Dveřmi do EU projdeme asi v květnu 2004

  • 14
Svátek práce v roce 2004 je zatím nejpravděpodobnějším datem pro vstup České republiky do Evropské unie. Existují sice i jiné návrhy, ale unijní zdroje uvádějí, že "1. duben a 1. květen jsou nejrealističtější, přičemž květen má převahu". Původně se hovořilo o tom, že by vstupním datem mohl být 1. leden. Tak rychle však státy unie nestihnou ratifikovat vstupní smlouvy kandidátských zemí.

Unie tvrdí, že posunutí vstupního data je pro uchazeče výhodné. Sníží se tak jejich počáteční platby do rozpočtu EU. V případě Česka by odpadla asi třetina z 837 milionů eur, které by Praha zaplatila při celoročním členství. "Datum je důležité a my ho potřebujeme, protože bude mít rozpočtové důsledky," konstatoval komisař pro rozšíření Günter Verheugen.

Debata okolo vstupního data se rozhořela právě nyní, protože jednání o připojení k unii vstupují do konečné fáze a jedná se o financování tohoto kroku. Datum vstupu přitom značně ovlivní diskusi.

Při čtvrteční návštěvě Varšavy Verheugen ujišťoval, že posun data vstupu na jaro 2004 by se neměl dotknout příspěvků z fondů pro zaostalé oblasti a prostředků, jež dává unie chudším státům na výstavbu letišť či cest, neboť tyto prostředky "jsou posuzovány na roční bázi". To budou pro Českou republiku hlavní zdroje financí od EU. Jarní termín se naopak negativně projeví v nižších příspěvcích zemědělcům z kandidátských zemí.

O definitivním datu vstupu do EU se bude i za české účasti jednat toto pondělí v Bruselu. Konečné rozhodnutí má za měsíc schválit summit EU v Kodani. Rozpočtové úpravy, jež vyplynou z určení přesného data vstupu, mají být obsaženy v "detailním balíku" kompromisních návrhů, který má unie připravit do konce příštího týdne.

Přijetí deseti zemí už v první čtvrtině roku 2004 odmítá nyní unie s tím, že její členské státy by neměly dost času na ratifikaci vstupních smluv. Tento proces si v některých zemích EU vyžádá až rok času. Smlouvy přitom budou podepsány teprve 16. dubna 2003.


Video