Dzurinda vede válku s novináři

  • 3
Slovenský premiér Dzurinda překročil posvátný Rubikon a odtud už nevede cesta zpět, říkají slovenští novináři. Stále častěji hovoří o tom, že se Dzurindovy praktiky přiblížily chování expremiéra Mečiara. Píšeme o kauzách spojených s vládou, říkají, a stali jsme se nepohodlnými.

"Stejně jako za Mečiara se Dzurindova strana chová jako ekonomická skupina, která kope za své zájmy. To je nový prvek, lidé ji vnímali jako stranu sloužící veřejnosti," domnívá se slovenský sociolog Michal Vašečka.

Slovenským parlamentem koluje seznam 17 novinářů, kteří jsou údajně odposloucháváni. Někteří z nich říkají, že mají silné podezření, že tomu tak je.

"Jsem o tom přesvědčený," tvrdí komentátor Rádia Svobodná Evropa Milan Žitný. "Jsem si jist, že nejenom já, ale celá redakce," dodává šéfredaktor deníku Sme Martin M. Šimečka.

První indicie se objevily letos v lednu, kdy šéf vládní strany ANO Pavol Rusko informoval novináře, že má napíchnutý telefon. Jako důkaz předložil nahrávku svého rozhovoru s redaktory Sme. Vyšetřování však prokázalo, že cílem odposlechu tajné služby nebyl Rusko, ale pevná linka listu.

Vyšetřování je nyní v plném proudu a před dvěma týdny padla první obvinění tří příslušníků tajné služby za zneužití pravomoci veřejného činitele. Mezitím se začaly objevovat informace, že kontrarozvědka zřejmě s odposlechy obchoduje.

"Na Slovensku převládá pocit, že tajná služba nemá jednoznačného pána. Není ani zřejmé, jaké úlohy plní," míní sociolog Vašečka, který si myslí, že to vnáší do společnosti strach.

Proč se však stal cílem odposlechů právě deník Sme? "Žádné médium není pro Dzurindu tak nebezpečné jako my. Jsme noviny, které čtou jeho voliči - vzdělaní lidé amladší generace. Navíc většinu kauz v poslední době odhalilo Sme," vidí hlavní důvod odposlechů Šimečka.

V srpnu celá kauza nabrala na síle. Premiér oznámil, že existuje "skupina lidí", která škodí Dzurindově straně SDKU, tajné službě i státu. Se jmény údajných členů "spiknutí" vystoupil později předseda branně bezpečnostního výboru parlamentu Róbert Kaliňák z opoziční strany Směr.

Na seznamu měli být bývalý šéf Národně bezpečnostního úřadu (NBU) Ján Mojžiš, tři podnikatelé, vyšetřovatel závažných zločinů a novináři Žitný a Šimečka.

Mojžiš považuje kauzu "skupinka" za zpravodajskou hru režírovanou premiérem. "Byl to zájem více skupin - těch, které provádějí nelegální odposlechy, ohrožených estébáků, ekonomických skupin, které nedostaly prověrky," uvedl.

Dzurinda se všem nařčením brání a novináře obviňuje z konfliktu zájmů. Tancovali prý podle not, které napsal Národně bezpečnostní úřad. "Přátelství, sympatie a nesympatie, anebo i jiné zájmy byly povýšeny nad žurnalistickou profesionalitu," prohlásil.

To však novináři odmítají. "Proč si myslí, že za někoho kopeme? Znamená to, že se politici chovají podle stejného scénáře?" ptá se moderátor zpravodajské televize TA3 Braňo Závodský.

"Skupinka" už nyní na Slovensku vzbuzuje úsměvy. Když jdou více než dva novináři do baru, významně na sebe mrkají: "Tak, a teď už jsme 'skupinka'."

Jednu věc však říkají naprosto vážně: S premiérem jsme na válečné stezce. "Často nám čtenáři vyčítali: Čím více bušíte do vlády, tím více připravujete půdu pro návrat Mečiara. Teď se to zlomilo, Dzurindu už nebude nikdo bránit," dodává Šimečka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video