Fotografie Edwarda Snowdena se po víkendovém odhalení objevila na titulních

Fotografie Edwarda Snowdena se po víkendovém odhalení objevila na titulních stranách mnoha velkých deníku. 29letý muž se přes noc stal slavným po celém světě a natropil problémy americkému prezidentovi Baracku Obamovi. | foto: AP

Psanec radí psanci. Uteč do Jižní Ameriky, vyzývá Assange Snowdena

  • 18
Vyzradil tajné materiály a teď se skrývá. Zakladatel Wikileaks Julian Assange se nejlépe umí vžít do osudu Edwarda Snowdena, bývalého technika CIA a NSA, který vynesl do médií informace z americké rozvědky. A má pro něj jednu radu: "Uteč do Latinské Ameriky."

Julian Assange, Bradley Manning a Edward Snowden. Tohle trio považuje mnoho lidí za hrdiny, ale justice mnoha zemí za kriminálníky. Zatímco první dva jsou ve světě už známí díky spisům Wikileaks, Snowden je mezi nimi nováčkem (více o něm čtěte zde).

Teprve o víkendu díky němu zveřejnil deník Guardian podrobnosti o tajné operaci PRISM, z nichž vyšlo najevo, že americká tajná služba NSA má přístup k soukromým datům lidí po celém světě (více čtěte zde). Od té chvíle je Snowden na útěku, protože se obává, že bude vydán soudům v USA.

Smutná přítelkyně

Přítelkyně Edwarda Snowdena, 29letá tanečnice Lindsay Millsová, napsala na svém blogu, že její "muž tajemství", jak ho nazývá, odjel bez ní. Cítí se zoufalá a ztracená, že ji přítel opustil bez vysvětlení. "Teď jsem opuštěná, ale poprvé v životě se cítím dost silná, abych dokázala jednat na vlastní pěst. I když jsem si nikdy ani nepomyslela, že k tomu budu tak tlačena," napsala.

Ze stejného důvodu se už skoro rok skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně Julian Assange, na něhož vydalo zatykač Švédsko kvůli sexuálním deliktům. Podle Assange je to však jen záminka, aby ho země následně předala Spojeným státům.

I proto má pro svého "následníka" pochopení a vyzdvihuje jeho hrdinské počínání. "Nikdo nedal Obamovi mandát, aby se zapojil do programu celosvětového dozoru každého člověka na Zemi," citovala televize CNN Assange, jehož zatím kvůli Wikileaks nikdo oficiálně neobvinil.

Američané dosud nepožádali ani o vydání Snowdena, nikdo však nepochybuje, že k tomu v nejbližší době dojde. Devětadvacetiletý bývalý technik CIA a NSA se proto nejprve uchýlil do hotelu v Hongkongu, načež ho v pondělí opustil a nyní se nachází na neznámém místě. Guardian však uvádí, že stále neopustil město. 

Podle odborníků mu hrozí, že ho autonomní oblast, která je pod oficiální správou Číny, vydá do rukou Američanů. Assange tak Snowdenovi radí: "Odjeď do Latinské Ameriky. Za posledních deset let tam země ukázaly, že se výrazně posunuly v ochraně lidských práv. Azyl tam má dlouhou tradici."

Rusko by udělení azylu zvážilo

Stíhaný Assange už dostal azyl od Ekvádoru. Nemůže však opustit ambasádu, protože by ho zatkla londýnská policie. Snowden má zatím větší možnost výběru. V rozhovoru pro Guardian hovořil o Islandu, spekuluje se například také o Rusku.

O kauze více:

"Pokud takovou žádost obdržíme, budeme ji zvažovat," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Předseda ruské parlamentní komise pro mezinárodní vztahy Alexej Puškov však prohlásil, že udělení azylu člověku, který je pronásledovaný z politických důvodů, by mohlo vyprovokovat "hysterii" ze strany Washingtonu.

Podle dřívějšího vyjádření Snowdena jsou "všechny možnosti špatné", protože CIA ho může dostihnout kdekoliv. Prý si uvědomuje, že bude v nebezpečí po zbytek života. 

A to navzdory podpoře, kterou dostává z celého světa. Internetová fóra jsou plná obdivných reakcí a na stránkách Bílého domu se objevila petice požadující milost pro Snowdena, kterou už podepsalo přes 42 tisíc lidí. Aby se peticí úřad prezidenta zabýval, musí pod ní do 9. července být nejméně 100 tisíc podpisů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video