Jedenapadesátiletý Američan nakažený ebolou byl z Libérie dopraven do nemocnice...

Jedenapadesátiletý Američan nakažený ebolou byl z Libérie dopraven do nemocnice v americké Nebrasce (5. 9. 2014). | foto: AP

Podezření na ebolu u Rakušanky vyvráceno. Do USA dorazil třetí nakažený

  • 1
Lékařské testy definitivně vyvrátily podezření na nákazu virem eboly u pacientky ve Vídni. Informovala o tom rakouská média. V Evropě se tak dosud nepotvrdil žádný případ eboly. Do Spojených států byl v noci na pátek převezen už třetí americký občan, který se v západní Africe zákeřnou nemocí nakazil.

Americký misionář a lékař Rick Sacra nyní leží na na speciálním oddělení nemocnice ve státě Nebraska, píše agentura Reuters. Dva Američani, kteří se dříve ebolou nakazili, lékař Kent Brantly a misionářka Nancy Writebolová, se už zcela zotavili.

Ve vídeňské nemocnici ležela od středy pětačtyřicetiletá Nigerijka s vysokou horečkou a bolestmi hlavy (více čtěte zde).

Případy podezření na onemocnění ebolou v Evropě se zatím nikdy nepotvrdily: testy většinou prokázaly malárii, která na počátku vykazuje stejné symptomy. V Evropě na ebolu zemřel pouze španělský misionář Miguel Pajares, kterého úřady převezly do země přímo ze západní Afriky. Nakažený Brit se po převozu do Londýna tento týden z nemoci vyléčil.

Jednapadesátiletý Sacra, lékař původem z Bostonu, zamířil do Libérie jako dobrovolník až v srpnu, tedy dlouho po vypuknutí epidemie. S rizikem nákazy podle vyjádření své manželky počítal. Neúčastnil se však přímo ošetřování nakažených krvácivou horečkou, nýbrž pomáhal na porodnické klinice. Není proto zcela jasné, jak se ebolou nakazil.

Lékaři zvažují transfúzi krve vyléčeného z eboly

Na speciálním oddělení nemocnice v Omaze o Sacru bude pečovat 35 lékařů a sester. Zatím je prý pacient ve stabilizovaném stavu. Lékaři nyní diskutují o postupu v jeho léčbě, využijí prý možná i experimentální postupy jako transfúzi krve pacienta, který se z eboly vyléčil. Zásoby experimentálního léku ZMapp, který dostalo již sedm pacientů včetně dvou Američanů, jsou však podle farmaceutické firmy v současnosti vyčerpány. Příprava byť malého množství dalších dávek bude prý trvat měsíce.

Ebola řádí v Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii. Jeden případ se objevil i v Senegalu. Pravděpodobně nezávisle na západoafrickém ohnisku propukla epidemie eboly také ve středoafrické Demokratické republice Kongo.

Počet lidí, kteří zemřeli na krvácivou horečku ebola, se rychle blíží k hranici dvou tisíc. Mrtvých je v současnosti už více než 1 900, počet nakažených přesáhl 3 500, informuje Světová zdravotnická organizace. Vědci mezi tím usilovně pracují na vyvinutí účinné vakcíny. Spuštění jejích klinických testů oznámila na příští rok společnost Johnson & Johnson (více čtěte zde).

Kde v Africe zabíjí virus ebola
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video