dobových map, podle kterých ostrovy patřily Egyptu už na počátku 19. století. Stát Saúdská Arábie byl přitom zformován až v roce 1932, kdy převzal nad ostrovy správu.

Kritika na sociálních sítích i soudní spor

Kritiky se Sísího vláda dočkala i ze strany veřejnosti. Egypťané předání ostrovů nevidí jako stvrzení obchodního partnerství, ale známku slabosti svých vůdců. V ulicích Káhiry protestovaly stovky lidí, jedenáct z nich skončilo ve vězení. Proti Sísímu se postavil i někdejší neúspěšný prezidentský kandidát Khaled Alí, který proti přenechání ostrovů podal stížnost k soudu.

Káhira už nestačí. Egypt chce u Rudého moře postavit nové hlavní město

„Případ jsem dal k soudu (...). Každý občan má u mne otevřené dveře a může se do vyšetřování zapojit. Je potřeba velký výzkum v oblasti legislativy, dějin, geografie a mezinárodní politiky a strategického hlediska,“ vyzývá ve svém prohlášení. Podle Alího by měl o přenechání ostrovů hlasovat egyptský parlament, uvedla bahrajnská novinářka Amira Al Husajníová.

S kritikou přispěchal také známý egyptský satirik a sloupkař Bássem Jússef. Na Twitteru Sísího kroky přirovnal k aukci, ve které se prodávají ostrovy. Někteří uživatelé sociálních sítí si myslí, že Sísí tímto krokem ztratil podstatnou část podpory veřejnosti. Tisíce lidí na Twitteru se proti vládním krokům ohrazují také prostřednictví hashtagu v arabštině, které lze přeložit jako „Tiran a Sanafír patří Egyptu

V popředí ostrov Tiran, v pozadí Sanafir

Ostrov Tiran

Egypt se snaží o obnovení důvěry investorů, urychlení hospodářského růstu a získání nových zdrojů životně důležité finanční pomoci, která kryje vysoký rozpočtový deficit. Země se po svržení prezidenta Husního Mubaraka v únoru 2011 propadla do politické nestability, což silně dolehlo na její ekonomiku, připomíná server New York Times.

Egypt a Saúdská Arábie se sbližují. Spojí je i most přes Rudé moře

Mimo plánů na vybudování mostu mezi oběma zeměmi Saúdská Arábie a Egypt plánují také založení společného investičního fondu v objemu 16 miliard dolarů (zhruba 380 miliard korun). Obě země o víkendu rovněž uzavřely další dohody o investicích, mimo jiné o saúdské podpoře svobodné ekonomické zóně na poloostrově Sinaj.

Saúdská Arábie spolu s dalšími bohatými zeměmi Perského zálivu v posledních letech podporuje Egypt miliardami dolarů. Nynější investiční dohody odrážejí změnu strategie a snahu Rijádu, aby finanční pomoc Egyptu byla ve formě návratných investic. Saúdská Arábie také považuje Egypt za klíčového partnera ve snaze vytvořit koalici spřátelených sunnitských muslimských států proti rostoucímu regionálnímu vlivu šíity vedeného Íránu.

Tiran (červeně) a Sanafir (modře)

Tiran (červeně) a Sanafir (modře)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video