Letadlo, v kterém měl Snowden přiletět z Hong Kongu do Moskvy (23. června).

Letadlo, v kterém měl Snowden přiletět z Hong Kongu do Moskvy (23. června). | foto: Reuters

Snowden odletěl z Hongkongu do Moskvy a požádal o azyl v Ekvádoru

  • 419
Edward Snowden obviněný Spojenými státy ze špionáže je v Rusku. V neděli ráno odletěl z Hongkongu letadlem ruského Aeroflotu a požádal o azyl v Ekvádoru. V pondělí má podle některých zdrojů pokračovat do Jižní Ameriky. Bývalý technik CIA prchá před americkým zatykačem.

O přistání letadla s obviněným Snowdenem na palubě informovaly v neděli odpoledne tiskové agentury s odvoláním na různé zdroje. Oficiální místa tyto zprávy zatím nepotvrdily. A problém s informacemi se táhl prakticky po celou neděli. Informace o Snowdenovi byly po většinu dne nejisté a měnily se.

Média se chytala i takových detailů, jako aut s diplomatickými značkami a ekvádorskými vlajkami na letišti Šeremetěvo. "V letadle ho viděli i někteří cestující. Zároveň však nevyšel s ostatními pasažéry běžným východem," hlásily například ruské agentury.

Hojně se spekulovalo také, kde nakonec o azyl požádá. Ruská agentura Interfax s odvoláním na zdroj v aerolinkách Aeroflot uvedla, že na Snowdenovo jméno existuje na pondělí letenka z Moskvy na Kubu. A Itar-Tass s odvoláním na své zdroje dodává, že tím jeho cesta nekončí.

Další vývoj událostí naznačil až v podvečer ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo na svém Twitterovém účtu: "Vláda Ekvádoru obdržela žádost o azyl od Edwarda Snowdena." Zda mu ho jihoamerická země udělí, už nesdělil. Ministerstvo zahraničí nicméně během noci na pondělí má naplánovanou tiskovou konferenci.

Ruské úřady v souvislosti s příletem Edwarda Snowdena do Moskvy zavedly na letišti Šeremetěvo mimořádná bezpečnostní opatření. Snowden si údajně na letišti zamluvil pokoj v terminálu E pro tranzitní pasažéry. Vzhledem k tomu, že nemá ruské vízum, nemůže tranzit opustit. 

Do hry o někdejšího technika amerických tajných služeb se vložil i server WikiLeaks, jenž tvrdí, že mu pomáhá v jeho cestě za azylem v "demokratické zemi". Šéf WikiLeaks Assange se už delší dobu skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Po něm pro změnu prahne Švédsko, kde je obviněn ze sexuálních deliktů. Podle něj je to však jen záminka, aby ho země následně předala USA kvůli únikům depeší, které zveřejňoval jeho server.

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se bude snažit o dohodu s jakoukoli zemí, do níž by Snowden mohl zamířit. USA Snowdenovi podle agentury Reuters zrušily platnost pasu, a tak není jasné, jak nyní může cestovat. Spojené státy dále varovaly Ekvádor, aby neuděloval azyl. Venezuelu a Kubu požádaly, aby ho vykázaly.

USA napsaly žádost o zadržení špatně, hájí se Čína

Edward Snowden odletěl z Hongkongu jen dva dny poté, co Washington požádal tamní úřady o jeho zadržení, aby mohl být vydán do USA. Ty mají s čínským velkoměstem od druhé poloviny 90. let minulého století smlouvu o vydávání hledaných osob a Hongkong jich už několik vydal. Hongkong je bývalou britskou kolonií, která si po návratu pod čínskou vládu v roce 1997 zachovala do jisté míry oddělený právní systém. Peking má nicméně možnost jakékoli rozhodnutí vetovat.

Čínské velkoměsto už také vysvětlilo, proč třicetiletého Snowdena nezadrželo navzdory žádosti z USA o jeho vydání. "Doklady nesplňovaly legální požadavky hongkongského práva," tvrdí. Na zadržení Američana nebo v zabránění jeho odletu tak prý nebyly právní podklady.

"Spojené státy musí dostat Snowdena zpět do USA, všemi legálními prostředky," reagoval předseda výboru pro výzvědné služby americké Sněmovny reprezentantů Mike Rogers. "Když se zamyslíte nad tím, co říká a co teď dělá, nedává to smysl," dodal Rogers.

Případ Snowden

Hrozí mu desítky let vězení

USA v pátek Snowdena obvinily ze špionáže kvůli vyzrazení informací o protiteroristickém programu Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zvaného PRISM, jenž sledoval internetovou komunikaci lidí celého světa. Tajné služby tak činily údajně skrze internetové mezinárodní giganty jako je Google, Yahoo, Facebook či Apple, byť ty to popírají. Kromě toho také údajně kontrolují údaje o telefonních hovorech.

Někdejšímu technikovi, jenž pracoval pro americké tajné služby přes dodavatele, hrozí deset let vězení za každý z bodů obžaloby. Celkem by tak mohl jít do vězení i na třicet let. Kromě špionáže je také obviněn z krádeže státních dokumentů a neoprávněné manipulace s nimi.

Původně se hodně spekulovalo o tom, že by mohl požádat o azyl Island. Tamní média dokonce před čtyřmi dny informovala, že tak Snowden učinil. O této možnosti se spekulovalo od vypuknutí celého skandálu. Respektive od okamžiku, kdy se Snowden rozhodl prozradit svou totožnost coby whistleblowera (oznamovatele), který program PRISM prozradil. Island označil jako zemi, s níž sdílí stejné hodnoty.

Ještě před informacemi o Snowdenově odletu Čína ostřeji reagovala na nová odhalení bývalého technika americké rozvědky. Listu South China Morning Post řekl, že se rozvědka USA soustředila i na takové cíle jako jsou čínské mobilní telefonní společnosti či jedna z nejprestižnějších univerzit v zemi.

Oficiální tisková agentura Nová Čína označila Spojené státy za "největšího darebáka současnosti", pokud jde o útoky v rámci informačních technologií. USA by podle ní měly podat vysvětlení Číně i dalším zemím, z jejichž špehování jsou obviněny. Měly by světu sdělit cíle svých programů a nelegálního pirátství, uvedla. Přitom paradoxně právě Spojené státy velmi často podezíraly z hackerských útoků na americké servery právě Čínu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video