Boj proti šíření eboly je zatím neúspěšný (1. srpna 2014)

Boj proti šíření eboly je zatím neúspěšný (1. srpna 2014) | foto: AP

Úředníci šířili osvětu o ebole, vesničané je zabili a hodili do latríny

  • 95
Boj proti ebole si vyžádal dalších osm lidských životů. Tentokrát je však nemá na svědomí krvácivá horečka, ale rozhořčení vesničané z jihovýchodu Guineje, kteří napadli tým vládních úředníků provádějících informační kampaň o epidemii.

Incident se odehrál v úterý v obci Wome nedalo města Nzérékoré. Tato oblast je epidemií smrtícího viru v Guineji zasažena nejvíce.

"Osm těl bylo nalezeno ve vesnické latríně. Tři měla proříznuté hrdlo," sdělil agentuře Reuters telefonicky z hlavního města Konakry vládní mluvčí Damantang Albert Camara. Úřady podle něj už v souvislosti s případem zatkly šest lidí. Mezi mrtvými jsou podle něj tři novináři.

Agentura DPA s odvoláním na nejmenované svědky uvedla, že tři členy informačního týmu vesničané stále ještě zadržují. V delegaci byl podle ní také místní guvernér a manažeři zdravotnických středisek a nemocnic.

Podle nejnovějších statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) si ebola vyžádala nejméně 2 630 obětí, nakaženo je dalších nejméně 5 357 lidí. Epidemie zasáhla hlavně Libérii, Sierru Leone a Guineu, virus se rozšířil i do Senegalu a Nigérie. Mezi nakaženými je i 318 lékařů a dalších zdravotnických pomocníků, 151 z nich nákaze podlehlo.

Snahy místních úřadů v boji proti ebole značně komplikuje přístup místních obyvatel, mezi nimiž se šíří strach a dezinformace. Podle mnoha z nich je ebola "vynálezem bílých k zabíjení černochů", jsou proto skeptičtí vůči zdravotnickým úřadům a lékařům a důvěřují spíše tradičním léčitelům.

Z Libérie evakuovali francouzskou dobrovolnici

Třídenní zákaz vycházení vyhlásila západoafrická Sierra Leone. Až do neděle mají zdravotničtí pracovníci v rámci kampaně proti šíření této smrtící epidemie chodit od domu k domu, aby obyvatele informovali o nákaze a jejím šíření. Místní úřady si od toho slibují, že objeví případné nakažené osoby a zabrání dalšímu šíření nákazy.

"Musíme omezit svobodu pohybu všech občanů, abychom zabránili přímému osobnímu kontaktu," řekl agentuře DPA vládní mluvčí Abdulai Baratay. Podle informací místních médií bylo v zemi mobilizováno kolem 21 000 pomocníků, kteří mají obyvatelstvu vysvětlovat preventivní opatření proti nákaze a rozdat lidem celkem 1,5 milionu kusů mýdla.

Z Libérie byla evakuována francouzská dobrovolnice z organizace Lékaři bez hranic (MSF), která se v zemi nakazila ebolou. V noci na pátek byla speciálně upraveným letadlem přepravena do vojenské nemocnice Bégin u Paříže, kde se jí dostane "experimentálního ošetření", řekla v rádiu RTL ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová.

Co způsobuje virus ebola
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video