Sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny

Sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny | foto: ČTK

Nejdražší pacient stojí šest milionů ročně. Resort řeší, jak ušetřit

  • 286
Je to citlivé téma. Kdy se ještě vyplatí dávat miliony ročně na léčbu těžce nemocných pacientů a kdy už ne? Přesně to chce vyřešit ministerstvo zdravotnictví, má na to i připravené zákony, které by měly do Sněmovny doputovat v květnu. Pacientů se vzácnými chorobami by se změny dotknout neměly.

Léčba nejdražšího českého pacienta se vzácnou chorobou stojí ročně 5,9 milionu korun. Všeobecná zdravotní pojišťovna si vůbec poprvé spočítala, kolik zaplatí za léky pro nejnákladnější pacienty, a zmíněná částka je z celého seznamu, který má MF DNES k dispozici, vůbec nejvyšší.

Kolik stojí život těžce nemocného pacientaČtěte v pátek 19. dubna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Onen pacient trpí metabolickou vadou a podobně je na tom v Česku ještě jedenadvacet lidí; dohromady za jejich léky Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatí ročně skoro 129 milionů korun.

"Je dobré dát to do souvislostí s ostatními chorobami, například s tím, kolik pacienti ročně vyčerpají péče za léky proti bolesti," říká mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň. Pouze za léky typu anopyrin VZP zaplatí okolo sta milionů ročně.

Jako druhá nejnákladnější se ukázala léčba Gaucherovy choroby. Ta si ročně u jednoho pacienta za léky vyžádá téměř čtyři miliony korun.

Ze získaných dat se ukazuje, že třeba léky pro revmatického pacienta vyjdou průměrně na 250 tisíc korun. Ostatní pojišťovny takové seznamy k dispozici nemají. O výdaje na nákladné pacienty se totiž dělí. "Na toto dostáváme peníze zvlášť od státu tak, aby si pojišťovny nemohly vybírat," říká šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Ministerstvo zdravotnictví chce pracovat na tom, aby se více hodnotila efektivita poskytnuté léčby. S tím souvisí i takzvaný systém HTA, tedy hodnocení kvality technologií, které do Česka ze zahraničí putují. Bude se zkrátka více hledět na "poměr cena - výkon".

Tuto novinku má ministerstvo již zpracovanou v zákonech. "Do Sněmovny ji předložíme do konce května," uvedl legislativní náměstek ministerstva Martin Plíšek.

Organizace, které sdružují pacienty se vzácnými chorobami, se takových změn obávají. Tvrdí, že by to mohlo omezit jejich přístup k léčbě. "Bát se toho vůbec nemusí. HTA pro ně není riziko, je to jen informace, abychom porovnali technologie. To nám přinese více muziky za méně peněz," podotkl poradce ministerstva Pavel Vepřek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video