Atmosféra v okolí zásahu na bruselském předměstí Molenbeek, kde belgická...

Atmosféra v okolí zásahu na bruselském předměstí Molenbeek, kde belgická policie zadržela teroristu Salaha Abdeslama. | foto: AP

Džihádisté naše mladé vábí přes SMS, tvrdí zastupitel z Molenbeeku

  • 167
„Mí bratři, proč se v boji proti lidem ze Západu nepřidat k nám? Udělejte ve svém životě správné rozhodnutí.“ Takové zprávy podle zastupitele Jamala Ikazbana dostali v posledních dnech mladí lidé v bruselské čtvrti Molenbeek. Letiště Zaventem, na kterém se minulý týden odpálili dva atentátníci, se možná ve středu dočká provizorního otevření.

Informaci, že džihádisté verbují bruselskou mládež přes textové zprávy, získal Jamal Ikazban od svého známého, píše belgický list Le Soir. Zastupitel za opoziční socialisty ji už předal federální policii a ministrovi vnitra Janu Jambonovi.

„Naši mladí jsou oběťmi SMS propagandy. Je třeba konat a zabránit těmto náborářům, aby dál škodili,“ napsal Ikazban na Twitteru. Zprávy bruselským teenagerům údajně začaly chodit v neděli v noci z předplacené SIM karty, kterou není možné vystopovat ani kontaktovat.

Esemesky měly začít kolovat poté, co se na Facebooku objevilo video, na kterém údajně místní mládež oslavovala bruselské útoky. Nahrávka už byla smazána. Při útocích na letišti Zaventem a v metru v centru Bruselu zemřelo 35 lidí a více než tři sta utrpělo zranění (vše o útocích najdete zde).

Teror v Bruselu

Není známo, kolik lidí SMS dostalo. Podle belgických aktivistů si džihádisté stáhli kompletní seznamy kontaktů z telefonů nových rekrutů a zaměřili se především na mladé muže severoafrického původu.

„Tito lidé útočí na naši mládež. Je to jako mít prvotřídního drogového dealera před školními branami, cítíme při tom totéž. Musíme je dostat z ulic, jsou to predátoři a naši mladí jsou oběti,“ řekl člen komisí pro dopravu a sociální věci Ikazban britskému Guardianu.

Ten píše, že mladým muslimům napříč Bruselem chodí podobné zprávy také na Facebook a mail. Mnoho z nich si však nepřeje zveřejnit své jméno.

Podle imáma z molenbeekské mešity Arafat Jamala Zariy se čím dál více rodičů v belgicko-marocké komunitě o své děti bojí. „Je to jako rakovina v metastázi. Šíří se to velmi rychle. Závodíme s časem a snažíme se vyvinout imunitní systém pro děti z naší komunity, aby uměly odmítnout zprávu od Daeš,“ zmiňuje imám arabské označení Islámského státu.

Že umí být džihádisti velmi neodbytní, potvrzuje také matka dvou synů, kteří odešli bojovat do Sýrie. Před odjezdem se na ně údajně valila vlna dotěrných zpráv. „Deset dní před tím, než můj syn odešel z domova, mu jeho náborář volal 140krát. Pokud tohle není obtěžování, pak už nevím, co je,“ svěřila se Guardianu žena, která si nepřála uvést své jméno.

Belgická vláda je často kritizována, že proti podhoubí tamních radikálů včas nezakročila. Ikazban to potvrzuje s tím, že politici ani policisté na jeho varování v minulosti nereagovali. Nic se nedělo ani podle citované ženy, která o odjezdu syna do Istanbulu informovala policii.

Zpráva, kterou na Twitteru zveřejnil Jamal Ikazban:

28.března 2016 v 01:13, příspěvek archivován: 29.března 2016 v 09:58

.@PolFed_presse Attention des sms de ce type sont envoyés à nos jeunes; j'espère que vous pourrez en faire bon usage pic.twitter.com/J4VtDisNYr

V chudém Molenbeeku je až polovina mladých lidí bez práce. Ti si přitom stěžují, že je někteří zaměstnavatelé odmítají najmout právě kvůli jejich původu.

„Připojit se k Daeš je forma sebevraždy. Oni ví, že tady panuje zoufalství, které se dá využít k naverbování místních. Velmi mě štve, že jsme proti tomu neudělali dost,“ prohlásil zastupitel Ikazban.

Návrat k normálu potrvá měsíce, říká šéf letiště Zaventem

Mezinárodní letiště v Bruselu se týden po útocích pokouší částečně obnovit provoz. Jeho zaměstnanci se v úterý netradičně vžijí do role pasažérů, aby zkusili, jestli narychlo postavená konstrukce před letištním terminálem dokáže obsloužit nápor cestujících namísto zničené odbavovací haly.

Zhruba osm set lidí se nechá odbavit, odevzdá zavazadla, projde bezpečnostní kontrolou a zamíří k odletovým branám. Odletovou halu atentátníci zcela zničili, samotná budova je však podle statiků bezpečná. Funguje i podzemní systém na třídění zavazadel (více zde).

V ideálním případě by se letiště mohlo otevřít už ve středu. „Doufáme, že budeme moci odbavit osm set lidí za hodinu namísto obvyklých pěti tisíc, což znamená sedm tisíc odletů za den místo čtyřiceti tisíc běžných v této části roku. Budeme na méně než dvaceti procentech naší kapacity,“ uvedl v rozhovoru pro server La libre Belgique generální ředitel společnosti Brussels Airport Arnaud Feist.

Nejdřív je však podle něj potřeba povolení od hasičů a policie. „Neotevřeme, dokud letiště nebude stoprocentně zajištěné. Bude to chtít čas, nestane se to za den,“ upozornil Feist. Návrat k normálu bude podle něj trvat měsíce.

Odhad škod způsobených třemi výbuchy na letištní budově generální ředitel neuvedl. „Na to je příliš brzo,“ říká. Už v sobotu však tým techniků informoval, že exploze nenarušily statiku terminálu ani přilehlých staveb.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video