Dzurinda: NATO je zárukou prosperity

Vstup Slovenska do NATO zajistí zemi bezpečnost a prosperitu, shrnul ve Washingtonu význam tohoto kroku slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Ten spolu s šesti dalšími kolegy odevzdal v pondělí ratifikační listiny o přístupu k alianci.

Slovenský premiér se účastnil slavnostní ceremonie v Bílém domě, kde prezident George Bush nové členské státy přivítal v alianci.

K novým členským státům patří vedle Slovenska Bulharsko, Slovinsko, Rumunsko, Lotyšsko, Litva a Estonsko.

"Jen bezpečná země ... může prosperovat," řekl premiér s tím, že nebezpečím nyní je terorismus, který vyznává "kult smrti". To je v  rozporu s civilizačními hodnotami, které Slovensko a další členské státy NATO vyznávají.

Pokud jde o Rusko, které je podle komentátorů rozladěno rozšířením NATO, ale již nevznáší tak silné protesty jako v první vlně rozšíření v roce 1999, Dzuridna poznamenal, že Slovensko chce využít zkušeností a vést s Ruskem "otevřený dialog".

"Jeho účelem bude přesvědčit Rusy, že Severoatlantická aliance není nepřítel, že nemáme žádné agresivní ambice, ale právě naopak, že máme eminentní zájem, abychom se vyvíjeli v míru a klidu," řekl Dzurinda.

Slovensko a Česko budou spolupracovat už jako členské státy NATO v boji proti ilegální imigraci a na zapojení do schengenského  prostoru, uvedl dále Dzurinda. Schengenský prostor bez hraničních kontrol vytvořily členské státy Evropské unie k usnadnění volného pohybu osob.

Česká republika přestala být hraniční zemí NATO. Tou je nyní Slovensko, které na východě sousedí s Ukrajinou, odkud mimo jiné  proudí ilegální přistěhovalci z různých zemí.

Dzurinda uvedl, že rozpracováno je několik projektů, mimo jiné projekt "modré nebe", který by umožnil operační sdílení vojenského  letectva na území Česka a Slovenska.

Na společné tiskové konferenci sedmi premiérů vstupujících zemí a jejich kolegů z Chorvatska, Makedonie a Albánie Dzuridnda poděkoval za vstup zejména Spojeným státům.

Připomněl, že ke vstupu napomohly i nové členské státy Česko, Polsko a Maďarsko, které se staly členy aliance v roce 1999 v první vlně rozšiřování.

Dzuridna se přimlouval za otevřenost aliance nejen vůči třem kandidujícím zemí, ale také vůči Srbsku a Černé hoře. Zopakoval  slovenský závazek pokračovat v reformě ozbrojených sil a v účasti na válce proti terorismu s tím, že s teroristy nelze vyjednávat, nýbrž je možné je jen porazit.


Video