Dzurinda má o sestavování budoucí slovenské vlády jasno

Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU) se má stát rozhodující politickou sílou při sestavování budoucí vlády na Slovensku po volbách v roce 2002. Na ustavujícím kongresu SDKU v Bratislavě to novinářům řekl premiér Mikuláš Dzurinda, který byl dnes zvolen předsedou této nové politické strany. Nové politické seskupení se nyní už propracovalo na druhou příčku v oblibě u voličů za Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara.

"Ne nějaké fanfarónství ani nemístní pýcha, nýbrž zodpovědnost a reálný pohled na nynější politické spektrum říká, že SDKU má nejen snad největší možnost, ale i největší zodpovědnost jednat tak, aby byla lídrem i při sestavování budoucí slovenské vlády," prohlásil Dzurinda. Za přirozené politické partnery považuje křesťanské demokraty (KDH) a Demokratickou stranu; velmi ho však "potěšilo", že kongresu SDKU se jako hosté zúčastnili také šéf Strany demokratické levice (SDL) Jozef Migaš a předseda Strany maďarské koalice (SMK) Béla Bugár.

"Právě SDKU, SDL a SMK by mohly být zárodkem budoucí slovenské vlády," dodal premiér. Paradoxně ještě před několika měsíci právě Migaš zvedl ruku pro Dzurindovo odvolání. Šéf vládního kabinetu, který opět odmítl spolupráci s HZDS, naopak nechtěl "dramatizovat" nepřítomnost zástupců KDH a DS na ustavujícím kongresu SDKU. "Můj postoj je zřetelný. Budeme se ucházet o partnerství, budeme se ucházet o trpělivý dialog, budeme argumentovat i pozorně naslouchat. Věřím totiž, že cíl máme společný. Tím má být snaha, aby Slovensko i po volbách v roce 2002 mělo podobný typ vlády, která především završí úspěšně integrační procesy."

Dzurinda nechtěl příliš komentovat ani problém dvojího členství, který bude muset i se svými stranickými kolegy vyřešit. Parlament totiž odsouhlasil od března příštího roku zákaz členství v několika politických stranách najednou. Šéf vládního kabinetu přitom nadále zůstává i předsedou Slovenské demokratické koalice (SDK), která se však v důsledku sporů mezi premiérem a "mateřskými stranami" rozpadá.

SDKU, která vzniká od počátku letošního roku a naplno má začít působit až od příštích parlamentních voleb v roce 2002, podle Dzurindy navazuje právě na SDK. Nová Dzurindova strana se ale podle něj nebude do příštích voleb podílet na politických aktivitách, aby nezpochybnila koaliční dohodu z roku 1998 o vzniku nynější vlády a umožnila dokončit řádné volební období do roku 2002. Ve stanovách Dzurindovy unie se sice praví, že "členství v jiné politické straně vylučuje členství v SDKU; ale výkonný výbor může v případě účasti SDKU v širším seskupení politických stran rozhodnout o souběžném členství".

"Kongres se tímto tématem nezabýval. Je to otázka výkladu, otázka právních odborníků, jenž garantují, že znění našich stanov již odráží předpokládané vydání a platnost příslušného zákona," dodal předseda SDKU. Dzurinda, bývalý člen KDH, také zdůraznil, že bude usilovat o to, aby se uvnitř SDKU rozvíjela jak křesťanskodemokratická tak liberální platforma. "Obě nás mohou obohatit; jde o to, abychom byli jednotní a akceschopní".

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video