V Egyptě už měsíc protestují přívrženci Muslimského bratrstva proti sesazení...

V Egyptě už měsíc protestují přívrženci Muslimského bratrstva proti sesazení Muhammada Mursího (2. srpna) | foto: Reuters

Svržení Mursího bylo demokratické, řekl Kerry. Protesty v Egyptě nekončí

  • 17
Protesty přívrženců Muslimského bratrstva pokračují i poté, co armáda pohrozila jejich násilným rozehnáním. Na pátek je pak naplánováno na 30 protestních pochodů. Americký ministr zahraničí John Kerry mezitím prohlásil, že převzetí moci armádou bylo projevem demokracie.

Kerry to uvedl v rozhovoru pro pákistánskou televizi a dodal, že akt armády měl podporu milionů Egypťanů. "Armáda byla ve své podstatě požádána miliony lidí, kteří se báli, že jejich země upadne do chaosu a násilí," prohlásil. Armáda podle něj navíc nepřebrala vedení nad zemí kompletně a plánuje regulérní volby, což je známka obnovy demokracie v zemi, píše server BBC.

Kerry však zároveň zkritizoval některé kroky armády. Nelíbí se mu zejména tvrdý přístup proti demonstrujícím členům Muslimského bratrstva. "Jakékoli zabíjení je absolutně neakceptovatelné," uvedl Kerry.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Proč Egypťané znovu vyšli do ulic

Právě přívrženci Muslimského bratrstva již několik týdnů protestují proti svržení dnes již bývalého prezidenta Muhammada Mursího. Pravidelně se scházejí u káhirské mešity Rábaa al-Adavíja a na náměstí Nahda. Na obou místech také pokračují v protestech v sedě. Chtějí si tak vymoci Mursího návrat do funkce.

Obětujeme krev i peníze, zní z Muslimského bratrstva

Návratem Mursího do prezidentského úřadu také podmiňují ukončení protestů. To potvrdil i jeden z vysoce postavených členů bratrstva, který pro server aljazeera.com uvedl, že "lidé neopustí náměstí po celém Egyptě. Jsme tu, abychom obnovili legitimitu země. Nabízíme naši krev i peníze. Obětujeme všechno pro návrat demokracie".

Současnému vedení země však s protestujícími dochází trpělivost. Egyptské ministerstvo vnitra 30. července prohlásilo, že protesty Muslimského bratrstva potlačí jakýmikoli prostředky. To podle zahraničních pozorovatelů znamená, že by proti demonstrantům mohla naplno zasáhnout i těžká armádní technika.

Ve čtvrtek dala vláda pravděpodobně poslední ultimátům. Demonstrantům slíbila bezpečný odchod, pokud uposlechnou výzvy k rozpuštění protestů. To se však nestalo a Muslimské bratrstvo svolalo na pátek desítky protestní pochodů po celém Egyptě. První pochody by se měly uskutečnit po pátečních poledních modlitbách.

Zadržení i mnoho mrtvých

Bývalý egyptský prezident Mursí je nyní držen na neznámém místě, prokuratura ho obvinila ze spiknutí s palestinským radikálním hnutím Hamas a uvalila na něj vazbu. Stíháni jsou také členové vedení bratrstva. Podle oznámení agentury Reuters mají být tři z nich postaveni před soud za údajné podněcování k násilí. Jsou to duchovní vůdce bratrstva Muhammad Badí, jeho zástupce Chajrát Šatir a další z členů vedení Rašád Bajúmí.

Od Mursího svržení přišlo v Egyptě při protestech o život přes 200 lidí. Krvavý byl zejména minulý víkend, kdy při akci Muslimského bratrstva zahynulo více než 70 lidí. Představitelé této islamistické strany tvrdí, že do účastníků protestů stříleli policisté a vojáci, ale ministerstvo vnitra popírá, že by policisté použili ostrou munici (více o incidentu čtěte zde).

Jako laserová show. Zaplněné ulice Káhiry během noci z vrtulníku:

27. července 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video