Džochar Carnajev byl formálně obviněn. | foto: koláž iDNES.cz

Americká justice obvinila atentátníka z Bostonu, hrozí mu trest smrti

  • 168
Americká justice za přítomnosti soudce formálně obvinila Džochara Carnajeva, jednoho ze dvou údajných strůjců bombového útoku na bostonském maratonu. Hrozí mu až trest smrti. Carnajev v současné době leží v bostonské nemocnici s prostřeleným krkem. Kongres mezi tím oznámil, že plánuje prošetření postupu FBI v případu výbuchů na bostonském maratonu.

Carnajev byl obviněn z "použití zbraně hromadného ničení a zlovolného ničení majetku s následkem zabití". Obvinění mu předali zástupci městské prokuratury v zalepené obálce. O reakci Carnajeva, který by měl v brzké době dostat advokáta ex offo, nejsou žádné informace.

Výbuchy v Bostonu

Obvinění se devatenáctiletý muž původem z Čečenska dozvěděl v místní nemocnici, kde leží s prostřeleným krkem a dalšími zraněními (více čtěte zde).

Vzhledem k tomu, že Carnajeva obvinil federální soud, mu hrozí až trest smrti. Svůj vlastní proces pak může vést i soud státu Massachusetts, jehož legislativa však na rozdíl od federální rozsudek smrti nezná. 

Podle mluvčího Bílého domu Jaye Carneyho nebude před soudem považován za "nepřátelského vojáka", protože má americké občanství. "Tento teroristický čin bude souzen v souladu naším civilním justičním systémem," uvedl Carney v oficiálním prohlášení. Carnajev tudíž nemůže být souzen před vojenskou komisí. 

Tyto komise byly zákonem zřízeny v roce 2006 jako jeden z právních nástrojů pro boj s terorismem. Impulsem k jejich vzniku byly teroristické útoky na New York a Washington v roce 2001.

Spekuluje se, že Carnajev může u soudu využít smrti svého bratra Tamerlana a svalit odpovědnost za výbuchy na něj, uvedla agentura Reuters.

Server CNN uvedl, že obžalobu by měla vést Carmen Ortizová, státní zástupkyně USA pro stát Massachusetts. O propuštění na kauci podle právníků nemůže být řeč.

Kongres prošetří postup FBI

Senát amerického Kongresu připravuje zvláštní jednání, v němž chce vyšetřit postup FBI v kauze Tamerlana Carnajeva, jednoho z bostonských atentátníků. Otazníky podle poslanců vyvolává postup FBI při předloňském Carnajevově výslechu, který neodhalil žádné znepokojivé signály. Na Carnajeva americké úřady v roce 2011 upozornila ruská tajná služba. Chtěla vědět, zda muž, který do USA přicestoval v roce 2002, nenavázal kontakty s extremisty a nevyznává radikální islám. FBI tehdy Carnajeva vyslechla, ale z rozhovoru nezískala žádné znepokojivé poznatky. Slyšení, které organizuje senátní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb, má začít v brzké době, možná už v úterý.

Zdroj: ČTK

První stání v Carnajevově případu by se mělo konat 30. května, pak teprve zasedne velká porota a začne vlastní proces.

Policie pátrá po komplicích

Vyšetřovatelé se nyní snaží při výslechu Carnajeva zjistit, zda měli s jeho bratrem Tamerlanem další komplice. Další dotazy se týkají také nevybuchlých náloží nalezených po útoku v Bostonu. Úřady pak rovněž zajímá i to, kde si bratři obstarávali zbraně, na které žádný z nich neměl povolení, kde získali výbušniny a kde na ně vzali peníze.

Devatenáctiletý Džochar je podezřelý z útoků při bostonském maratonu, které naplánoval spolu se svým o sedm let starším bratrem Tamerlanem, jenž zemřel po přestřelce s policií (více o obou bratrech čtěte zde).

Dvě exploze zabily v cíli bostonského maratonu před týdnem tři lidi, dalších asi 140 bylo zraněno. Policisté dopadli Džochara Carnajeva po rozsáhlé pátrací akci v noci na sobotu (více čtěte zde).

Týden staré útoky si Američané připomenou v pondělí před třetí hodinou odpoledne místního času, kdy budou za oběti výbuchů držet minutu ticha.

Bostonská tragédie den po dni:

21. dubna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video