Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák u soudu.

Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák u soudu. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Souzený exšéf liberecké policie se pře o vyhazov, chce plat za tři roky

  • 6
Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák, který je nepravomocně odsouzený, chce od policie zpětně proplatit mzdu za tři roky. Tvrdí, že byl propuštěn neoprávněně. Argumentuje rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, že jeho nadřízení pochybili, když ho vyhodili a nezabývali se jeho důkazy.

"Konečně soud po letech vyslyšel mé námitky. Rozhodnutí o propuštění ze služebního poměru bylo účelové. Mohli to vyřešit i s menšími dopady na můj život, třeba mě postavit mimo službu a ctít tak presumpci neviny," tvrdí Dvořák.

Dvořákův občanskoprávní spor o výpověď od policie souvisí s jeho velkou trestní kauzou. Loni v listopadu ho soud odsoudil ke čtyřem letům vězení za přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování služebních povinností a podvod (o rozsudku čtěte zde).

Dvořák se ale odvolal a odvolací soud ještě ani nezačal, rozsudek tak dodnes není pravomocný.

"Běžně policista, který je stíhán a je postaven mimo službu, bere padesát procent své mzdy do uzavření případu, tedy pravomocného vyřízení. A o stejné jsem požádal já," říká Dvořák, kterého policie propustila bez všech náhrad. Přišel o odchodné i o výsluhový příspěvek.

Policie Dvořáka propustila 27. února 2009, osmnáct dní poté, co ho přímo na okresním policejním ředitelství zatkla inspekce. Obvinila ho z mnoha činů. Nejzávažnějším bylo přijetí čtvrtmilionového úplatku v souvislosti s projektem na umisťování radarů pro měření rychlosti u škol. Bylo mezi nimi ale i zneužití pravomoci veřejného činitele za tlak na smazání dopravního přestupku náměstka libereckého hejtmana Martina Seppa.

Jestli bylo propuštění oprávněné, posoudí policejní ředitel

Vedení policie zdůvodnilo Dvořákův okamžitý vyhazov tím, že porušil služební slib a jeho jednání mohlo ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru. Dvořák ale trvá na tom, že je nevinný a požaduje, aby mu policie doplatila mzdu od doby propuštění do letošního února, kdy Nejvyšší správní soud v jeho žalobě rozhodl. Až do vyřešení celé kauzy pak chce brát polovinu mzdy.

"Ničeho jsem se nedopustil. Dokládal jsem to, policii ale mé důkazy nezajímaly, nevyslechla ani požadované svědky. Není přece možné, aby mě někdo propustil na základě domněnek a nijak to nedoložil," řekl Dvořák.

Policejní prezídium ale trvá na tom, že ukončení služebního poměru Miroslava Dvořáka bylo správné. Rozhodnutí Nejvyššího soudu podle něj neznamená, že by byl Dvořák stále policistou.

"Nebylo zrušeno prvostupňové rozhodnutí, kterým byl Miroslav Dvořák propuštěn ze služebního poměru," uvedla mluvčí policejního prezídia Dagmar Bednarčíková.

Řízení se podle ní jen vrátilo do fáze, kdy se Dvořák proti svému propuštění odvolal. "O odvolání bude rozhodovat opět policejní prezident na základě návrhu své poradní komise," dodala Bednarčíková.


Video