Člen Syrské svobodné armády pálí na vrtulník režimních sil v Aleppu (16. srpna

Člen Syrské svobodné armády pálí na vrtulník režimních sil v Aleppu (16. srpna 2012) | foto: Reuters

„Až začne střelba, skloňte hlavu!“ U syrských rebelů sílí idea džihádu

  • 140
Džihádistická organizace Jabhat al-Nusra získává mezi syrskými rebely stále více na vážnosti. Poprvé o sobě dala vědět, když se na internetu přihlásila k bombovým útokům v Damašku a Aleppu. Nyní již její příslušníci bojují téměř na všech syrských frontách s nejasnou materiální podporou.

Extremistické uskupení, plným jménem "al-Nusra, fronta za ochranu lidu z Levanty", má nyní jenom v Aleppu desítky bojovníků, jejichž cílem je syrské největší město plně uchvátit.

Jabhat al-Nusra

Organizace na sebe poprvé upozornila v lednu tohoto roku, kdy deklarovala, že má zájem na ozbrojeném svržení syrského prezidenta Asada, a svolávala všechny džihádisty do boje. O měsíc později se přiznala k odpovědnosti za bombové útoky v Damašku. Experti z USA tehdy v útocích viděli jasný rukopis al-Káidy.

Al-Nusra tvrdí, že její stoupenci bojují i na dalších frontách. Údajně se zapojují do bojů v Homsu, Idlibu a předměstích Damašku. Jak poznamenává americký deník The Washington Post, nárůst vlivu tohoto hnutí jen ukazuje, jak se během sedmnáctiměsíčního povstání rebelové radikalizovali.

"Sám nevím, kdo nás materiálně podporuje..."

Jak může přítomnost tak radikálních skupin mezi povstalci vypadat, popisuje americký deník na příkladu tří vousatých džihádistů, kteří vyzbrojení AK-47 na bílé dodávce projížděli ulicemi Aleppa. "Jakmile začne střelba, skloňte hlavu!" varuje jeden z mužů předtím, než vjedou do předměstí Salahaddin a za střelby zmizí mezi oprýskanými vozy ostatních rebelů.

Zajímavé na tom je, že příslušníci al-Nusry mají výrazně novější zbraně než zbytek povstalců. Ač zatím není známo, že by disponovali nějakým těžším vybavením, je jasné, že je někdo speciálně podporuje zvenčí.

"Popravdě řečeno, nějakou podporu dostáváme, ale sám nevím odkud," hlásí Abú Ibrahím, jeden z velitelů al-Nusry, který se po Aleppu vozí v novém pick-upu.

Vzhledem k tomu, že se al-Nusra oficiálně hlásí k al-Káidě, má mezi syrskými propovstaleckými islamisticko-militantními skupinami prominentní místo. Jak píše Washington Post, v zemi jich nyní působí stovky.

Mnoho ze stoupenců přitom nejsou nespokojení Syřané, ale bojovníci z jiných částí arabského světa. V ulicích Aleppa je tak možno narazit na Maročany, Libyjce, Tunisany i Libanonce. Stahují se sem ale i Syřané, kteří bojovali proti americkým silám v Iráku.

Ač je většina povstaleckých jednotek bojujících pod vlajkou Syrské svobodné armády cíleně sekulární, nedochází zatím mezi nimi a džihádisty k žádným rozkolům. Společný cíl mají totiž stejný. Alespoň prozatím.

Bojujeme za Boha

Stoupenci organizace většinou zmiňují Boha jako hlavní důvod jejich ozbrojeného boje. "Tahle jednotka je to nejlepší, kam jsem se mohl dostat. Bojují pro něco, čemu věřím. Bojují za Boha," rozplývá se šestadvacetiletý Abdul Rahman.

Konec mise OSN

V Sýrii po čtyřech měsících oficiálně skončila pozorovací mise OSN. Její šéf generál Babacar Gaye prohlásil, že ani jedna ze stran bojujících v Sýrii nechrání civilisty. Mise UNSMIS vznikla v dubnu na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN s úkolem na plnění mírového plánu bývalého zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana. Plán zůstal jenom na papíře a pozorovatelé, jichž mělo být podle původního mandátu 300, nemohli svůj úkol náležitě plnit. V červnu byla mise kvůli rostoucímu násilí pozastavena a velikost výsadku zredukována.

Zdroj: ČTK

Mladík opustil Syrskou svobodnou armádu během léta, aby přešel k al-Nusře. Jak dále sdělil, jeho rodina žila v USA, kde stihl před návratem do Sýrie vychodit základní školu. V Aleppu pak studoval angličtinu na tamní univerzitě.

Nárůst vlivu skupin, jako je právě al-Nusra, je hlavní důvod, proč se dosud Spojené státy nechtějí rozhoupat k materiální podpoře povstalců, ač diplomaté USA trvají na tom, aby Asad odešel.

Blízkovýchodní experti nejprve nepřikládali nové organizaci přílišnou váhu. Tvrdili, že al-Nusra sice bude schopna eskalovat násilí v zemi, ale těžko bude mít nějaký zásadní ideový vliv na povstalce samotné.

S nárůstem bombových útoků a únosů je ale jasné, že se džihádistická skupina plně v zemi usadila a daří se jí více než dobře.

Přehlcené Turecko

Vzhledem k tomu, že boje v Sýrii zuří pořád se stejnou intenzitou, nezastavuje se ani proud syrských uprchlíků do sousedních států. Nejvíce je jich v Turecku. Tamní ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v pondělí dle ČTK prohlásil, že Turecko má kapacitu pro maximálně 100 000 syrských běženců. Bude-li uprchlíků více, musí být podle něj zřízeno nárazníkové pásmo na syrském území.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video