E-mail hledá pomoc pro člověka, který už zemřel

  • 6
V Onkologickém ústavu v Bratislavě umíral loni v prosinci muž jménem Alexander Gál. Potřeboval krev vzácné skupiny. Přibližně v té době se v elektronické poště objevila naléhavá prosba, jejíž odesílatel apeloval na lidi, aby pomohli. Alexander Gál už dávno zemřel. Zpráva přesto putuje přes e-maily dodnes a adresáti ji předávají dalším a dalším.

Málokdo dokáže zůstat hluchý k naléhavé prosbě začínající slovy: Nejde o hru, ale o život! Lékaři potvrzují, že je to zcela nový fenomén - lidská solidarita šířená e-mailem. Jsou však z ní trochu nešťastní: zprávy lavinovitě šířené elektronickou poštou nelze zastavit a uvést na pravou míru.

"Už půl roku ta zpráva není aktuální a my jsem nic takového neiniciovali," potvrdila včera lékařka Onkologického ústavu v Bratislavě Daniela Hrubišková. Krev pro Gála se prý tehdy podařilo nemocnici sehnat do druhého dne obvyklou cestou.
Hledat pomoc přes internet se však mezitím nezávisle na ní rozhodli příbuzní pacienta.

Elektronická zpráva se podobá klasickému dopisu: také obsahuje adresu, kam má dojít. "Zatímco ale jeden dopis nemůžete odeslat na několik adres, mail můžete poslat najednou všem lidem, které znáte," upozorňuje Pavel Houser, redaktor počítačového magazínu Computerworld. Na internetu existují místa, kterým se říká servery, a ty na základě zadané adresy dokážou identifikovat počítač, na který mají zprávu doručit.

"Ti lidé to mysleli dobře, ale v určitých vlnách, které šíření zprávy provázejí, nestíháme zvedat telefony. V dubnu jich bylo najednou sto, možná sto padesát denně všichni chtěli darovat krev," podotkla lékařka Hrubišková z bratislavského onkologického ústavu.

Nešlo o první případ: před dvěma roky se zase podobná zpráva týkající se jiného pacienta rozšířila do zahraničí, takže do Bratislavy volali dárci z Austrálie či Kanady. "Nejhorší je, že není možnost, jak to stopnout," posteskla si Hrubišková.

Někteří lidé už sice zachytli zprávu, že prosba o pomoc Alexandru Galovi už neplatí, a rozesílají ji, současně s ním však stále putují po síti staré zprávy, které žijí svým životem.

Lékaři připouštějí, že nemá smysl zatracovat hledání pomoci e-mailem jen proto, že má technické zádrhele - dokážou si totiž představit situace, kdy to skutečně může zachránit něčí život.

"Sám bych to však řešil jinak - přes noviny, televizi, prostě přes takové médium, kde lze dodatečně informovat o vývoji. Tohle je černá díra, do níž zpráva zapadne a vy už ji neovlivníte," podotkl Petr Cetkovský z Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.

Podle počítačových expertů navíc hrozí, že člověk časem otupí a přestane na podobné zprávy reagovat. "Hlavní nebezpečí je v zahlcení uživatelů. Existuje řada průzkumů, podle nichž člověk mnohdy tráví třetinu pracovní doby tím, že odpovídá na nějaké e-maily," dodává Houser.

Podobným způsobem se elektronickou poštou šíří jiná zpráva, pro změnu varující před nebezpečím nákazy virem HIV z injekčních jehel. Tentokrát však nejde o lidskou solidaritu, nýbrž zlomyslné dílo počítačových hackerů.

Podle této zprávy se na sedadlech pařížských kin objevily injekční jehly s nápisem Právě jsi byl infikován virem HIV. Varování údajně zveřejnila městská policie v Paříži. Zpráva se dodnes šíří prostřednictvím e-mailů s neutuchající vytrvalostí a v záhlaví stojí naléhavá žádost o rozeslání zprávy všem známým se slovy "stát se to může i u nás".

Jako původní zdroj informace je uveden přední český farmakolog profesor Švihovec. Ten ji ovšem dementoval: "Zachytil jsem tuto zprávu během pobytu v Paříži, ale nikdy se mi nepodařilo ověřit její věrohodnost." Švihovec uvedl, že zpráva mu přišla elektronickou poštou s přílohou, která mu po otevření zavirovala počítač.

"Virus se pak sám rozeslal na všechny adresy uložené v počítači. Od té doby varování o jehlách s HIV putuje nekontrolovaně po mailech a já nevím, jak to zastavit," podotkl farmakolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video