Ženy jsou během egyptských protestů častým terčem násilníků (1. července 2013)

Ženy jsou během egyptských protestů častým terčem násilníků (1. července 2013) | foto: AP

V rozbouřené Káhiře bují násilí na ženách, Egypťané pro ně vytvořili ochranku

  • 61
Egyptští výrostci měli vždy, co se sexuálního obtěžování žen týče, planetárně špatnou pověst. Neklid posledních let však učinil především z Káhiry džungli. Muži při posledních demonstracích napadli 46 žen včetně nizozemské novinářky. Ta byla s těžkými poraněními převezena domů.

Nizozemská novinářka přijela do severoafrické země kvůli protestům, které se v minulých dnech v Egyptě rozhořely dva roky po pádu někdejšího vůdce Husního Mubaraka. V pátek dvaadvacetiletou ženu napadlo několik mladíků poblíž proslulého náměstí Tahrír, které se předloni stalo symbolem boje proti egyptskému autokratovi.

Mursí se bojí chaosu kvůli ultimátu

Egyptský prezident Muhammad Mursí uvedl, že s ním armáda nijak nekonzultovala 48hodinové ultimátum, které dala politikům na splnění požadavků národa. Požadavek armády může podle Mursího vnést do situace v Egyptě zmatek. Opozice vyčítá Mursímu islamizaci země a její špatnou ekonomickou situaci. Rezignaci nabídl už šestý ministr, nyní šéf diplomacie Muhammad Kámil Amr.

Pokud nebude splněno ultimátum, armáda navrhuje rozvrh politických opatření, na jejichž splnění pak dohlédne. Vojsko ale nechce vstoupit do politiky ani do vlády. Lidé z vládnoucího Muslimského bratrstva označili snahu armády za pokus o puč, což vedení vojska odmítlo. Stoupenci Mursího vyzvali k demonstracím po celé zemi na podporu hlavy státu. Odpoledne jsou plánována tři shromáždění v Káhiře.

Hlavní silou organizující protesty je hnutí Tamarrud (Vzpoura), které tvrdí, že získalo 22 milionů podpisů pod petici žádající Mursího demisi.

Zdroj: ČTK

Novinářka utrpěla těžká zranění, zprvu se objevily zprávy, že jí mladí muži znásilnili. To však nizozemské úřady přímo nepotvrdily, uvádějí však, že byla "napadena". Žena se každopádně ještě v Egyptě musela podrobit chirurgickému zákroku a v pondělí byla převezena zpět do vlasti, informoval britský list The Guardian.

Podle nizozemského ministerstva zahraničí novinářka pracovala jako stážistka v jedné egyptské organizaci a v pátek se vydala na náměstí, aby pořídila fotografie z protestů. Toho dne vyšly do ulic tisíce příznivců prezidenta Muhammada Mursího i jeho odpůrců, kteří žádají Mursího rezignaci. Na mnoha místech se demonstrace přetavily v násilnosti, při nichž utrpělo zranění několik desítek lidí.

Náměstí v této zjitřené době mnohdy vedle demonstrantů navštěvují i násilníci a devianti, kteří napadají ženy. "Tyto kriminální činy nejsou politicky motivované nebo kontrolované," řekl prezidentův poradce Assam el-Haddád, podle kterého se v pátek odehrálo nejméně sedm incidentů, kdy muži napadli ženu. "Takové útoky naznačují, že davy na Tahríru jsou nekontrolovatelné," dodal na svém facebookovém profilu el-Haddád.

Vážný problém ze starých časů

Egyptské aktivistky sdělily agentuře Reuters, že jen během posledních demonstrací napadly skupiny mužů na Tahríru nejméně 46 žen. I proto vytvořili demonstranti, kteří žádají odchod prezidenta Muhammada Mursího, ochranku, která si dala za cíl chránit Egypťanky i cizinky před násilníky.

Problém však není nový. I před protimubarakovskou revolucí si dívky stěžovaly na nevítanou pozornost egyptských mladíků. Cizinky dlouhodobě pobývající v Káhiře již dotěrné doteky či obvyklejší pískot v hromadné dopravě i prostě jen na ulici ignorovaly. Podle výzkumu káhirského Centra pro demografii uvedlo 99 procent dotazovaných žen zkušenost se slovním či fyzickým sexuálním obtěžováním.

Nepříjemnou zkušenost v revolučním roce 2011 zažily i jiné novinářky: kupříkladu Američanka Mona Eltahawyová, francouzská novinářka Caroline Sinzová z France 3 nebo Lara Loganová z americké stanice CBS (o případu napadení Loganové zde) Organizace Reportéři bez hranic pak světová média vyzvala, aby do země neposílala reportérky.

Během revoluce, která v Egyptě vypukla zkraje roku 2011, na náměstích protestovaly dívky s muži společně. Počáteční étos se však později vytratil a demonstrace začali zneužívat nejen sexuální útočníci, ale třeba i kapsáři.

Egypt zažívá krvavou vlnu nepokojů. Demonstruje se v Káhiře i Alexandrii:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video