Egyptští vojáci střeží i pyramidy v Gíze (31. ledna 2010)

Egyptští vojáci střeží i pyramidy v Gíze (31. ledna 2010) | foto: AP

Demonstranty operujte bez narkózy, nařídila lékařům egyptská armáda

  • 13
Zprávy o případech zneužívání moci armádou a policií od roku 2011, jejichž vyšetření nařídil egyptský prezident Muhammad Mursí, mohou znovu rozbouřit situaci v Egyptě. Vyplývá z ní, že armáda nebyla ve sporu o politickou moc zdaleka tak neutrální, jak se snažila tvářit. Šéf armády i prezident mursí to odmítli.

Egyptská armáda údajně nutila lékaře operovat bez anestezie demonstranty zraněné při protivládních protestních akcích. Na její příkaz také nesměli zraněným vyčistit rány a sterilizovat nástroje.

Vyplývá to ze zprávy o případech zneužívání moci armádou a policií od roku 2011, jejichž vyšetření nařídil egyptský prezident Muhammad Mursí. Ze zprávy cituje list The Guardian.

Šéf egyptské armády Abdal Fatah Sisi, po jehož boku stál i prezident Muhammad Mursí, dnes všechna tato obvinění odmítl. "Přísahám při Alláhu, že armáda od 25. ledna 2011 nikoho nezabila ani nenařídila žádné zabití, nikoho nepodvedla, nezradila a ani nic podobného nenařídila," prohlásil šéf armády. I Mursí se vojáků zastal. "Nedovolím, aby armádu někdo urážel. Ozbrojené složky vykonávají skvělou práci při ochraně naší země," prohlásil egyptský prezident.

Zveřejněná pasáž popisující kruté metody ošetřování demonstrantů ve vojenské nemocnici Kubri al-Kuba v Káhiře v květnu 2012 je nejnovější částí ze zatajované vyšetřovací zprávy o porušování lidských práv v Egyptě od vypuknutí protivládního povstání v roce 2011, které svrhlo prezidenta Husního Mubaraka.

Britský list už dříve zveřejnil několik výňatků, ve kterých jsou egyptští vojáci obviňováni z mučení, zabíjení a mizení lidí. Podle poslední informace jeden z doktorů, který v době povstání v nemocnici sloužil, vyšetřovatelům řekl, že vysoký armádní lékař nařídil svým podřízeným operovat zraněné demonstranty bez umrtvení a sterilizace.

Popsal, jak vojenští lékaři, sestry a vojáci "útočili na zraněné demonstranty, silně je bili a uráželi". Vysoký důstojník pak nařídil vojákům zamknout zraněné a znovu zbité demonstranty v suterénu.

Jméno tohoto lékaře není ve zprávě uvedeno, jeho výpověď ale potvrdili zranění demonstranti, kteří byli v dané nemocnici ošetřeni. Vyšetřovatelé podle listu The Guardian také za pomoci nemocničních záznamů ověřili, že všichni vypovídající svědci byli skutečně v příslušné době v nemocnici přítomni.

Šok z role amády

Pasáž věnovaná událostem ve vojenské nemocnici končí doporučením zahájit vyšetřování v nejvyšších úrovních armádního velení - což je podle The Guardian významný vývoj. I přestože zpráva nebyla oficiálně publikována, její status prezidentského dokumentu v kombinaci se závažností závěrů představují první přiznání zvěrstev, které armáda a policie spáchaly během povstání v roce 2011 a později.

"Význam této zprávy se nedá nijak přehnat, je neuvěřitelně důležitá," uvedla ředitelka divize Blízkého východu a severní Afriky organizace Human Rights Watch Haba Murajifová.

"Stát dosud oficiálně použití nepřiměřené síly ze strany policie nebo armády nepřiznal. Armáda vždycky říkala, že stála na straně protestujících a nikdy proti nim nevystřelila. Uniklá zjištění ukazují pravdu, na kterou by lidé podle prezidentova přání měli zapomenout," řekla. "Je potřeba, aby prezident tu zprávu zveřejnil a dal jí tak oficiální pečeť své podpory."

Karím Innará z Egyptské iniciativy pro lidská práva označil údajný postup armády za srovnatelný s válečnými zločiny, jak je definují ženevské úmluvy.

"Zjištění, že lidé byli mučeni ve vojenské nemocnici a že vysocí vojenští lékaři nařídili podřízeným operovat bez anestezie, jsou více než jen šokující," řekl britskému listu. "Kdyby se to stalo v době války, u válečných zajatců, byl by to válečný zločin. Je to vážné porušení té nejzákladnější lékařské etiky v jakémkoliv kontextu."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video