Dvořák: Z úřadu mě vyhnala nemoc

  • 79
Praha - Pražský radní Filip Dvořák z ODS se rozhodl odstoupit ze své funkce. Rezignaci mu doporučovali lékaři kvůli zhoršení jeho zdravotního stavu. "Na jaře jsem se podrobil dvěma chirurgickým zákrokům kvůli nálezu onkologického charakteru," uvedl Dvořák ve svém abdikačním prohlášení. V pondělí policie odložila vyšetřování Dvořáka kvůli podezřelé koupi bytu v Pařížské ulici. Nyní se o celou kauzu zajímá finanční úřad.

Dvořák se svého postu vzdává k 31. červenci.

„Bylo pro mě nemyslitelné odejít ve chvíli, kdy by moje rozhodnutí mohlo být vnímáno jako rezignace pod tlakem médií a vysvětlováno jako přiznání všech obvinění,“ píše dále Dvořák ve svém vysvětlujícím dopisu, který v úterý předal primátorovi Igoru Němcovi (ODS).

„Logicky se ohlas kauz v médiích i na veřejnosti odrazil na mé psychické pohodě, což se následně projevilo i na aktuálním vývoji mého zdravotního stavu. Považuji proto tuto chvíli za vhodnou, abych v souvislosti se současným doporučením ošetřující lékařky odstoupil z funkce radního hlavního města Prahy a nekandidoval na funkci starosty Prahy 1,“ uvádí dále Dvořák. Odchází proto zcela z profesionální politiky.

Text abdikačního dopisu Filipa Dvořáka

Vážený pane primátore,
sděluji Vám, že k 31. 7. 2002 odstupuji ze zdravotních důvodů z funkce radního hl. m. Prahy. Abych předešel tomu, že důvody mého kroku budou vysvětlovány zavádějícím způsobem, považuji za nezbytné seznámit Vás s podrobnějšími informacemi.

Na jaře letošního roku jsem byl opakovaně hospitalizován v Nemocnici Na Homolce z důvodu zjištění nálezu onkologického charakteru. Následně jsem se podrobil dvěma chirurgickým zákrokům. Přestože mi lékaři po uvedených zákrocích doporučili zásadní změnu životních návyků včetně změny pracovního tempa a nasazení, rozhodl jsem se vzhledem ke končícímu volebnímu období zvládnout jak svoji práci na radnici, tak rekonvalescenci. To se mi také zprvu dařilo. S optimistickými vyhlídkami jsem se také rozhodl přijmout kandidaturu na funkci starosty Prahy 1. Postupem doby se však ukazovalo, že můj původní optimismus nebyl na místě.

Do tohoto pro mě mimořádně náročného životního období přišla Česká televize se svou reportáží o mé údajné snaze získat byt v Pařížské ulici, následovaly zkreslené zprávy o bytě mého otce v Krkonoších. Ačkoliv pro mě nebyly nastávající týdny snadné, pokládal jsem za nezbytné vydržet ve funkci radního až do ukončení vyšetřování policie, která se začala kauzou „Pařížská“ zabývat.

Bylo pro mě nemyslitelné odejít ve chvíli, kdy by moje rozhodnutí mohlo být vnímáno jako rezignace pod tlakem médií a vysvětlováno jako přiznání všech obvinění. Včera policie zveřejnila výsledky vyšetřování. Bylo zjištěno, že jsem se v kauze „Pařížská“ nedopustil trestného činu. Tím považuji případ, který byl podle mě pouze zneužit k politickému útoku na mou osobu, za ukončený. Jsem si jist, že i druhá kauza týkající se bytu ve Špindlerově mlýně skončí obdobným zjištěním.

Logicky se ohlas těchto kauz v médiích i na veřejnosti odrazil na mé psychické pohodě, což se následně projevilo i na aktuálním vývoji mého zdravotního stavu. Považuji proto tuto chvíli za vhodnou, abych v souvislosti se současným doporučením ošetřující lékařky odstoupil z funkce radního hlavního města Prahy a nekandidoval na funkci starosty Prahy 1. Protože dávám přednost svému uzdravení, rozhodl jsem se odejít z profesionální politiky. Moje další politická kariéra bude záviset především na mém zdravotním stavu a stanovisku lékařů.

Děkuji Vám i celé radě za spolupráci. Věřím, že můj krok pochopíte.

„Moje další politická kariéra bude záviset především na mém zdravotním stavu a stanovisku lékařů,“ dodává závěrem dopisu.

Primátor Igor Němec svolal kvůli Dvořákově rezignaci mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní oznámil, že rada města bude dále fungovat bez Dvořáka - tedy v devítičlenném složení (4 křesla pro ČSSD a 5 pro ODS). „Duch spolupráce rady je natolik na úrovni, že není důvod radu doplňovat,“ řekl Němec novinářům.

Kompetence po Dvořákovi si mezi sebou rozdělí radní Zdeněk Kovářík z ODS a sociální demokrat Miloš Máša.

Kauzu Dvořák prošetří finanční úřad
Pražský radní Filip Dvořák ani nikdo jiný se v případu podivné koupě bytu v Pařížské ulici nedopustil podle policistů z Prahy 1 trestného činu. Případ, v němž Filip Dvořák čelí podezření, že pomocí fingované čtyřmilionové půjčky získal velký obecní byt v centru města, a napomohl tím daňovému podvodu, však nekončí. V nejbližších dnech ho začne prošetřovat finanční úřad.

„Čekali jsme, že policisté v Praze 1, kde je radní Dvořák zastupitelem a v listopadu bude kandidovat na starostu, nic nezjistí. Zvláště když od zdejší radnice dostávají do pronájmu byty,“ míní daňový poradce Jiří Vlk. Ten zastupuje Květoslavu Zborníkovou, v současné době obyvatelku bytu, o který má radní Dvořák zájem.
Zborníková poukazuje na důkazy, které má proti Dvořákovi.

Zatímco Dvořák tvrdí, že ke koupi bytu ani k poskytnutí půjčky nikdy nedošlo, Zborníková je stále přesvědčena o opaku. „Existují návrhy smluv, které panu Vlkovi poslal Dvořákův právní zástupce Jiří Dukát,“ uvedla Květoslava Zborníková. Ta dokonce tvrdí, že viděla i podepsanou první ze dvou smluv o půjčce.

Filip Dvořák je podezřelý, že chtěl legálně zaplatit za byt pouze asi 547 tisíc korun, tedy cenu, kterou radnice Prahy 1 požadovala po Hertě Oulehlové, nájemkyni bytu, při jeho privatizaci.

Původ doplatku, čtyř milionů korun, měl Dvořák utajit právě prostřednictvím dvou fiktivních půjček Hertě Oulehlové a její dceři Aleně Bínové. Ty si pak za ně měly na konci minulého roku koupit rodinný dům v Mníšku pod Brdy nedaleko Prahy.

Obě ženy, z nichž jedna je důchodkyně a druhá nezaměstnaná, odmítají říci, kde peníze na dům, který si skutečně koupily, vzaly. „Proto dáváme podnět finančnímu úřadu, aby to prošetřil. Podle nás jsou to peníze od radního Dvořáka, navíc nezdaněné,“ tvrdí Květoslava Zborníková společně s Jiřím Vlkem.

Filip Dvořák se však stále brání, že o byt v Pařížské ulici sice měl zájem, nakonec však z jeho koupě sešlo. „Nic jsem v této věci nepodepsal ani nezaplatil,“ řekl. O zastavení policejního vyšetřování svého případu se včera dozvěděl od Mladé fronty DNES. „V tuto chvíli nedokážu říci, jaké kroky podniknu. Poradím se s právníkem, zdali by bylo vhodné podat žaloby na ochranu mé osobnosti,“ podotkl.

Dvořák měl smlouvy o fingované půjčce
Dvořák si nechal v závěru loňského roku připravit smlouvy o fingované čtyřmilionové půjčce, které měly umožnit daňový podvod a krýt původ peněz při koupi velkého obecního domu v Pařížské ulici číslo 18. Vyplývá to z návrhů těchto smluv, které má redakce Mladé fronty DNES k dispozici.

Dvořák tvrdí, že je nakonec nepodepsal a byt nekoupil. Odmítá říci, kde chtěl vzít čtyři miliony korun, když nepodniká a jeho měsíční plat je asi padesát tisíc korun. Neodpověděl ani na otázku, proč chtěl platit za byt tak zvláštním způsobem.

Filipa Dvořáka minulý týden vyslechla policie. „Při jeho výpovědi vyvstaly nové skutečnosti, které se musí prověřit,“ uvedl policejní ředitel Prahy 1 Jiří Sellner. Bližší podrobnosti však odmítl sdělit.

„Šetří to policie, počkám na její závěry a potom se k nim vyjádřím,“ řekl Dvořák opakovaně. „Podal jsem vysvětlení,“ uvedl radní minulý pátek a dodal, že se na policii zdržel přibližně jednu hodinu.

S Dvořákovým tvrzením, že smlouvy o fiktivní půjčce nepodepsal a peníze nezaplatil, zásadně nesouhlasí Květoslava Zborníková. To je družka zesnulého syna nájemnice bytu, o který měl Filip Dvořák zájem. Zborníková v bytě dosud bydlí.

Podle ní zaplatil Dvořák v závěru loňského roku za byt čtyři miliony korun bývalým nájemnicím, důchodkyni Hertě Oulehlové a její nezaměstnané dceři Aleně Bínové.

„O tom jsem naprosto přesvědčená,“ říká Květoslava Zborníková. Návrhy smluv počítají s tím, že ve chvíli, kdy bude byt v Pařížské ulici převedený na Dvořáka, dostane je Herta Oulehlová od notáře do ruky, aby je mohla zničit. Tím by se odstranily i důkazy k provedené platbě. Původ Dvořákem zaplacených peněz by tak nikdo nedohledal a Herta Oulehlová by z nich nemusela platit státu tučnou daň.

Obě ženy si měly za takto získané peníze koupit rodinný dům v Mníšku pod Brdy. Tam od poloviny prosince loňského roku skutečně žijí. K Dvořákovu případu i k tomu, kde vzali na dům peníze, se odmítají vyjádřit.

Zborníková i nadále tvrdí, že podepsané smlouvy leží u notáře Jana Hofmanna. Jejich obsah tvořil právník Jiří Dukát z advokátní kanceláře Kříž - Bělina. Ta s Hofmannem spolupracuje.

„Chovali jsme se v tomto případě standardně a nedopustili jsme se ničeho protiprávního nebo nemorálního. Víc vám k tomu říci nemohu, protože jsme povinni chránit soukromí našich klientů,“ uvedl v pátek právník Jan Kříž.

Ze stejného důvodu se už dříve odmítl k případu vyjádřit i notář Jan Hofmann.

Radní Dvořák stále považuje svou bytovou kauzu za vykonstruovanou. „Určitě mne má poškodit, neboť jsem už zveřejnil, že chci být starostou první městské části,“ řekl.

Spoléhá se i na podporu pražské ODS, která se spokojila s jeho tvrzením, že se v případu bytu v Pařížské ulici nedopustil ničeho špatného. „Právní kroky na svou obranu zvážím po dokončení policejního vyšetřování,“ uvedl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video