Dvojčata po půl roce nahradilo světlo

  • 68
Život v USA se po půl roce zastavil. V New Yorku hned dvakrát. Okamžiky ticha symbolizovaly letadla unesená teroristy, která zasáhla budovy World Trade Center. Noční obloku pak osvítilo osmdesát mocných reflektorů. Dva světelné sloupy proti nebi navodily iluzi zničených budov. Dočasný památník bude na místě měsíc. Druhým památníkem vyrostl v Battery Park poblíž řeky Hudson. Je to bronzová koule, kterou odklízeči trosek našli poškozenou, ale nezničenou v sutinách.

Na oběti teroristů vzpomínali všichni - pozůstalí, hasiči, záchranáři, policisté, úředníci. U Pentagonu i v Pensylvánii, kde spadly další dva stroje. Uctili tak 3063 obětí, které si útoky na USA vyžádaly. Prezident George Bush oznámil nemilosrdné potírání teroristů po celém světě.

Americký prezident George Bush u příležitosti půlročního výročí útoků proti USA oznámil nemilosrdné potírání teroristů po celém světě a boj proti všem režimům, které by chtěly nasadit zbraně hromadného ničení. Vyzval národy, z nichž pocházejí bojovníci hlásící se k organizaci Al-Kajda, aby "pomohly odstranit tyto teroristické parazity".

"Každý terorista musí žít jako mezinárodní psanec, který nebude mít místo, kde se skrýt nebo se organizovat, nebude mít vládu, za kterou by se mohl schovat a dokonce ani bezpečné místo, kde by mohl složit hlavu," prohlásil Bush na trávníku Bílého domu ke vzpomínkovému shromáždění asi 1300 osob, včetně 150 členů diplomatického sboru, členů Kongresu a 300 pozůstalých po obětech teroristických útoků.

V nastínění další fáze protiteroristického tažení po porážce Talibanu v Afghánistánu Bush uvedl, že USA očekávají, že v tomto směru se zapojí všechny vlády. USA již pomáhají Filipínám, Gruzii a Jemenu k potlačení bojovníků spojených s Al-Kajdou, která stojí za útoky proti USA. Bush upozornil, že zvláště Jemen je zranitelný. "V Jemenu usilujeme o to, abychom předešli jeho přeměně v druhý Afghánistán," upozornil.

Bush dále řekl, že některé státy vyvinuly nebo vyvíjejí zbraně hromadného ničení, které mohou v rukách teroristů vést k vydírání, genocidě a chaosu. "Nepodnikat nic, to není řešení. Musíme zabránit tomu, aby lidé, kteří nemají úctu k životu, kontrolovali smrtící prostředky," upozornil prezident.

ÚTOKY NA USA

Jak to bylo před půl rokem: on-line, foto, video

New York: za každé letadlo chvíle ticha
V New Yorku se lidé scházeli už od rána v prku poblíž trosek World Trade Center. V 8.46 hodin tamního času starosta Michael Bloomberg požádal o první chvilku ticha.

Přesně před půl rokem narazilo letadlo společnosti American Airlines let číslo 11 do severní věže World Trade Center. Další minuta ticha následovala v 9.03 hodin. Před šesti měsíci zahynuli pasažéři ve stroji United Airlines, když s nimi únosci zamířili do jižní věže WTC.

Měštší úředníci také odhalili skulpturu Sféra sochaře Fritze Koeniga. Až do útoků byl tento artefakt na žulové fontáně, která vévodila náměstí u obchodního centra. Večer se rozzáří k nebi světelné sloupy ve tvaru zhroucených věží Světového obchodního střediska.

Oba památníky, světelný i v podobě bronzové Koule, jsou dpčasné, protože zatím není rozhodnuto, jaká trvalá připomínka tragédie bude zřízena přímo na místě zbořeniště.

Vzpomíná Pentagon, Pensylvánie i Bush
Další letadlo, které teroristé unesli, spadlo na budovu ministerstva obrany, zvané Pentagon, ve Washingtonu. Mrtvé připomíněl ceremoniál pod vedením ministra obrany Donalda Rumsfelda. Účastnili se ho zástupci zemí, které se pod vedením USA zapojily do války proti teroru.

Čtvrtý stroj se po zásahu cestujících zřítil na poli v Pensylvánii. V blízkém městě Shanksville se v 10.06 hodin rozezněly zvony za oběti letu United Airlines čislo 93. Pasažéři zemřeli poté, co znemožnili řízení únoscům a raději havarovali.

USA jsou po útoku mocnější než kdy předtím
Šest měsíců po nejhorším teroristickém útoku na vlastním území jsou USA mocnější než kdy před tím a popírají předpovědi, podle nichž potřebovaly více spolupracovat se spojenci. Události z 11. září a přirozené politické sklony republikánské vlády prezidenta George Bushe urychlily její odhodlání a vůli uplatňovat svou moc a postupovat v případě potřeby bez spojenců, zejména v otázkách národní bezpečnosti.

"Amerika je mocnější než kterákoli země kdykoli v historii," řekl člen Rady národní bezpečnosti za vlády prezidenta Billa Clintona Ivo Daalder. "Amerika nadále využívá svou moc způsobem, který přináší výsledky a podporuje tak představu, že můžeme dělat v podstatě vše, co chceme. Budeme to dělat, dokud nenarazíme do zdi. Ale myslím, že ta zeď je ještě daleko."

Američané umírají po boku spojenců
Ihned po teroristických útocích experti spekulovali o tom, že USA budou k válce proti terorismu potřebovat své spojence. I když však stále kultivují mezinárodní spolupráci, už pro ně není nezbytnou podmínkou.

Od války ve Vietnamu a ztrát v Somálsku v roce 1993 byly USA velmi háklivé na oběti mezi vlastními vojáky. Tentokrát je to jinak. Američané, včetně pozůstalých padlých vojáků, dávají stále najevo neochvějné odhodlání, i když průzkumy ukazují, že nechtějí válku s otevřeným koncem.

Ekonomika se otřepala, jsou peníze na válku
Po teroristických útocích Bush požádal o největší vojenský rozpočet za posledních dvacet let. Pokud Kongres zvýšení schválí, budou americké vojenské výdaje větší než u zbytku světa. Bushova popularita přitom zůstává vysoká.

Americká ekonomika vstřebala šok teroristických útoků a předcházejícího poklesu rychleji, než mnozí předpovídali. Hlavní motor světového růstu je nyní na cestě k oživení. Kvůli spolupráci při válce s terorismem se zlepšily vztahy se dvěma nejdůležitějšími zeměmi na světě - Čínou a Ruskem.

Další extremistický útok je nevyhnutelný? 
Ale nad rozdělujícím se světem visí bouřkové mraky. USA nadále trpí intenzivním pocitem zranitelnosti, zatímco vláda se snaží zabránit dalšímu extremistickému útoku, který je podle odborníků nevyhnutelný. Rostoucí mezera mezi Západem a islámem nebude snadno překlenuta.

Mezi evropskými spojenci, kteří si mysleli, že 11. září přesvědčí Bushovu vládu, že nemůže postupovat sama, stále více rostou obavy a odpor k tomu, že jednostranný přístup bude trvalou součástí americké politiky.

"Lidé se snaží uvědomit si, jaká je jejich úloha ve světě. Jsou to prostě USA na jedné straně a všichni ostatní na druhé? Záleží na spojeneckých svazcích, nebo půjde jen o ekonomickou soutěž mezi jednotlivými oblastmi a Amerika bude hlavní vojenskou mocností světa?" ptá se bývalá představitelka ministerstva zahraničí USA Wendy Shermanová.

George W. Bush, prezident USA, přichází na vzpomínkovou akci na oběti teroristických útoků na USA na jižním trávníku Bíleho domu ve Washingtonu, kde přednesl také projev. (11. března 2002)

George W. Bush, prezident USA, při vzpomínkové akci na oběti teroristických útoků na USA na jižním trávníku Bíleho domu ve Washingtonu, kde přednesl také projev. (11. března 2002)

Růže u pamětní tabule se jmény lidí, kteří zahynuli pri útoku teroristů na World Trade Center v New Yorku. (11. března 2002)

Sestry Alida (vlevo) and Denise Silva oplakávají bratra Santose, hasiče, který zahynul přo záchranných pracích v budově WTC v New Yorku. (11. března 2002)

Policisté a hasiči z New Yorku při shromáždění, které po půl roce připomnělo teroristické útoky na USA. (11. března 2002)

Květiny a fotografie při vpzomínkové akci na obětí teroristického útoku na budovy World Trade Center v New Yorku kladli lidé na kameny okolo pomníku, jehož součástí je poničená bronzová koule, která původně zdobila náměstí před střediskem. (11. března 2002)

Obyvatelé New Yorku vzpomínají na oběti teroristického útoku na USA z 11. září 2001 v Battery Parku poblíž řeky Hudson u bronzové koule, kterou našli odklízeči v sutinách World Trade Center. Koule byla původně centrální částí skulptury zdobící náměstí před střediskem. (11. března 2002)

Rudolph Giuliani, bývalý starosta New Yorku, čte jména obětí teroristického útoku na Světové obchodní středisko při shromáždění v kapli sv. Pavla. (11. března 2002)

Dva světelné sloupce zářily v New Yorku na místě budov bývalého Světového obchodního střediska, které bylo zničeno při teroristických útocích z 11. září 2001. Památník byl rozsvícen v den půlročního výročí tragedie a bude celý měsíc zářit nad nočním městem, 11. března 2002

Dva světelné sloupce zářily v New Yorku na místě budov bývalého Světového obchodního střediska, které bylo zničeno při teroristických útocích z 11. září 2001. Památník byl rozsvícen v den půlročního výročí tragedie a bude celý měsíc zářit nad nočním městem, 11. března 2002

Dva světelné sloupce zářily v New Yorku na místě budov bývalého Světového obchodního střediska, které bylo zničeno při teroristických útocích z 11. září 2001. Památník byl rozsvícen v den půlročního výročí tragedie a bude celý měsíc zářit nad nočním městem, 11. března 2002

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video