Přes internet je možné ze Zlína studovat italštinu v Plzni. Ilustrační foto

Přes internet je možné ze Zlína studovat italštinu v Plzni. Ilustrační foto

E-learningový projekt umožní studovat napříč ČR

  • 2
Na unikátním projektu pracuje Západočeská univerzita v Plzni spolu s univerzitami v Hradci Králové a ve Zlíně. Jeho cílem je propojit české vysoké školy tak, aby jednotlivé univerzity mohly navzájem vzdělávat studenty z partnerských škol.

Od září loňského roku už tzv. interuniverzitní studium vyzkoušelo více než osm set studentů. Díky projektu, na který přispěla Evropská unie ze svých strukturálních fondů pěti miliony korun, nyní například studuje 90 studentů z Hradce Králové a Zlína předmět italština na plzeňské univerzitě.

Zvolit si mohou i leteckou archeologii, fotografii, programovací techniky a další předměty. Naopak vysokoškoláci z Plzně mohou sáhnout mimo jiné po předmětu elektronické publikování na zlínské univerzitě.

Nikdo ze studentů přitom nemusí opouštět svoji "Alma mater". Výuka se odehrává prostřednictvím e-learningu, internetového připojení a videokonferencí.

Univerzity se snaží cizím studentům nabídnout atraktivní předmět, který jim "domácí" škola není schopna sama zajistit. Vzájemně si tak vyměňují předměty a využívají v národním měřítku experty.

"Začátkem semestru se koná zahajovací mítink. V průběhu pak diskusní fóra, zadávání úkolů, autotesty, to vše prostřednictvím internetu. Mítinky je možné uskutečnit formou videokonference, na začátku i na konci za studenty může přijet lektor," vysvětluje Jan Hán, ředitel Ústavu celoživotního vzdělávání ZČU, který projekt zajišťuje. Právě videokonference prý zažívají určitý boom.

"Ukazuje se, že tato forma je naprosto stejně kvalitní, jako když si daný lektor stoupne přímo před studenty. Projekt se zatím rozbíhá a je omezen na tři vysoké školy. V podstatě ale neexistuje hranice limitující počet škol, ani hranice limitující počet studentů," upřesňuje Jan Hán.

S trochou nadsázky dodává, že když se povede provázat univerzity mezi sebou, mohly by se začít chovat jako jedna globální univerzita, a vznikl by tak přirozený vzdělávací trh.

Na druhou stranu prý existují některé fakulty, které o interuniverzitní studium nestojí. "Zatím si kolem sebe staví obranu. Kromě toho, že mohou nabízet, mohou také ztratit možnost využít svůj potenciál. Je totiž zřejmé, že studenti volí jako vyučující kapacity v daném oboru a dali by možná přednost nabídkám partnerských škol," vysvětluje ředitel.

Ve světě existují zárodky podobných sítí propojených vysokých škol. ZČU si ale vytvořila vlastní, originální model, nepřebírala ho.

S e-learningem má ZČU dlouhodobou zkušenost už od roku 1997. Ještě před spuštěním interuniverzitního studia jeho prostřednictvím studovaly čtyři tisícovky studentů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video