Egon Lánský definitivně opustil vládu

- Vicepremiér Egon Lánský definitivně odešel z vlády. Prezident Václav Havel ve středu přijal jeho demisi a rozloučil se s ním.
Lánský trvá na tom, že odchází ze zdravotních důvodů, a nikoli kvůli utajovanému kontu ve Vídni nebo kvůli zodpovědnosti za špatný stav příprav vstupu do Evropské unie. "Nevidím důvod, proč bych měl odcházet kvůli kterékoli z těch věcí, které jste říkal, a ani mě k tomu nikdo nenutil," odpověděl na Pražském hradě Lánský na otázku zpravodaje MF DNES.

Lánský uvedl, že rozhovor s prezidentem Havlem byl příjemnou rekapitulací patnácti měsíců jeho působení ve funkci. "Pan prezident mi řekl, že od začátku chápal, že to nebude lehké... Rozešli jsme se jako přátelé," řekl Lánský.

DOSAVADNÍ VÝVOJ
Vicepremiér Egon Lánský rezignoval ze zdravotních důvodů na svou funkci ve vládě. Premiér Miloš Zeman předal prezidentu Václavu Havlovi Lánského rezignaci. Očekává se, že prezident Lánského demisi přijme.
Václav Havel podle svého mluvčího Ladislava Špačka dosud nehovořil s premiérem o Lánského nástupci. Hlava státu přijme odstupujícího vicepremiéra ve středu v podvečer.

Profil Egona Lánského

Lánského působil v československé redakci BBC v Londýně a v rozhlasové stanici Svobodná Evropa, kde pracoval posledních šest let před návratem do vlasti jako zahraničněpolitický komentátor. Do Československa se vrátil po 22 letech exilu v roce 1991, když si jej vybral tehdejší ministr zahraničí Jiří Dienstbier do funkce svého mluvčího. V dubnu 1992 byl jmenován velvyslancem - vedoucím stálé mise ČSFR při Radě Evropy. Ve Štrasburku působil Lánský půl roku, když byl na základě dohody premiérů Václava Klause a Vladimíra Mečiara jako jeden ze tří Slováků-velvyslanců v září odvolán.
Lánský byl zastáncem společného státu, proto také na jaře 1992 založil a vedl politické hnutí Demokraté 92, které však v parlamentních volbách zcela propadlo. O české občanství Lánský požádal před rozpadem federace v prosinci 1992.
Koncem roku 1995 přijal nabídku Zemanovy sociální demokracie pracovat jako tiskový mluvčí strany. Zastupoval tehdy již nemocného Jiřího Kantůrka. Předseda Poslanecké sněmovny Zeman si jej pak od července následujícího roku vybral jako poradce pro mediální a zahraničí záležitosti. Členem ČSSD se stal v říjnu 1997.
Ještě jako nezávislý kandidoval Lánský za sociální demokraty v senátních volbách v listopadu 1996. Stal se na šest let senátorem za volební obvod Děčín, když porazil někdejšího ministra Tomáše Ježka. Až do loňského roku, kdy byl jmenován místopředsedou vlády, byl v Senátu členem výboru petičního, pro lidská práva, vědu, vzdělávání a kulturu, působil ve stálé komisi Senátu pro krajany žijící v zahraničí a byl členem stálé delegace do Parlamentního shromáždění OBSE.
Egon Lánský se narodil 23. července 1934 v Trenčíně na Slovensku. Jako dítě byl v rámci "konečného řešení židovské otázky" v roce 1944 převezen do Terezína a do roku 1945 vězněn v Osvětimi. Perzekuován byl i komunistickým režimem. V 50. letech ho vyloučili ze studia na třech vysokých školách. Poté byl hutníkem na Kladně, pracoval v podniku Dental a posléze v Ekonomickém ústavu ČSAV. Stál u zrodu Klubu angažovaných nestraníků.
Po srpnových událostech 1968 emigroval. Žil hlavně ve Švédsku, které mu také udělilo státní občanství. Vystřídal tu různá zaměstnání od rozvážeče tisku, nočního ošetřovatele v nemocnicích, až po nezávislého novináře, šéfredaktora a vydavatele několika novin a časopisů. Ve Švédsku také vystudoval politické vědy a žurnalistiku. Byl spoluzakladatelem Výboru solidarity s východní Evropou.

Během  jednání vlády premiér pouze na dotaz novinářů prozradil, že má jistou představu o Lánského nástupci již několik měsíců. Očekává se, že Lánského ve funkci vicepremiéra zodpovědného za zahraniční a bezpečnostní politiku nahradí dosavadní šéf české diplomacie Jan Kavan.

Lánského demisi ohlásil předseda vlády 28. října na schůzce s prezidentem Václavem Havlem. Zeman tehdy řekl, že až se Lánský uzdraví, sám na funkci ve vládě rezignuje. Lánský si v té době léčil ve vojenské nemocnici ve Střešovicích zánět žil. Po propuštění z nemocnice okamžitě odjel do lázní. Minulý týden se opět začal objevovat v úřadě a na veřejných akcích. V sobotu se měl například zúčastnit pravidelného jednání předsednictva ČSSD, na kterém měli vicepremiéři obhajovat svou práci v Zemanově kabinetu. Všeobecně se očekávalo, že Lánský špičkám sociální demokracie sdělí termín, kdy odejde z vlády. Lánský se však do Lidového domu nedostavil a místo toho šel na mikulášskou besídku v Děčíně, kterou pořádala tamní ČSSD.

 Lánský byl ve vládě odpovědný za přibližování země k Evropské unii. Po velmi kritickém posudku z Bruselu, který vláda projednala 25. října, byla jeho pozice v kabinetu již neudržitelná. Navíc k tomu přibyla aféra s Lánského bankovním účtem v Rakousku.

V tomto případě ukončila ekonomická kontrarozvědka své vyšetřování a navrhla Lánského stíhat pro trestný čin krácení daně. Peníze, jež mu na účet koncem roku 1996 přišly, totiž nebyly nikdy zdaněny.

Egon Lánský po setkání s prezidentem Václavem Havel vysvětluje důvody své rezignace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video