Caroline Sinzová na nedatovaném snímku | foto: Profimedia.cz

Egypt děsí novinářky. Jednu sexuálně napadli policisté, druhou výtržníci

  • 128
Organizace Reportéři bez hranic radí médiím, aby neposílala do Egypta novinářky. Přiměly je k tomu dva případy sexuálního napadení zahraničních reportérek. Policisté údajně zbili a obtěžovali americkou novinářku Monu Eltahawyovou, sexuálnímu útoku na ulici čelila Caroline Sinzová z France 3.

Eltahawyovou zatkla při čtvrtečních nepokojích v Káhiře policie, v cele strávila 12 hodin, během nichž ji policisté údajně sexuálně napadli a zbili tak, že skončila s rukama v sádře. "Bili mě holemi po rukou a po hlavě. Sexuálně mě napadli. V jednu chvíli mě napadlo: tak a je to, nikdo tady není, je se mnou konec," popsala situaci, kdy ji táhli za vlasy do budovy ministerstva.

"To, co se stalo mně, je jen špička ledovce ve srovnání s tím, čemu jsou dnes Egypťané vystaveni," řekla. K tomu, že se dostala na svobodu, jí prý asi pomohlo dvojí občanství. Eltahawyová je sice americká novinářka, ale egyptského původu.

Americká novinářka egyptského původu Mona Eltahawyová po propuštění z egyptské policejní stanice

Žije v New Yorku, v minulosti pracovala pro agenturu Reuters a hovoří o sobě jako o ochránkyni lidských práv. Je prý liberální muslimka a v USA se netají kritikou radikálních islámských skupin a také režimu svrženého egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Brutalita policie se nezměnila

Do Egypta přicestovala ve středu a hned se vydala ke káhirskému náměstí Tahrír, kde minulý týden opět začaly vřít protesty. Eltahawyová se přitom dostala do potyček u ministerstva vnitra a ve čtvrtek ráno ji policie zatkla.

Eltahawyová je zanícenou stoupenkyní egyptské revoluce a od ledna, kdy protesty začaly, Egypt navštívila dvakrát. Kritizuje současné vojenské vedení země a prohlásila, že Mubaraka nahradilo 1 800 jemu podobných. Brutalita policie se prý od ledna nezměnila "ani o chlup".

Strhávali ze mne šaty a osahávali mě, popisuje novinářka

Caroline Sinzová z francouzské televize France 3 si sice nestěžuje na brutalitu policie, tvrdí ale, že její štáb napadla při natáčení demonstrace v centru města skupina dospívajících mladíků. Ti ji i jejího kameramana fyzicky napadli. Na čas byli od sebe i odděleni. Z ženy útočníci strhávali šaty, hrubě ji osahávali a málem ji umačkali.

"Byla jsem lynčována. Trvalo to tři čtvrtě hodiny, než se podařilo mě vyprostit. Myslela jsem, že umřu," stěžovala si Sinzová, která se nakonec dostala zpátky do hotelu, kde se jí s pomocí pracovníků francouzské ambasády dostalo lékařské péče.

Lara Loganová

Organizace Reportéři bez hranic na oba případy zareagovala doporučením všem světovým redakcím, aby v současné době raději do Egypta neposílaly novinářky, ale raději muže. Není jiné řešení než přestat na čas posílat reportérky do Egypta, uvedla organizace dle agentury AP.

Ta připomněla únorový případ, kdy rozvášněný dav sexuálně napadl reportérku televize CBS Laru Loganou. Novinářku tehdy Egypťané odvlekli od zbytku štábu, osahávali, svlékli a poté bili pěstmi a tyčemi od vlajek, popisoval tehdy list The Sunday Times (více o napadení Lary Loganové čtěte zde).

Zadrženo bylo více cizinců

Kromě sexuálního napadení tento týden média informovala i o několika dalších zatčeních cizinců v zemi. Ve středu se do rukou policie dostala také americká filmařka egyptského původu Jehan Noujaimová. Byla obviněna z házení zápalných lahví a kamení a ničení veřejného majetku. Propustili ji ve čtvrtek.

Ve vazbě byli od neděle také tři američtí studenti a egyptský soud později nařídil, aby byli propuštěni. Studovali na Americké univerzitě v Káhiře a všichni byli zadrženi v neděli u náměstí Tahrír. Také oni byli obviněni z útoků na policisty.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video