Poslankyně Jana Drastichová z VV zatím o rezignaci neuvažuje. Na rozdíl od Ivety Radičové, která to v roce 2009 při podobném incidentu na Slovensku udělala.

Poslankyně Jana Drastichová z VV zatím o rezignaci neuvažuje. Na rozdíl od Ivety Radičové, která to v roce 2009 při podobném incidentu na Slovensku udělala. | foto: Jakub Dospiva, ČTK

Dvojí metr při hlasování za kolegu. V Česku to prošlo, Radičová odešla

  • 71
Incident ve Sněmovně, kde poslankyně Jana Drastichová z VV podváděla a obsluhovala i hlasovací karty svých dvou kolegů, není v českém parlamentu první svého druhu. Když před lety Miroslav Beneš z ODS hlasoval za Václava Brouska, o mandát nepřišel. Naopak na Slovensku se v roce 2009 Iveta Radičová mandátu vzdala.

Hlasovat za kolegu je jeden z největších prohřešků, jehož se poslanec ve Sněmovně může dopustit. Hlasováním je přitom prakticky i to, co udělala Drastichová. Vytáhla z hlasovacího zařízení karty svých dvou kolegů a snížila tím počet hlasů při hlasování, čímž ovlivnila jeho výsledek.

V roce 1999 se o podobné vzrušení v Poslanecké sněmovně postaral tehdejší poslanec ODS Václav Brousek. Místo něj totiž hlasoval jiný občanský demokrat Miroslav Beneš.

"Odcházel jsem se podívat na hlasování a nestačil jsem již hlasovat, pověřil jsem kolegu Beneše," vysvětloval to poslancům Brousek, čímž u části z nich podle dobových zpráv vyvolal salvu smíchu. Tehdejší předsedající schůzi Sněmovny Petra Buzková z ČSSD hned poté Brouska upozornila, že tento postup je zcela nemožný, protože poslanci musí hlasovat sami a přímo. Beneše ale jeho postup místo poslance nestál.

Iveta Radičová.

Ostře s tím kontrastuje, jak se v roce 2009 zachovala slovenská politička Iveta Radičová. Tehdy ještě "jen" místopředsedkyně nejsilnější opoziční strany, dnes už premiérka Radičová, hlasovala za svou kolegyni Tatianu Rosovou.

"Udělala jsem chybu a jediný způsob, jak se mohu očistit, je vzdát se poslaneckého mandátu," prohlásila tehdy Radičová. A jak řekla, tak udělala.

Poslankyně Věcí veřejných Jana Drastichová zatím o něčem podobném neuvažuje: "Já jsem ještě výzvu ke složení mandátu neslyšela. Ve Sněmovně se o tom mluvilo všeobecně." O tom, že podobné věci končívají i složením mandátu před tím ve Sněmovně mluvil Bohuslav Sobotka, předseda opoziční sociální demokracie, která na podvod Drastichové upozornila.

Počínání poslankyně Věcí veřejných ve Sněmovně přerušilo schvalování zdravotní reformy. Poslanci před incidentem kývli na zákon o zdravotních službách. Pak se ale schůze na dlouhou dobu zastavila. A už teď je jasné, že vláda bude muset o reformách v parlamentu jednat i v pátek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video