Ecevit: odejdu, když ztratíme většinu

  • 1
Tureckému ministerskému předsedovi Bülentu Ecevitovi se rozpadá pod rukama nejen kabinet, ale i jeho Demokratická levicová strana (DSP). Opozice i spolustraníci vyzývají sedmasedmdesátiletého premiéra, aby kvůli chatrnému zdraví odstoupil. Ten to doposud odmítal. Nyní připustil, že pokud tříčlenná vládní koalice ztratí parlamentní většinu, odejde. Ecevit úřad prakticky nevykonává od počátku května. Od té doby byl už dvakrát v nemocnici.

Za Ecevitovy nepřítomnosti v úřadu se v koalici prohloubily neshody. Jeden z partnerů dal totiž najevo, že je proti reformám, které by zemi připravily na členství v EU.

Ministerský předseda v rozhovoru pro turecký deník Milliyet přiznal, že případná demise klíčového státního ministra pro hospodářství Kemala Derviho by mohla vyvolat nezbytnost jeho odstoupení. Ecevit dosud zdůrazňoval, že jeho vláda musí pracovat až do řádných voleb v roce 2004.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Z Ecevitovy strany už odešly desítky poslanců, kteří požadují předčasné volby. Z kabinetu zatím vystoupilo sedm ministrů. Sérii odchodů zahájil místopředseda vlády Hüsamettin Ozkan a odešel například i šéf diplomacie Ismail Cem.

Ten se má stát předsedou nové liberální strany. Jejím cílem bude prosadit reformy potřebné k zahájení rozhovorů mezi Ankarou a Evropskou unií. Další významnou funkci v ní má mít Hüsamettin Ozkan, který byl donedávna místopředsedou vlády. Dalším mužem nové strany má být podle médií i ministr ekonomiky Kemal Dervi.

Toho se již premiérovi podařilo jednou zviklat. Po tom, co ohlásil odchod z kabinetu, minulý čtvrtek svou demisi stáhl.

Bývalý místopředseda Světové banky se nechal umluvit, že je v týmu nezbytný, protože zastává úřad, který je klíčový pro ekonomickou stabilitu země. Muž, jenž je architektem ekonomického programu, má za podpory Mezinárodního měnového fondu vyvést Turecko z hospodářské krize.

Le Figaro: Turecko v ohrožení
Krize v Turecku vrcholí v době, kdy je v této části světa stability zapotřebí více než kdy jindy, píše francouzský Le Figaro. Je pochopitelné, že premiér odolává. Ví, že předčasné volby by mohly otevřít cestu islamistům.

Generálové, jako vždy v této zemi, zbystřili pozornost. Státní převrat není vyloučen, i kdyby byl tichý, jako onen v roce 1997, který právě poprvé umožnil odstavit islamisty od moci. Situace, která trvá již měsíce, je neudržitelná. Má příliš mnoho důsledků pro ostatní svět.

Turecko je především na pokraji finančního krachu. Nad vodou drží zemi za pomoci miliard dolarů Mezinárodní měnový fond. Ekonomika však potřebuje ještě mnoho reforem, neboť krach by měl dozvuky daleko od anatolských břehů.

Vztahy s Evropskou unií jsou na mrtvém bodě. Nicméně rozšíření nabývá konkrétní podoby. Celá turecká elita čeká, že bude stanoveno datum - v zásadě do konce tohoto roku - prozahájení vstupních rozhovorů s Bruselem.

Paralýza v Ankaře zasahuje Kypr, kde bylo pozastavena jednání o budoucnosti rozděleného ostrova. Neshody s Řeckem dokonce brání pokroku ve společné evropské obranné politice.

A konečně je zde Irák a Blízký východ, dodává list. Turecká krize totiž zatemňuje horizont v regionu, který se obává amerického vojenského zásahu proti režimu Saddáma Husajna.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue