Takto v září Petr Dvořák přesvědčoval televizní radu, že je správným kandidátem. Do funkce ředitele nastoupil loni 3. října.

Takto v září Petr Dvořák přesvědčoval televizní radu, že je správným kandidátem. Do funkce ředitele nastoupil loni 3. října. | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

Dvořák šéfuje ČT sto dnů. Personální změny budu dělat pořád, říká

  • 71
Ředitel České televize Petr Dvořák úspěšně završil prvních sto dnů ve funkci. Rada ČT mu schválila rozpočet, navíc se mu podařilo nastartovat velké personální rošády a nyní se svým týmem připravuje podklady pro dětských kanál ČT3 a plánuje výstavbu nové budovy brněnského televizního studia.

Právě oněch bezmála sto dnů měl Dvořák na to, aby se pokusil promítnout své vize do rozpočtu ČT. Zčásti se mu to podařilo a Rada ČT mu bilanci na letošní rok posvětila i přes spor, zda je vyrovnaná. Dvořák totiž do příjmů zahrnul i čerpání peněz z úspor televize. Do fondu koncesionářských poplatků letos přiteče 5 miliard a 750 milionů korun, televize z něj ovšem vyčerpá více, a to 6 miliard a 210 milionů korun.

Televize se o něco uskromní

Rada posvětila rozpočet pro letošek

Televize si chce penězi vypomoci kvůli propadu příjmů z reklamy. Tu od října nevysílá ČT1 a ČT24. "Fond byl vytvořen právě na to, že v momentě, kdy odejde reklama z České televize, tak aby to nepůsobilo jako velký náraz na hospodaření České televize," vysvětlil pro iDNES.cz rozpočtové poměry Petr Dvořák.

Bude ČT3? Do února bude Dvořák vědět víc

Rozpočet pro letošní rok počítá se 45 miliony korun na přípravu nového televizního studia v Brně. V televizi se mluví o tom, že pokud vše půjde hladce, stavět by se mohlo už na podzim. Nová budova by měla přijít na 350 milionů korun. ČT ale musí ještě stihnout tendr na dodavatele stavby.

V rozpočtu naopak zatím není kolonka určená pro nový dětský kanál ČT3. Jeho možný vznik popsal Dvořák v projektu, s nímž se ucházel o post generálního ředitele. "V tuto chvíli schvalujeme projektový tým. Ten bude mít za úkol do konce února připravit studii proveditelnosti, jestli jsme schopni takový kanál spustit," řekl iDNES.cz Dvořák.

Sto dnů ve funkci se neobešlo bez personálních změn. Pár dnů po volbě ředitele ČT odešel z televize Dvořákův protikandidát a šéf zpravodajství Roman Bradáč, následovali další lidé z vedení. Mimo jiné šéf programových okruhů Radek Žádník, finanční ředitelka Lujza Oravcová, ředitel ČT1 Radan Dolejš, výkonný ředitel ČT2 Jan Mrzena i jeho zástupce Vlastimil Ježek. Skončil také mluvčí ČT Ladislav Šticha.

"K těm nejzákladnějším věcem, které se podařily, patří postavení kompletního manažerského týmu první úrovně. Zřídili jsme nový útvar vnitřní a vnější komunikace, kterému podléhá tiskový odbor," pochvaloval si Dvořák na středečním jednání Rady ČT.

Změny budu dělat až do konce, říká ředitel

Personální změny zasahují také do zpravodajství. Dvořák od počátku tvrdí, že chce pozvednout kvalitu hlavní zpravodajské relace - Událostí. Od jara je má údajně uvádět pouze jeden moderátor. Skončit mají Roman Pistorius, Bohumil Klepetko, Josef Maršál či Iveta Toušlová. (Více o změnách v Událostech čtěte tady.) Spekuluje se, že na obrazovce veřejnoprávní televize se naopak opět objeví Markéta Fialová, nyní tváře televize Nova. K těmto záležitostem ale zatím televize mlčí.

Na otázku, zda si generální ředitel přivede do České televize další lidi z Novy, odpovídá Dvořák lakonickým "nevím". Právo posledního slova v případě výběru moderátorů pro Události si prý nenechává. "Já si nehraju na právo veta, v televizi rozhodujeme týmově. A je to tak, že se musíme víceméně shodnout s vedením zpravodajství i s vedením programu," řekl iDNES.cz Dvořák.

Na otázku iDNES.cz, nakolik již jsou personální změny dokončeny, Dvořák odpověděl: "Ty nebudou dokončeny až do konce mého volebního období, protože je budu dělat pořád."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video