Souzení novináři stanice al-Džazíra Mohamed Fahmy (vpravo) a Báhir Muhammad na...

Souzení novináři stanice al-Džazíra Mohamed Fahmy (vpravo) a Báhir Muhammad na snímku z března 2014. | foto: AP

Po 411 dnech volní. Egyptský soud propustil dva novináře al-Džazíry

  • 2
Soud v Káhiře nařídil v novém procesu propuštění dvojice novinářů stanice al-Džazíra, kteří strávili za mřížemi více než rok za údajné napomáhání teroristické organizaci. Podle obžaloby se podíleli na šíření lží dnes již zakázaného Muslimského bratrstva, jehož vládu ukončil v létě 2013 vojenský převrat.

Novinář Mohamed Fahmy, který se za mřížemi zřekl egyptského občanství a ponechal si jen kanadské, byl propuštěn na kauci 250 tisíc egyptských liber, tedy v přepočtu asi 810 tisíc korun. Jeho kolega Báhir Muhammad, jenž měl pouze egyptské občanství, se dostal na svobodu bez kauce. Informovala o tom agentura Reuters.

Poté, co soud oznámil v obnoveném procesu propuštění novinářů, začali lidé v soudní síni v čele s příbuznými mužů tleskat.

Dvojice za mřížemi strávila přesně 411 dní. Volní jsou ale jen do vynesení verdiktu. Zahájení nového procesu s novináři panarabské televizní stanice nařídil minulý měsíc egyptský kasační soud.

Soud nižší instance je poslal ještě s třetím kolegou, Australanem Peterem Grestem, za mříže na sedm až deset let za napomáhání Muslimskému bratrstvu. Egyptské úřady novináře zadržely v roce 2013 po převratu proti prezidentu Muhammadu Mursímu a vládnoucím muslimským bratřím a obvinily je z napomáhání teroristické organizaci.

Australan byl vyhoštěn ze země 1. února z nařízení hlavy státu a nyní je již zpět doma (podrobnosti o tom zde). V deportaci do Kanady doufal i Fahmy, když se vzdal egyptského občanství.

Oba novináři nesmí opustit Egypt

Soudce Hassan Faríd uvedl, že další slyšení v obnoveném procesu se bude konat 23. února. Přestože jsou oba muži nyní na svobodě, nesmí do vynesení verdiktu opustit zemi.

Al-Džazíra propuštění novinářů uvítala slovy svého mluvčího. Ten ale upozornil, že i nadále bude prioritou dosažení spravedlivého verdiktu a bezpodmínečné propuštění obou mužů. Jejich obvinění označil za absurdní. Oba muži i stanice jako celek opakovaně protestovali, že jako novináři pouze referovali o bouřlivých událostech v ulicích.

Proti zatčení a věznění mužů se opakovaně postavily nejen lidskoprávní organizace, ale také řada autorit z branže a veřejného života. Na jejich propuštění vyvíjely nátlak také západní vlády.

Jak připomíná agentura Reuters, rozhodnutí soudu přichází krátce před chystanou investiční konferencí v březnu v egyptském Šarm aš-Šajchu, k níž se Káhira obrací s nadějí na vylepšení svého pošramoceného obrazu na mezinárodním poli po předloňském vojenském převratu a nastolených represích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video