Premiérovo prohlášení potvrdilo trend sbližování bývalých hlavních soupeřů na slovenské politické scéně. | foto: MF DNES

Dzurinda vyzval k vytvoření vlády s Mečiarovým HZDS

  • 5
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, kterého na podzim roku 1998 vynesla k moci celospolečenská vlna odporu proti tehdejšímu premiérovi Vladimíru Mečiarovi, v úterý překvapivě vyjádřil ochotu s někdejším rivalem spolupracovat v případné nové vládě.

SPECIÁL:
Kdo se ucházel o místa v parlamentu
Které strany obsadily slovenský parlament
Volební příloha serveru Pravda.sk

Na možnost takové součinnosti už delší dobu upozorňují někteří politici i média.

Dzurinda, jehož Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU) skončila v červnových volbách na druhém místě, totiž poprvé otevřeně vyzval k vytvoření vlády tří stran dosavadní pravicové koalice a Mečiarova Hnutí za demokratické Slovensko.

Podle premiéra by taková vláda garantovala pokračování reforem, které zahájil jeho nynější kabinet. Dzurinda se ujal iniciativy přesto, že jednání o vládě stále vede vítěz voleb, dosud opoziční Směr-sociální demokracie Roberta Fica.

"Nejlepším řešením pro Slovensko je podle našeho názoru koalice SDKU, Strany maďarské koalice (SMK), Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) a HZDS," prohlásil Dzurinda po jednání prezídia své strany, která ve volbách 17. června skončila jako druhá za levicovým Směrem.

Premiérovo prohlášení podle pozorovatelů potvrdilo trend sbližování bývalých hlavních soupeřů na slovenské politické scéně, čili Dzurindy a Mečiara. Někteří komentátoři připomínají, že Dzurinda se v posledních letech snažil Mečiara a jeho stranu potichu rehabilitovat, zejména poté, co pravice ztratila většinu v parlamentu. Připomínají, že i před letošními volbami se SDKU více vymezovala proti Ficovu Směru, než vůči HZDS.

K přijatelnosti či nepřijatelnosti Mečiara se Dzurinda konkrétně nevyjádřil. Mečiar ale prohlásil, že o žádnou ústavní funkci nemá zájem. S premiérovým názorem už tradičně nesouhlasí křesťanští demokraté, kteří s Mečiarem odmítají spolupracovat a poukazují na kontroverzní vládnutí HZDS v devadesátých letech, kdy se Slovensko ocitlo v izolaci vůči západním zemím.

Strana maďarské koalice sice na Mečiarovu protimaďarskou a antidemokratickou politiku nezapomíná, ale spolupráci s dnešní HZDS neodmítá, řekl novinářům předseda strany Béla Bugár.

Podle místního tisku ale roste také pravděpodobnost, že novou vládní koalici vytvoří doposud opoziční strany, tedy vítězný Směr, HZDS a Slovenská národní strana (SNS), která je obviňována z nacionalismu.

Vedení Směru v úterý jednalo s předsedy obou těchto menších stran. Deník Pravda napsal, že z nejméně žádané koalice se stal jeden z favoritů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video