Slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda po schůzce s Milošem Zemanem (5. dubna...

Slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda po schůzce s Milošem Zemanem (5. dubna 2013) | foto: Michal Šula, MAFRA

Dzurinda: Zeman zůstane levičákem. Ale mám ho radši než Klause

  • 59
"Byla to víc než formalita, bylo to od Miloše Zemana přátelské gesto," řekl v exkluzivním rozhovoru po setkání s českým prezidentem bývalý dvojnásobný slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Zeman se s Dzurindou, dnes řadovým opozičním poslancem parlamentu, setkal v pátek dopoledne, před zahájením oficiálního programu druhého dne své oficiální návštěvy Slovenska.

Vy se s Milošem Zemanem znáte dlouhá léta. Přijde vám po vzájemném setkání, že funkce prezidenta Miloši Zemanovi sedla?
Sám jsem si tuto otázku položil jako první, ještě předtím, než jsme se setkali. Musím jednoznačně odpovědět, že ano. Měl jsem pocit, jako bychom se viděli včera, on se vůbec nezměnil, je trochu štíhlejší, ale je ve výborné formě. Ano, mám pocit, že mu prezidentská funkce sedne.

Kdy jste se sešli naposledy?
To bylo během jednoho pořadu, divadelní šou Milana Lasici, kde Miloš Zeman účinkoval. No, může to být už tři roky.

O čem jste se spolu bavili tentokrát?
O všem možném. Samozřejmě, že jsme vzpomínali i na některé zajímavé chvíle naší společné minulosti. Ale především jsme hovořili o tom, co čeká Slovensko, Česko, celou střední Evropu, V4, Evropskou unii v nejbližší době. Nemohli jsme nemluvit o zápase Evropy a výzvách, před kterými stojíme.

Proč si s Milošem Zemanem rozumíte více než s Václavem Klausem, který je přitom podobně jako vy pravicovým politikem?
Zřejmě je to v lidské výbavě. Miloš Zeman je nejen inteligentní, sečtělý a vzdělaný, ale i velmi lidsky otevřený.

Tedy to, co Václavu Klausovi chybí?
Nerad bych to tak stavěl. Pokud jde o mě a Václava Klause, každý jsme prostě z jiného těsta.

Miloš Zeman v Bratislavě hovořil například na podnikatelském fóru jako prezident, který nechce být spojován ani s dnešní českou levicí, ani pravicí. Posunul se podle vás jako prezident do středu?
Ani ne. Pan prezident Zeman je už vyzrálé víno, je to strom, který nelze přesadit.

To jeho levičáctví je však nesmírně rozumné, v přijatelných rámcích a životaschopné. Není levice jako levice. Vždyť i Tony Blair formálně patřil k levici, ale dělal velmi dobrou politiku.

Nepopírám však, že já budu vždy přemýšlet o tom, jak stimulovat ekonomiku a motivovat podnikatele, a budu méně náchylný se trápit tím, jak spravedlivě přerozdělovat. A tady někde ten přirozený a možná nekonečný zápas mezi těmi, kteří se budou považovat za levici a těmi, kteří se budou cítit pravicí, zřejmě přetrvá.

Vy jste se sešli v hotelu Bórik, kde Miloš Zeman nocoval. Pili jste kávu?
Ano, přesně tak. Sešly se i naše manželky, ale odděleně, my jsme se s panem prezidentem Zemanem bavili mezi čtyřma očima.

Vaše manželky se znají dobře?
Ano, jsou to kamarádky. Padly si do oka, dobře si spolu vždy popovídaly a moje manželka se na Ivanku vždy těšila. I dnes to bylo velmi milé.

To, že si Miloš Zeman na vás našel čas, i když mu to u Roberta Fica rozhodně nepřidá body, asi oceňujete. Je to projev přátelství, které nehledí na to, jaké má člověk funkce?
Ano, řekl jste to přesně. Má to ten parametr nadstandardnosti, protože dnes už nejsem lídrem opozice. Kdybych jím byl, tak by se to dalo říci, že to patří k politické kultuře. Ale protože jím nejsem, ale přesto jsem tuto příležitost k setkání, byť neoficiálně, ale během jeho oficiální návštěvy Bratislavy dostal, tak si toho velmi vážím.

Co vám to setkání přineslo?
Mě to vždy nejen lidsky obohacuje, ale pochopitelně je to pro mě zajímavé i z profesionálního hlediska. Když se spolu můžeme bavit například o tom, jak se Miloš Zeman dívá například na vývoj na Balkáně. Nebo zda to myslí vážně, že do Evropské unie by se mělo nejen přijímat, ale i z ní vylučovat, což si myslím také, jen to v Bruselu nechce nikdo říci, tak pro mě je to i profesionálně velmi zajímavé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue