Etiopanka nabírá vodu z jezírka ve vsi Jeje nedaleko města Alaba.

Etiopanka nabírá vodu z jezírka ve vsi Jeje nedaleko města Alaba. | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Nevyhlašujeme válku, ale... Egypt se zlobí kvůli obří přehradě na Nilu

  • 26
Koloniální dohody neplatí, na Nil máme právo i my, vyhlásili Etiopané, kteří zahájili na západě země stavbu gigantické přehrady. Další státy v povodí jsou však ostře proti. Nejhlasitěji se ozývá Egypt, jehož prezident Muhammad Mursí vystoupil v televizi s velmi varovným projevem.

"Nevyhlašujeme válku, ale nedopustíme, aby bylo ohroženo naše vodohospodářství," prohlásil Mursí v emotivní řeči, která vypjala vztahy mezi oběma zeměmi, uvádí panarabská televize Al Džazíra. "Jako prezident státu potvrzuji, že všechny možnosti jsou otevřené," dodal tajemně.

Egypťanům se nelíbí, že stavba na Modrém Nilu - jedné ze dvou zdrojnic veletoku - omezí přítok vody do jejich země, která je na Nilu zcela závislá. Podle odhadů může klesnout o dvacet procent až na pět let, což je pro rychle rostoucí populaci devastující výpadek.

I proto politici uvažují o radikálních plánech, jak Etiopii vzdorovat. Minulý týden dokonce někteří z nich při jednání v prezidentském paláci navrhovali, aby Egypt podpořil tamní povstalce v záškodnické akci proti přehradě. Podobné plány přitom spřádali, aniž by si uvědomili, že je nahrává televizní kamera. Mursí však diskuzi na takové téma stejně odmítl, píše stanice Al Arabíja.

Naše krev je alternativou

Sám nesahá pro silná slova daleko. V proslovu před svými stoupenci, který živě přenášela televize, mimo jiné prohlásil: "Jestli se ztratí jediná kapka (vody z Nilu), naše krev je alternativou." Analytici tvrdí, že se Mursí možná snaží využít zahraniční spor, aby odvrátil pozornost od problémů v domácí politice.

Projekt za 4,7 miliardy dolarů se má stát největším dílem svého druhu v Africe s instalovaným výkonem 6 000 MW. To je pro porovnání osminásobek souhrnného instalovaného výkonu na vodních elektrárnách vltavské kaskády (nebo trojnásobek výkonu Temelína, i když srovnávat vodní elektrárnu s jadernou je zavádějící).

Etiopská energetika se přitom pohybuje ve zcela jiných číslech než česká: tamější roční spotřeba elektřiny i souhrnný instalovaný výkon všech elektráren je šestnáctkrát nižší než v ČR. 

Egypt ani Súdán s etiopským postupem nesouhlasí a odvolávají se na koloniální smlouvy, které jim mají zaručovat práva na 90 % veškeré nilské vody. První krize propukla už v květnu, když Etiopie odvedla tok Modrého Nilu, aby umožnila stavbu sporné přehrady. Tento krok Egypt zaskočil. Etiopie ho totiž učinila ještě před tím, než desetičlenná komise dokončila studii o dopadech přehrady.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video