Egypt poslal za mříže 23 homosexuálů

  • 10
Egyptský soud v Káhiře poslal do vězení 23 homosexuálů. Proces s 52 muži, obžalovanými podle slov soudce z praktikování sexuální nemravnosti, se vlekl od července a vyvolal ostrou kritiku obhájců lidských práv. Těm se nelíbil zejména fakt, že odsouzení nemají podle současných egyptských zákonů možnost se odvolat.

Nejtvrdší trest dostal Šaríf Farahát, který byl v procesu hlavním obžalovaným. Dostal pět let za obvinění ze založení skupiny, jejímž cílem bylo zneužití islámského náboženství k propagaci extremistických myšlenek, pošpinění monoteistických náboženství a praktikování sexuální nemravnosti.

Dalších 22 mužů dostalo tresty ve výši tří let. Zbývajících 29 mužů bylo pro nedostatek důkazů osvobozeno

Skupina byla zatčena v květnu při policejní razii v nočním gay klubu Qeen Boat na Nilu.

Egyptské zákony se o homosexualitě přímo nezmiňují, avšak vězněním může být trestáno porušení zákonů týkajících se obscénnosti nebo veřejné morálky.

Bez odvolání
Zastánci lidských práv kritizovali zejména fakt, že obžalovaní nemají možnost se odvolat. Mimořádné zákony, která byly nouzově zavedeny po vraždě prezidenta Anvara Sadata v roce 1981 a které jsou stále v platnosti, totiž odsouzeným odvolání nedovolují. Rozsudky lze zvrátit pouze zvláštní peticí prezidentovi Husnímu Mubarakovi.

Už před vynesením rozsudku se pozorovatelé shodovali, že literu zákona v případu zřejmě převáží politické aspekty. "Myslím, že je to politický případ. A rozsudek bude také politický," řekl Násir Amin, šéf místního Střediska pro nezávislost justice. "Vláda bude chtít vyslat veřejnosti jednoznačný vzkaz: Máme zákony. Máme tady islámské zákony," uvedl.

Podle některých analytiků by osvobození obžalovaných bylo pouze vodou na mlýn islámským radikálům, kteří se budou snažit dokázat, že vláda islámské zákony nerespektuje.

V řadě měst západní Evropy proběhly proti procesu bouřlivé demonstrace organizací na ochranu lidských práv.

Podle organizace Amnesty International soud nebyl spravedlivý, protože obžalovaní neměli právo se odvolat.

Egyptský vyšetřovatel Ašraf Hilal už v září prohlásil, že "Egypt nebude využíván pro hanobení lidské důstojnosti a nestane se líhní homosexuálních komunit".

Homosexualita je u nás hanebná, hájí se Egypt
Egypt veškeré kritiky vehementně odmítl. "Justiční systém v Egyptě je podle ústavy nezávislý. Nikdo se do něj nemůže vměšovat," prohlásil mluvčí vlády Nábil Osman.

"Každou společnost musíme posuzovat podle jejích norem. Pokud je homosexualita v jiných společnostech akceptována, to je jejich věc... V naší společnosti je homosexualita hanebným činem," zdůraznil.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video