Džirga čelí obvinění z nedostatku svobody

  • 1
Napětí a hněv provází druhý den konání Velké džirgy. V Kábulu se střetli němečtí příslušníci mírových sil a afghánská policie. Shromáždění afghánských kmenů a uskupení, které se chystá zvolit prezidenta, opustily desítky účastníků, podle nichž není zajištěna svobodná volba budoucí hlavy státu. Prozatímní premiér Karzáí se v úterý omylem prohlásil prezidentem, když si špatně vyložil potlesk přítomných.

Ze zasedání Velké džirgy odešly desítky rozhněvaných delegátů. Shromáždění se připravuje na hlasování o prezidentovi. Jediným kandidátem je šéf prozatímní vlády Hamíd Karzáí, podporovaný USA, což vyvolalo protesty proti nedemokratičnosti.

Powell: USA nevyvíjí žádný tlak
Ministr zahraničí Colin Powell popírá, že by USA vyvíjely tlak ve snaze odsunout bývalého krále Muhammada Záhira Šáha z Velké džirgy. "Vůbec si nemyslím, že bychom hráli autoritativní úlohu," řekl Powell.

Někteří Afghánci viní Washington, že se postavil na stranu Karzáího proti bývalému králi. "Napomohli jsme vytvořit podmínky, aby se shromáždění mohlo konat a aby tito zástupci mohli najít cestu k budoucnosti odpovídající jejich tradicím," reagoval diplomaticky ministr.

Džirga jedná za zavřenými dveřmi
Velká džirga, která má během svého zasedání zvolit novou afghánskou vládu, po úvodním dramatickém dni jedná za zavřenými dveřmi. Při úterním jednání rezignoval ministr vnitra. Bývalý král se vzdal jakékoli snahy usilovat o moc v zemi.

Prozatímní afghánský premiér Hamíd Karzáí se zmýlil, když ohlásil, že jej džirga už zvolila prezidentem. Díky podpoře exkrále má ale coby jediný kandidát velkou šanci, že nakonec bude zvolen. - předchozí vývoj zde

Jednání předcházela šarvátka
Ve chvíli, kdy se delegáti začali scházet ke druhému dni zasedání Velké džirgy, prožil Kábul podle svědků "ošklivou" šarvátku. Němečtí příslušníci mírových sil se dostali do sporu s ochrankou Ahmada Valího Masúda, která odmítla odložit zbraně.

Do sporu se vložila afghánská policie. Její příslušníci obklopili německé vojáky, namířili na ně zbraně, a poté došlo ke krátké strkanici, při níž naštěstí nikdo nevystřelil. Jeden z příslušníků Masúdovy ochranky utrpěl lehčí zranění.

"Němci neměli tlumočníka. Masúdova ochranka na ně namířila zbraně, a proto je vyzvali, ať se nechají odzbrojit," uvedl jeden z afghánských policistů.

Bezpečnostní opatření kolem velkého stanu, kde džirga zasedá, byla poté posílena jak na straně afghánské policie, tak na straně příslušníků mírových sil.

Afghánci si čtou noviny referující o nadcházejícím shromáždění Velké džirgy. Kmenová rada starších pod vedením bývalého afghánského krále má v Kábulu zvolit přechodnou vládu. (10. června 2002)

Afghánský exkrál Muhammad Záhir Šáh (vpravo) a šéf prozatímní vlády Hamíd Karzáí rozprávějí po tiskové konferenci během zasedání Velké džirgy, shromáždění všech afghánských kmenů a uskupení, které určí další osud Afghánistánu. (11. června 2002)

Návštěvníci jedné z kábulských restaurací sledují v televizi zasedání Velké džirgy, shromáždění zástupců všech afghánských kmenů a uskupení, které zvolilo prezidentem prozatímního premiéra Hamída Karzáího. (11. června 2002)

Delegáti z jihoafghánské provincie Paktíja na shromáždění Velké džirgy v Kábulu (11. června 2002)

Vojáci regulují řady účastníků afghánské Velké džirgy při vstupu na rokování v Kábulu. (11. června 2002)

Afghánský prozatímní premiér Hámíd Karzáí mluví k účastníkům Velké džirgy v Kábulu. (11. června 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video